sonda COSMOS 482 nad Polską fot. polsa.gov.pl
Po ponad 53 latach od nieudanego startu, radziecka sonda kosmiczna COSMOS 482 może w najbliższych godzinach wejść w atmosferę Ziemi. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz odpowiednie służby rządowe monitorują trajektorię obiektu, który może nie spalić się całkowicie i jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi, w tym potencjalnie na terytorium Polski. Przewiduje się, że sonda COSMOS 482 przeleci nad naszym krajem dwukrotnie 10 maja — pierwszy raz między godziną 06:40 a 06:42 CEST (Czas Środkowoeuropejski Letni) w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, a następnie od 08:11 do 08:13 CEST w pasie Zielona Góra – Lublin. Mieszkańcy tych regionów mogą mieć zatem niecodzienną okazję do obserwacji tego unikalnego wydarzenia na porannym niebie.
Sonda COSMOS 482 została wystrzelona 31 marca 1972 roku z kosmodromu Bajkonur jako część radzieckiego programu badań Wenus. Z powodu awarii rakiety nośnej, sonda nie opuściła orbity Ziemi i od tego czasu krąży na bardzo niskiej orbicie eliptycznej. Jej konstrukcja, zaprojektowana do wytrzymania ekstremalnych warunków atmosfery Wenus, sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu podczas ponownego wejścia w atmosferę ziemską.
Według najnowszych prognoz POLSA, ponowne wejście sondy w atmosferę Ziemi przewidywane jest na 10 maja 2025 r. około godziny 04:02 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST), z niepewnością ±13 godzin . Ze względu na szerokość orbitalną wynoszącą około 52°, potencjalne miejsce upadku obejmuje niemal wszystkie kontynenty oraz oceany między 52° szerokości północnej a 52° szerokości południowej.
POLSA informuje, że 10 maja możliwe są dwa przeloty sondy nad terytorium Polski:
Obiekt może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ze względu na specyficzną budowę sondy, wynikającą z pierwotnego przeznaczenia (lądownik w misji na Wenus), prawdopodobnie nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu przy ponownym wejściu w atmosferę ziemską. W przeszłości, w 1972 roku, fragmenty podobnej sondy spadły w Nowej Zelandii, powodując niewielkie kraterki, ale bez ofiar w ludziach.
POLSA, wspólnie z agencjami UE i USA, pracuje nad najbardziej aktualną i precyzyjną informacją o przewidywanym wejściu sondy w atmosferę Ziemi i na bieżąco o tym informuje. Oficjalne informacje dotyczące przewidywania wejścia w atmosferę Ziemi sondy COSMOS 482 dostępne są wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacji rządowej.
Mimo że ryzyko dla ludności jest niewielkie, POLSA zaleca zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów wydawanych przez odpowiednie służby. W przypadku zauważenia nietypowych obiektów na niebie lub znalezienia nieznanych przedmiotów, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.
Sytuacja jest dynamiczna, a trajektoria sondy ulega ciągłym zmianom. POLSA będzie na bieżąco informować o wszelkich aktualizacjach dotyczących wejścia sondy COSMOS 482 w atmosferę Ziemi.
źródło: POLSA – Polska Agencja Kosmiczna
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Po dwóch latach udanej współpracy, Raków Częstochowa i zondacrypto – licencjonowana giełda kryptowalut o polskich…
Wraz z nadejściem wiosny w Katowicach rozpoczęły się przetargi na realizację szeregu zadań związanych z…
Na katowickim Giszowcu dobiega końca realizacja jednej z najbardziej innowacyjnych inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa…
Choć często pozostają niewidoczni, bez ich pracy nie byłoby możliwe funkcjonowanie żadnego miasta. 10 maja…
W natłoku codziennych spraw nietrudno o chwilę nieuwagi – zagubiony portfel, telefon, klucze czy inne…
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną o 0,5 pkt. proc. do poziomu 5,25%. Decyzja ta…