Czy wielkość biura przekłada się na naszą efektywność?
Jak wiemy, każdemu z nas pracuje się lepiej w różnych warunkach: jedni będą zadowoleni móc pracować w ciszy i spokoju, najlepiej w dobrze znanych, domowych warunkach, z kolei inni potrzebują muzyki, ludzi wokół siebie i zmiany otoczenia. Jak jednak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o aranżację wnętrza i ilość metrów kwadratowych? Czy wielkość biura przekłada się na naszą efektywność?
Czynniki, które poprawiają naszą efektywność pracy
Na temat efektywności i czynników na nią wpływających przeprowadzono niejedno badanie. Wiemy na przykład, że pozytywny wpływ na efektywność mają jasne, przystosowane do pracy (czyli funkcjonalne) pomieszczenia. Równie ważne są także warunki mikroklimatyczne. Odpowiednia temperatura powietrza, zarówno latem, jak i zimą może pozytywnie (bądź negatywnie) wpłynąć na naszą pracę. Optymalne warunki to 20 do 22 stopni Celsjusza. Przy wyższej temperaturze może dopaść nas senność, z kolei przy niższej – spada nasza ogólna wydajność. Dlatego wyposażenie pomieszczeń biurowych w klimatyzację, czy ich regularna wentylacja za pomocą otwierania okien, są istotne. Takie właśnie są powierzchnie biurowe Tychy w Atrion.
Jak zarządzać czasem pracy?
Nie tylko pomieszczenie ma wpływ na to, jak pracujemy (chociaż jest to bez wątpienia kwestia warta uwagi). Jak możemy lepiej zarządzać swoim czasem pracy?
- Przerwy – zadbajmy o to, by po godzinie pracy, spędzonej przy komputerze, zrobić sobie 5 minut przerwy z dala od ekranu (również tego komórkowego!). Nasz mózg zalicza wzloty i upadki, dlatego, jeśli nie damy mu odpocząć, odbieramy sobie szansę na regenerację i pozyskanie dodatkowych sił do dalszej pracy.
- Czysty umysł – jeśli mamy mnóstwo pracy, w naszej głowie pojawiają się myśli na temat zadań, które czekają w kolejce do realizacji. Pomocne może okazać się spisanie wszystkich rzeczy do zrobienia, W ten sposób uwalniamy się od myśli, że musimy o czymś pamiętać i zwalnia się napięcie, które w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływa na produktywność.
- Porządek wokół siebie – przejrzyste pomieszczenie oraz biurko, na którym panuje ład, pozwoli lepiej się skupić i tym samym zająć się obowiązkami zawodowymi. Dlatego pamiętajmy o tym, by drobne przedmioty, których akurat w tej chwili nie potrzebujemy, umieścić w szufladach biurka.
- Komunikacja – jeśli nasza praca nie wyklucza pracy zespołowej, to zadbajmy o dobrą komunikację. Być może właśnie jej brak wpływa na spadek naszej produktywności, przez co nie odnotowujemy postępów w danym zadaniu. Jeśli jednak pracujemy samodzielnie, wyznaczmy sobie plan działania; realizacja kilku mniejszych kroków może skutecznie zachęcić nas do ukończenia danego projektu!
Podsumowując, mamy wpływ na to, w jaki sposób zarządzamy naszym czasem pracy. Z kolei nie tylko my bierzemy za to odpowiedzialność. Istotne jest także otoczenie, czyli środowisko, w którym pracujemy. Dlatego zadbajmy o to, by pomieszczenia były jasne, przejrzyste i zachęcały do działania!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).