Czy warto założyć firmę sprzątającą? Zwykłe usługi też są opłacalne!
Firma sprzątająca to doskonały pomysł na biznes dla osób, które lubią porządki, a do tego chciałyby więcej zarobić. Własna działalność wiąże się oczywiście z pewnymi wyzwaniami. Oto kilka kwestii, które pomogą Ci zdecydować, czy firma sprzątająca to sposób na biznes dla Ciebie.
Zalety i wyzwania własnej firmy sprzątającej
Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy sprzątającej i nic w tym dziwnego. Branża ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród klientów, jak i firm. Prowadzenie własnej działalności ma sporo zalet:
- autonomia w pracy – pracujesz dla siebie,
- elastyczne godziny,
- zarobki zależą głównie od nakładu Twojej pracy,
- możliwość realizacji własnej wizji biznesowej,
- zwiększenie domowego budżetu,
- kształtowanie firmy zgodnie z własną koncepcją.
Zanim jednak zaczniesz oferować sprzątanie biur lub mieszkań, weź pod uwagę również wyzwania, jakie na Ciebie czekają. Działalność gospodarcza wymaga poniesienia pewnych kosztów, a także jest związana m.in. z:
- ryzykiem związanym z czasowym brakiem obrotów,
- możliwymi trudnościami ze znalezieniem klientów, szczególnie na początku,
- koniecznością analizowania rynku oraz konkurencji.
Własna firma sprzątająca – od czego zacząć?
Rozpoczynając działalność w branży sprzątającej, kluczowe jest dogłębne zrozumienie rynku. Stworzenie solidnego biznesplanu i analiza konkurencji są bardzo ważne. Choć sektor usług sprzątających jest obszerny, wielu klientów nadal boryka się z problemem znalezienia profesjonalnych usług, które spełnią ich oczekiwania, więc jest tu pole do innowacji.
Sektor sprzątania jest różnorodny, od sprzątania domów po obiekty przemysłowe. Osoby, które rozpoczynają działalność jako jednoosobowa firma, mogą skupić się na mniejszych projektach, np. sprzątaniu domów. To podejście oferuje prostszy start, przed zdecydowaniem się na bardziej specjalistyczne usługi.
Jeśli wciąż zastanawiasz się nad specyfiką swojej firmy sprzątającej, analiza konkurencji pomoże Ci określić lukę na rynku. Może to być sprzątanie po remontach, porządkowanie terenów zewnętrznych czy inne specjalistyczne usługi. Wybierając swój kierunek, koniecznie zorientuj się, jakie uprawnienia są wymagane, jaki sprzęt będzie niezbędny i przeanalizuj potencjalną liczbę pracowników, których musisz zatrudnić.
Zarobki firm sprzątających
Chcesz założyć firmę sprzątającą, jednak zastanawiasz się, czy faktycznie można na tym zarobić? Zarobki w tej branży mogą być różne i wahać się od 2 tysięcy do nawet 10 tysięcy, w przypadku większych miast. Warto jednak pamiętać, że ostateczny zarobek zależy głównie od tego, czy masz jednoosobową działalność, czy prowadzisz dużą firmę, a także od wielu innych czynników.
Obroty mogą znacznie się różnić w zależności od regionu. Na przykład, sprzątanie domu o powierzchni 100m2 w mniejszej miejscowości może kosztować około 300 zł, podczas gdy w Warszawie stawka ta może być znacznie wyższa. Zarobki zależą też od liczby zleceń, ich specyfiki, powierzchni obiektów do uporządkowania, a także lokalizacji. W dużej mierze znaczenie będzie też miał budżet, jaki zainwestujesz w marketing i reklamę.
Pamiętaj też, że sprzątanie korporacji, biur i banków oferuje większe możliwości zarobkowe. Ze względu na obszerne powierzchnie tych miejsc, zakres pracy jest szerszy, co pozwala na proponowanie wyższych stawek. Warto skupić się na tej niszy, jeśli zależy Ci na maksymalizacji zysków.
Artykuł Sponsorowany
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).