Silesion.PL

serwis informacyjny

Dać z siebie więcej. Pracownicy KZGM w Szopienicach remontują mieszkania własnymi siłami

Dac z siebie wiecej. Pracownicy KZGM w Szopienicach remontuja mieszkania wlasnymi silami 2022

Dac z siebie wiecej. Pracownicy KZGM w Szopienicach remontuja mieszkania wlasnymi silami 2022

By mieszkanie z puli miejskich zasobów zostało szybciej przygotowane do przekazania lokatorom, pracownicy szopienickiego oddziału Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach biorą sprawy w swoje ręce. Oszczędzając nie tylko czas, ale także pieniądze.

Oddziałem nr 2, który obejmuje teren Szopienic, Dąbrówki, Janowa, Nikiszowca oraz Giszowca, kieruje od 10 lat Bogdan Woldan. Jak mówi o sobie, jest społecznikiem, który nie traktuje pracy wyłącznie jako zadania do wykonania. Jest to dla niego wręcz misja, a swoim podejściem i energią do zmieniania Szopienic zaraża też innych. Efektem jest między innymi trwająca od 10 lat tradycja odświeżania pustostanów.

Aktywne Szopienice

W standardowej procedurze wolne lokale kierowane są do remontów i oczekują na swoją kolej w Wydziale Budynków i Dróg. W tym czasie nie mogą również na siebie zarabiać, stając się obciążeniem dla budżetu. Pracownicy KZGM – jak Bogdan Woldan i szopienicki oddział KZGM – uznali, że w części przypadków można przyspieszyć ten proces. W ramach wewnętrznych zadań, przeprowadzają odświeżenie lokali, które nie wymagają generalnych remontów. Mieszkanie jest odmalowywane, a jeśli trzeba, realizuje się w nim również drobne prace tynkarskie i instalatorskie. Ponadto pracownicy KZGM przeprowadzają przeglądy instalacji gazowej i elektrycznej, więc lokator nie musi już zajmować się tym samemu.

Dobre chęci generują oszczędności

Oszczędności są duże. Uśredniona cena wyremontowania jednego mieszkania przez zewnętrznego wykonawcę to około 25 000 zł. Tymczasem, gdy pracownicy KZGM odświeżają lokal we własnym zakresie, koszty ograniczają się wyłącznie do zakupu materiałów i narzędzi, gdyż pracownicy i tak otrzymują już wynagrodzenie w ramach swojego etatu. Cena takich prac wynosi wtedy około 4 000 zł. Biorąc pod uwagę liczbę remontowanych lokali (3 od początku tego roku; 7 w ostatnim kwartale 2021 r., 21 w 2020 r.), KZGM wypracowuje znaczne oszczędności. Pozwalają one odciążyć budżet, zmagający się z konsekwencjami niepłacenia czynszu przez część lokatorów. Obecnie zadłużenie z tego tytułu wobec Miasta Katowice wynosi 199 milionów złotych!

Mała rzecz, a cieszy

Pracownicy KZGM podchodzą do swojej pracy wielowymiarowo, a w podejmowanych działaniach sięgają nawet po nietypowe rozwiązania. – W odświeżonych pustostanach wieszamy w oknach firanki. Taki drobny element zmienia całkowicie oblicze tego mieszkania i mimo, że jest nieumeblowane, to już zaczyna być przytulne i stanowi symboliczną zapowiedź dobrego startu dla nowego lokatora – podsumowuje kierownik szopienickiego oddziału KZGM.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author