Silesion.PL

serwis informacyjny

Dni Energii GZM. Konferencja o atomie i konkurs dla przyszłych inżynierówDni Energii GZM.

Tegoroczne Dni Energii GZM to dwa duże wydarzenia. Pierwsze to konferencja o roli energetyki jądrowej w transformacji energetycznej. Drugie – konkurs dla przyszłych inżynierów.

Konferencja “Atom dla samorządu” odbędzie się 23 listopada w nowoczesnych przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Wydarzenie zgromadzi ekspertów, decydentów i praktyków z całego kraju. Będą oni dyskutować o przyszłości energetyki jądrowej oraz jej wpływie na rozwój regionu i społeczność lokalną.

– Porozmawiamy o tym, czy energetyka jądrowa jest szansą dla naszego regionu, przede wszystkim czy stanowi ona narzędzie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej gmin. Omówimy zagadnienia związane z udziałem lokalnych podmiotów w transformacji energetycznej, a także energetyką jądrową skrojoną na miarę obecnych i przyszłych potrzeb – zapowiada Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy zarówno samorządowców i specjalistów, jak i osoby zainteresowane transformacją energetyczną. Lista prelegentów jest ciekawa i długa – dodaje.

Energia jądrowa – przyszłość czy konieczność?

Przed Polską stoi wyzwanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Globalne potrzeby związane z redukcją emisji CO2 oraz oczekiwania społeczne wobec czystej energii skłaniają do  szukania nowych rozwiązań. Energetyka jądrowa, choć budząca wiele kontrowersji, wydaje się być jedną z odpowiedzi na te potrzeby. Konferencja “Atom dla samorządu”, to  miejsce, gdzie zagadnienia te zostaną omówione.

Oprócz sesji otwierającej i zamykającej, w programie przewidziane są panele dyskusyjne, prezentacje ekspertów oraz sesje Q&A z udziałem zaproszonych gości. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Rejestracja i warunki uczestnictwa

Proces rejestracji odbywa się przez formularz dostępny na stronie https://www.metropolia-energia.pl. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy do wcześniejszego zapisania się.

Wydarzenie jest otwarte dla szerokiego grona odbiorców – nie tylko dla specjalistów w  dziedzinie energetyki. To także okazja dla mieszkańców regionu, by lepiej zrozumieć, jakie zmiany niesie za sobą energetyczna transformacja i jak wpłynie ona na codzienne życie.

Konkurs dla przyszłych inżynierów

Konkurs dla przyszłych inżynierów odbędzie się na Wydziale Inżynierii Środowiska i  Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która jest równocześnie jego głównym organizatorem. Wydarzenie jest skierowane dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, potrafiących wykazać się zmysłem inżynierskim i chcących zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia systemu zaopatrzenia miasta – fikcyjnego: zlokalizowanego na  wyżynie, nad rzeką w jej dolnym biegu − w energię elektryczną i ciepło.

Jedną z konkurencji jest wykonanie plakatu lub grafiki ilustrującej ten system. Cały konkurs składa się z zadań praktycznych z zakresu techniki oraz pytań związanych tematycznie z  fizyką i energią. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe indywidualne oraz dodatkowo nagrody dla klas. W konkursie weźmie udział 17 zgłoszonych pięcioosobowych zespołów, ze szkół naszego regionu. Partnerami konkursu są PNT Euro-Centrum, Dalkia Polska Energia S.A, SMG Śląsk Sp. z o.o.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024