Dezinformacja nie może wygrać wyborów. Ważny apel organizacji społecznych

Dezinformacja nie może wygrać wyborów. Organizacje społeczne apelują o odpowiedzialność w kluczowej fazie kampanii prezydenckiej
W przededniu kluczowego momentu kampanii wyborczej organizacje zajmujące się walką z dezinformacją biją na alarm: to właśnie teraz społeczeństwo jest najbardziej podatne na fałszywe narracje, manipulacje i medialne prowokacje. Dlatego apelują do polityków, sztabów wyborczych, mediów i platform społecznościowych o wzmożoną czujność i odpowiedzialność za słowo – zanim będzie za późno.
Przeciw dezinformacji i nadużyciom AI – wspólny apel w obronie demokracji
W związku z wchodzącą w decydującą fazę kampanią prezydencką w Polsce, cztery organizacje społeczne – Stowarzyszenie Pravda, Stowarzyszenie Demagog, Instytut Zamenhofa oraz Fundacja ,,Przeciwdziałamy Dezinformacji” FakeNews.pl – wystosowały wspólny apel w obronie demokracji. Podkreślają w nim rosnące zagrożenie dezinformacją, w tym coraz powszechniejszym wykorzystywaniem generatywnej sztucznej inteligencji do manipulacji przekazem publicznym.
Autorzy apelu przywołują przykłady z zagranicy – Słowacji i Francji – gdzie zmanipulowane nagrania audio i wideo oraz sfabrykowane materiały miały znaczący wpływ na przebieg kampanii wyborczych. Organizacje ostrzegają, że podobne działania mogą zagrozić przejrzystości i uczciwości procesu wyborczego również w Polsce.
– Każdy dzień kampanii może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony procesu demokratycznego. To czas próby nie tylko dla polityków, ale także dla mediów i każdego z nas jako odbiorcy informacji. Apelujemy o współodpowiedzialność i czujność, zanim dezinformacja zacznie decydować o wynikach wyborów – podkreślają sygnatariusze, wzywając polityków, media i obywateli do czujności, weryfikacji informacji oraz odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.
Czas na wspólną odpowiedzialność za słowo
Apel zawiera konkretne rekomendacje i wskazania jakie warto podejmować w tym szczególnie wrażliwym czasie. Są to m.in.:
- * ostrożność wobec sensacyjnych treści, zwłaszcza audio i wideo,
- * weryfikowanie źródeł i autentyczności materiałów,
- * oznaczanie treści wygenerowanych przez AI,
- * unikanie udostępniania niesprawdzonych informacji.
Sygnatariusze nawołują do solidarności i współpracy różnych sektorów – od instytucji publicznych po media i społeczeństwo obywatelskie – w celu ochrony integralności demokratycznych wyborów. Organizacje zapowiadają także intensyfikację działań edukacyjnych i monitoring mediów, by wspierać społeczeństwo w świadomym uczestnictwie w debacie publiczne.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).