Czym jest flota samochodowa, jakie są jej rodzaje i jak nią dobrze zarządzać?
Flota samochodowa to obecnie jedno z kluczowych narzędzi pracy większości przedsiębiorstw. Firmowe samochody pełnią różnego rodzaju funkcje – od reprezentacyjnej, poprzez dostawczą, na spedycyjnej kończąc. Odpowiednio dobrana i właściwie zarządzana flota samochodowa to gwarancja sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W tym artykule powiemy, co kryje się pod pojęciem floty samochodowej, jakie jej rodzaje wyróżniamy i wreszcie, jak właściwie zarządzać firmowymi pojazdami
Czym jest flota samochodowa?
Flota samochodowa, nazywana także taborem samochodowym, to zespół pojazdów znajdujących się w danym przedsiębiorstwie, który jest wykorzystywany w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jako ciekawostkę warto dodać, że pojęcie floty samochodowej wywodzi się z branży morskiej – jego pierwowzorem jest bowiem flota okrętów, czyli zespół statków należących do jednego armatora.
Flota samochodowa pełni kluczową rolę w prowadzeniu działalności gospodarczej wielu współczesnych firm. Jej posiadanie w odpowiednim kształcie oraz umiejętne zarządzanie wszystkimi znajdującymi się w posiadaniu firmy pojazdami, pozytywnie wpływa na tempo rozwoju przedsiębiorstwa, przyspieszając realizację jego celów biznesowych.
Jakie rodzaje flot samochodowych wyróżniamy?
Mimo tego, że pojęcie floty samochodowej jest jedno, w jego ramach może funkcjonować wiele różnych rodzajów flot. Podstawową różnicą pomiędzy nimi stanowi rodzaj wchodzących w jej skład pojazdów oraz cel, w jakim są wykorzystywane w przedsiębiorstwie.
Firmowe floty samochodowe możemy podzielić np. na flotę samochodów dostawczych, które służą głównie transportowaniu towarów z jednego miejsca w drugie i flotę autobusową, wykorzystywaną do transportu osób. Podstawowy podział obejmuje natomiast flotę osobową i flotę ciężarową.
Na czym polega zarządzanie flotą samochodową?
Bez względu na to, w jakim celu wykorzystywana jest flota samochodowa w danej firmie i jakie pełni funkcje, należy umiejętne nią zarządzać. Odpowiednia opieka nad firmowymi pojazdami to bowiem klucz do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz redukcji wydatków związanych z kosztami utrzymania floty samochodowej. O odpowiednie zarządzanie flotą samochodową warto zadbać bez względu na to, czy aktualnie posiadamy 3 czy 30 aut.
Pierwszym, kluczowym aspektem jest dopasowanie floty do działalności aktualnie prowadzonej przez firmę. Samochody muszą być dostosowane do zadań, jakie mają realizować oraz potrzeb pracowników, którzy z nich na co dzień korzystają Flota samochodowa powinna być także stale monitorowana – związane z opieką nad nią obowiązki warto powierzyć managerowi.
Budowanie i zarządzanie flotą samochodową w ramach wynajmu długoterminowego
Flotę samochodową można zbudować na własną rękę, licząc się z możliwymi błędami i problemami po drodze lub powierzyć to odpowiedzialne zadanie profesjonalistom. Coraz więcej polskich firm, które tworzą od podstaw lub modyfikują swoją flotę, decyduje się skorzystać z bardzo przydatnej w tym procesie usługi. Jest nią wynajem długoterminowy – usługa stworzona specjalnie z myślą o firmach, w których pracy kluczową rolę odgrywa właściwie dobrana i sprawnie zarządzana flota samochodowa.
Wynajem długoterminowy jest usługą oferowaną przez wypożyczalnie aut. Firmy, które zdecydują się z niej skorzystać, mogą liczyć na profesjonalne, kompleksowe wsparcie w zakresie doboru i obsługi samochodów wchodzących w skład ich floty. Wynajem długoterminowy pozwala także znacząco obniżyć koszty tworzenia taboru firmowego – zamiast kupować nowe lub używane auta na własność, firma może je wypożyczyć na okres od 1 do 3 lat i korzystać z nich tak, jak z własnych.
Nie obciążają ją jednak typowe obowiązki i wydatki związane z utrzymaniem własnych pojazdów – koszty takie, jak m. in. ubezpieczenie, przeglądy techniczne, assistance, a nawet naprawy i wymiana opon spoczywają bowiem na wypożyczalni. Jednym wydatkiem, jaki ponosi firma, jest natomiast co miesięczny abonament oraz opłaty związane np. z zakupem paliwa, parkingiem, myjnią i korzystaniem z płatnych dróg.
Niewątpliwym atutem wynajmu długoterminowego w kontekście zarządzania flotą samochodową jest jego elastyczny charakter. Firma może dołączyć dodatkowe pojazdy jeszcze w trakcie obowiązywania umowy, a także całkowicie wymienić tabor pojazdów na nowy, kiedy umowa wygaśnie. Wszystko to w ramach jednej opłaty, której wysokość pozostaje stała i niezmienna przez cały okres obowiązywania zobowiązania.
Partner artykułu:
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).