Silesion.PL

serwis informacyjny

Czy praca w biurze jeszcze czymś nas kusi? Wyniki badania

biuro

biuro

Choć znaczna część pracowników deklaruje chęć pracy zdalnej lub hybrydowej tłumacząc optymalizacją czasu i kosztów to tego typu warunki posiadają również swoje minusy. Jak pokazują wyniki badania dla co drugiego Polaka najważniejszym czynnikiem, który skłania do przebywania w biurze są jednak ludzie. Przyjazna atmosfera, możliwość spotkań czy wspólne posiłki to jest to czego brakuje nam najbardziej.

Jak wynika z badania „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują Polscy pracownicy” przeprowadzonego przez Dailyfruits, aż 58% respondentów deklaruje, że przyjazne środowisko pracy w biurze budują przede wszystkim ludzie, zarówno pracownicy jak i przełożeni. Ważne są jednak również eventy integracyjne, wspólne posiłki czy aktywności sportowe (47%) oraz rutyna dnia, taka jak wspólna kawa czy lunche (24%) czyli wszystko to co buduje relacje. Dla co 3 Polaka istotna jest również dobrze zaaranżowana przestrzeń (35%), a także dostępne benefity (28%). Ankietowani wskazywali ergonomiczne stanowisko do pracy i dostęp do potrzebnych narzędzi (19%) oraz komfortowe warunki pracy jak klimatyzacja i cisza (16%) czego mogło im zapewne brakować w domu.

Jako największą motywację jednak, aby powrócić do pracy biurowej wskazywano przyjazną atmosferę (40%) i możliwość wymiany doświadczeń w trakcie bezpośrednich spotkań (38%). Deklarację, aby wrócić do biur zdecydowanie wskazywali mężczyźni, co drugi woli tak pracować zamiast na home office. Wśród kobiet co trzecia ankietowana deklarowała, że nie brakuje jej pracy w biurze, lubi taka atmosferę, ale przyzwyczaiła się do pracy w domu.

Z perspektywy ostatniego roku obserwujemy, że coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę budowania więzi jako najważniejszy czynnik pracy hybrydowej. Integracja online niesie za sobą szereg korzyści takich jak poczucie przynależności do zespołu. To bardzo ważna wartość szczególnie w czasach pracy zdalnej. Wysyłając pracownikom paczki na home office lub organizując spotkania online pokazuje się pracownikom, że nadal są bardzo ważną częścią zespołu. Bazując na rozwiązaniach umożliwiających realizację zdalnych działań team building, na przykład gotowanie online czy realizację firmowych śniadań po przesłaniu do pracowników produktów na ich przygotowanie, można reagować na bieżące potrzeby pracowników właśnie w zakresie potrzeby integracji. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Na pytanie dlaczego nie lubimy pracować w biurze najwięcej osób wskazało: uciążliwy dojazd, brak parkingu czy korki – 54%. Niechęć wzbudza również poczucie bycia kontrolowanym lub nielubianym, a także dodatkowe obowiązki gdy jesteśmy w biurze (17%). Niektóre firmy nadal nie posiadają również właściwej przestrzeni do spożywania posiłków, klimatyzacji, właściwego oświetlenia, dobrego krzesła czy po prostu ciszy (16%). Nie lubimy również wcześnie wstawać i przygotowywać się do pracy (6%) lub jesteśmy zmęczeni dużą ilością spotkań (5%). Praca w biurze nie pozwala nam również na domowe obowiązki i opiekę nad dziećmi, kiedy jesteśmy w biurze (5%).

Jak wynika z przeprowadzonego badania największym czynnikiem zachęcającym do powrotu są dobrze zbudowane zespoły, które dbają o swoich pracowników zarówno w sferze relacji pracowniczych jak i zapewniają dobrą jakość pracy. Również na tym czynniku powinni skupić się pracodawcy, którzy zdecydowali się na pozostanie w formie hybrydowej.

Biuro

Badanie „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują Polscy pracownicy” zostało zrealizowane w formie ankiety przez firmę Dailyfruits na próbie 500 pracowników. Sondaż składał się z pytań otwartych i zamkniętych i został przeprowadzony w dniach 2.08.2021 – 1.10.2021.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025