Silesion.PL

serwis informacyjny

Do czego potrzebne nam są drony? Zapisz się na konferencję w Katowicach

dron cyber bezpieczenstwo

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozwija projekt poświęcony dronom. W najbliższej przyszłości te bezzałogowe statki powietrzne (BSP) usprawnią wykonywanie zarówno zadań publicznych, jak i komercyjnych. Technologie dronowe, jak również osiągnięcia GZM w tym zakresie, będą tematem konferencji “Drony i nowy wymiar miasta. Wyzwania i doświadczenia”, która odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2023 r. w Katowicach.

Przyszłość, w której drony będą poruszać się na szeroką skalę, jest coraz bliższa. Wystarczy wspomnieć, że na początku tego roku w Europie weszły w życie nowe regulacje dotyczące ruchu dronów we wspólnej przestrzeni powietrznej. Rozporządzenie w tej sprawie było poprzedzone publikacją tzw. strategii dronowej 2.0. Komisja Europejska szacuje, że cały ekosystem dla ruchu dronów w miastach będzie gotowy do 2030 roku.

Żeby nie było jak z hulajnogami

Te regulacje są potrzebne po to, by upowszechnienie nowej technologii – robotyki powietrznej – było nie tylko sprawne, ale również – bezpieczne. Chociażby po to, by uniknąć problemów, jakie dostarczyły hulajnogi elektryczne. Za zbyt szybkim rozwojem technologii nie nadążały działania regulacyjne, w wyniku czego powstał chaos, i to dosłownie, co widać na naszych drogach i chodnikach. Aby sytuacja się nie powtórzyła, stąd determinacja europejskich metropolii, by drony do przestrzeni powietrznej miast wprowadzać mądrze, w sposób uporządkowany.

Projekt „Drony nad Metropolią” skupia się na sześciu obszarach

Pierwszy obszar projektu „Drony nad Metropolią” to ochrona środowiska, a więc wykorzystane dronów do monitorowania zanieczyszczeń powietrza, analizy hałd górniczych czy stanu zdrowia roślin. GZM na podstawie przeprowadzonych pilotaży i analiz wydała 120-stronicowy poradnik, będący unikatową bazą wiedzy dla samorządów na temat zamawiania usług dronowych właśnie w tym zakresie.

Drugim obszarem jest transport medyczny, który znalazł się także w strategii dronowej Komisji Europejskiej. Metropolia, dzięki współpracy z przedstawicielami sektora medycznego, branży dronowej oraz środowiskiem nauki, przygotowała „Rekomendacje dla transportu medycznego w GZM z wykorzystaniem BSP”, w których przedstawiono warunki niezbędne do zapewnienia niezawodności systemu, jego bezpieczeństwa i skuteczności, zwłaszcza w sytuacjach nagłych.

Trzeci obszar – zarządzanie bezpieczeństwem publicznym – dotyczy wykorzystania dronów w sytuacjach kryzysowych. W tym obszarze Metropolia współpracuje z gminami, a także GovTech Polska, czyli międzyresortowym zespołem działającym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Edukacja i integracja to obszar czwarty, a przyświeca mu idea, że mądre wdrażanie technologii dronowych nie może się odbywać bez pozyskiwania opinii oraz kształtowania społecznej akceptacji. Służą temu takie wydarzenia, jak Droniada Expo & Kids czy Mistrzostwa Polski Dronów Wyścigowych, które są współorganizowane i wspófinansowane przez GZM. Ponadto do urzędników miast i gmin skierowana jest Metropolitalna Szkoła Dronowa, która ma poszerzyć wiedzę i kompetencje w tym temacie wśród pracowników administracji publicznej.

Piąty obszar to współpraca międzynarodowa. GZM uczestniczy w międzynarodowych sieciach współpracy, co pozwala na czerpanie z doświadczeń innych europejskich metropolii. Mowa o takich konsorcjach, jak HARMONY (20 partnerów z ośmiu krajów europejskich), ASSURED-UAM (projekt realizowany z miastami Bari i Porto, w którym GZM pełni rolę lidera), a także UIC2 (społeczność ponad 40 miast europejskich). Wspólnie omawiane są przepisy, które pozwolą lepiej regulować sposoby korzystania z technologii dronowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Wreszcie szósty obszar, czyli uwarunkowania prawne i regulacyjne, a więc współpraca wszędzie tam, gdzie tworzone są przepisy o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nie tylko dronów, ale i całego sektora lotniczego. Najbliższą okazją do takich działań będzie konferencja organizowana w Katowicach.

Zapraszamy konferencję o roli miast w rozwoju technologii dronowych

Konferencja “Drony i nowy wymiar miasta. Wyzwania i doświadczenia” będzie stanowić szeroką dyskusję na temat roli samorządu terytorialnego w kształtowaniu bezpiecznej przestrzeni dla wykonywania misji dronowych.

Wydarzenie ma międzynarodowy charakter, ponieważ GZM będzie gościć przedstawicieli Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol), w ramach European Network of U-space Stakeholders Meeting.

Konferencja skierowana jest do miłośników dronów, amatorów i profesjonalistów, jak i samorządowców. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach.

Agenda konferencji –> POBIERZ https://metropoliagzm-my.sharepoint.com/personal/m_jasniok_metropoliagzm_pl/

Formularz rejestracyjny: WYPEŁNIJ I ZAPISZ SIĘ (https://forms.office.com/e/C5dCEbu355)

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025