Silesion.PL

serwis informacyjny

Dobrze zaprojektowane inwestycje są odporne na kryzys

Mimo spowolnienia na rynku mieszkaniowym najlepsze projekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Według Develii, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce, liczą się lokalizacja, lokalna infrastruktura i dostęp do powierzchni zielonych.

Rok 2022 był wymagający dla deweloperów. Na skutek serii podwyżek stóp procentowych i nowelizacji rekomendacji S o 70 proc. zmniejszyła się dostępność kredytów hipotecznych, a wraz z nią spadł popyt. Według agencji doradczej JLL deweloperzy sprzedali średnio o 50 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Na tle konkurencji wyniki Develii, jednego z liderów branży, prezentują się korzystnie. Firma sprzedała w sumie 1634 lokale, co jest rezultatem tylko o 15 proc. niższym w porównaniu do 2021 roku. W przypadku najlepszych inwestycji liczba zawartych umów była podobna lub nawet wyższa niż 12 miesięcy wcześniej.

Develia w Alejach Praskich, flagowej inwestycji w Warszawie, sprzedała 250 mieszkań. Klienci docenili atrakcyjną lokalizację na Pradze Południe z dobrym dojazdem do centrum, rozbudowaną infrastrukturę lokalną oraz projekt zagospodarowania przestrzeni zewnętrznych. Do dyspozycji nabywców przewidziano m.in. przestronny dziedziniec z placem zabaw, siłownię plenerową i tężnię solankową.

Pierwsze trzy etapy uzyskały certyfikację w systemie BREEAM. Otrzymanie takiego wyróżnienia zaświadcza, że dany obiekt został zrealizowany według najlepszych standardów oraz z troską o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Podobną liczbę lokali deweloper sprzedał również na krakowskim osiedlu Centralna Park, realizowanym w dzielnicy Czyżyny. Cieszy się ono popularnością wśród nabywców nie tylko ze względu na przemyślany projekt architektoniczny czy zróżnicowaną ofertę, ale także dzięki atrakcyjnej lokalizacji, zaledwie 5 km od Rynku Głównego, w sąsiedztwie 60-hektarowego Parku Lotników Polskich i centrum eventowo-wystawienniczego Tauron Arena. Według danych Otodom Analytics w 2022 roku była to druga najchętniej wybierana przez nabywców inwestycja mieszkaniowa w Krakowie.

Z kolei w Katowicach spółka znalazła nabywców na 149 mieszkań w projekcie Ceglana Park, jednej z najbardziej unikalnych inwestycji realizowanych obecnie na terenie aglomeracji śląskiej. Osiedle, zaprojektowane przez znanego katowickiego architekta Wojciecha Wojciechowskiego, powstaje w myśl idei równowagi z naturą. Ponad połowę jego obszaru zajmują powierzchnie zielone i rekreacyjne. Główną oś komunikacyjną tworzy szeroka promenada, na końcu której zaplanowano malowniczy staw z pomostem. Łączą się z nią liczne alejki spacerowe z nawierzchniami antysmogowymi. Także i tu mieszkańcy będą mogli korzystać z tężni solankowej. Przy wykańczaniu budynków używane są ekologiczne materiały i rozwiązania ograniczające wpływ konstrukcji na środowisko.

– Choć miniony rok  był niewątpliwie trudnym czasem dla całej branży, najlepsze inwestycje w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach utrzymały zainteresowanie klientów. Dobry produkt zawsze się obroni i choć rzeczywiście liczba klientów korzystających z finansowania bankowego istotnie się zmniejszyła, zastąpili ich klienci gotówkowi oraz inwestorzy indywidualni. Przy wysokiej, blisko 17-procentowej inflacji nieruchomości mieszkaniowe pozostają bezpieczną lokatą, pozwalającą ochronić środki finansowe przed utratą wartości – komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develii.

Develia, która w ubiegłym roku obchodziła 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 41 osiedli, składających się w sumie ze 119 etapów inwestycyjnych – to ponad 16,5 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 860 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości.

O DEVELII 

Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.  Od 2007 r. Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2021 r. firma wypracowała 911,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i 153,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze