Depresja jesienno-zimowa
Obecna pora roku, brak słońca, deszcz i wiatr powoduje, że dużo ludzi zmaga się z depresją sezonową. Uważa się, że głównym czynnikiem wywołujący depresję jest niedobór światła słonecznego.
Główne objawy to ciągła senność, zmęczenie, brak energii do jakiegokolwiek działania, brak zapału do pracy.
Chorzy stają się smutni, przygnębieni. Byle błahostka potrafi wyprowadzić z równowagi i zepsuć nastój na kolejne dni. Nic nie sprawia przyjemności. Pojawia się uczucie lęku, niepokoju. Często chorzy cierpią na problemy z apetytem ( zwiększony lub brak apetytu). Może występować osłabienie popędu seksualnego, często pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją. W ciężkich przypadkach występują myśli samobójcze.
Depresja sezonowa często utrudnia życie i codziennie funkcjonowanie. Osoba, która obserwuje u siebie wymienione objawy, powinna udać się na wizytę do psychiatry lub psychologa.
Czasami stosuje się środku antydepresyjne, często zalecana jest psychoterapia. Bardzo pomocna jest fototerapia czyli leczenie za pomocą lamp fluorescencyjnych.
Ważna jest również aktywność, głownie na świeżym powietrzu. Należy wykorzystywać pojawiające się słoneczne dni, chodzić na spacery, relaksować się.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).