Hiszpania, Portugalia, Andora oraz część południowo-zachodniej Francji pogrążyły się w niespodziewanym blackoutcie. Miliony mieszkańców zostały pozbawione dostępu do prądu, komunikacja została sparaliżowana, a systemy miejskie i transportowe — unieruchomione. Choć oficjalne komunikaty operatorów sieci wskazują na rzadkie zjawisko atmosferyczne oraz awarię infrastruktury jako główne przyczyny, coraz więcej ekspertów zwraca uwagę na głębszy problem: czy szybkie odejście od węgla i dynamiczna transformacja energetyczna mogły zwiększyć podatność sieci energetycznych na awarie?
Według wstępnych raportów, blackout rozpoczął się o 12:33 czasu lokalnego. Portugalski operator sieci REN poinformował, że głównym powodem był „niespotykany efekt atmosferyczny”, który wpłynął na synchronizację europejskich sieci przesyłowych. Dodatkowo pożar w południowej Francji doprowadził do uszkodzenia jednej z głównych linii wysokiego napięcia, co wywołało efekt domina w regionie.
Jednak pytanie brzmi: czy same warunki atmosferyczne wystarczyłyby, aby doprowadzić do tak dużej awarii? Czy też systemy energetyczne, coraz bardziej uzależnione od zmiennych źródeł odnawialnych, są dziś mniej odporne niż przed laty?
W ostatnich latach Hiszpania i Portugalia stały się liderami zielonej transformacji energetycznej w Europie:
To imponujące osiągnięcia w kontekście walki ze zmianami klimatu. Jednak szybka rezygnacja z tzw. źródeł konwencjonalnych (węgiel, gaz, atom) bez zapewnienia odpowiednich rezerw energetycznych i magazynowania energii zwiększa ryzyko niestabilności sieci.
Odnawialne źródła energii, choć przyjazne środowisku, mają jedną podstawową wadę: są zależne od pogody. Wiatr i słońce dostarczają prąd w sposób nieprzewidywalny i nieregularny. Gdy wiatr ustaje albo niebo zasnuwają chmury, produkcja energii gwałtownie spada.
W tradycyjnych systemach elektroenergetycznych funkcję “bufora” pełniły elektrownie węglowe i gazowe, które mogły szybko dostosować produkcję do zmieniającego się zapotrzebowania. Bez ich wsparcia, stabilność sieci w krajach takich jak Hiszpania i Portugalia zależy teraz od:
Gdy jedno z tych ogniw zawiedzie — np. w wyniku uszkodzenia linii wysokiego napięcia, jak w kwietniu — system może załamać się w ciągu sekund.
Kolejnym czynnikiem ryzyka jest zmieniający się klimat. W Portugalii duża część odnawialnej energii pochodzi z hydroelektrowni. Jednak od 2022 roku kraj zmaga się z najgorszą suszą od dekad, co znacząco ograniczyło produkcję wodną.
W efekcie Portugalia była zmuszona importować więcej energii z Hiszpanii, w tym energii pochodzącej z tradycyjnych elektrowni węglowych. Taka zależność od sąsiadów dodatkowo zwiększa presję na sieć przesyłową — sieć, która, jak pokazały wydarzenia z kwietnia, nie zawsze wytrzymuje skrajne warunki.
Nie. Podobne wyzwania stoją dziś przed całą Europą. Transformacja energetyczna postępuje, ale w wielu krajach brakuje infrastruktury niezbędnej do zapewnienia stabilności:
Eksperci ostrzegają, że bez poważnych inwestycji w sieci i magazyny, Europę mogą w przyszłości czekać coraz częstsze blackouty — zwłaszcza podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych, które stają się coraz bardziej powszechne.
Blackout w Hiszpanii i Portugalii nie był spowodowany wyłącznie „zieloną transformacją”, ale pewna podatność systemów energetycznych wynikająca z szybkiego odejścia od paliw kopalnych i niewystarczającej modernizacji infrastruktury odegrała istotną rolę.
Transformacja energetyczna jest konieczna dla walki ze zmianami klimatu. Ale musi być prowadzona w sposób rozważny i odpowiedzialny, aby nie narażać bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. Inaczej, w przyszłości blackouty mogą stać się nie wyjątkiem, lecz nową rzeczywistością.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
28 kwietnia 2025 roku Europa doświadczyła jednego z największych zakłóceń energetycznych w swojej historii. Hiszpania…
Najczęściej sprzedawanym na rynku wtórnym autem z silnikiem benzynowym jest Opel Astra, a z silnikiem diesla –…
Zamiast urlopu – zwolnienie lekarskie. W długi weekend majowy tysiące pracowników "mostkuje", czyli bierze fikcyjne…
Z uwagi na nadchodzący długi weekend, sieć ALDI postanowiła wydłużyć godziny pracy swoich sklepów, aby…
Jest absolutnie największą gwiazdą polskiej lekkoatletyki ostatnich lat – aktualną rekordzistką świata, trzykrotną mistrzynią olimpijską…
26 kwietnia w Karlowych Warach odbyła się gala OKTAGON 70, będąca pierwszą rundą trzeciego sezonu…