Czy darmowy VPN skutecznie ukrywa ruch?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że to, co robią w sieci, wcale nie jest ich prywatną sprawą. Rozmaite programy i systemy stale śledzą Twoją aktywność, wykorzystując pozyskane w ten sposób informacje do różnych celów. Stąd wzmożona popularność oprogramowania typu VPN. Czy jednak darmowe usługi tego typu niosą za sobą jakąkolwiek wartość? Sprawdź!
Czym jest VPN i do czego służy?
VPN (Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna) to prosty sposób na zabezpieczenie swojej aktywności w sieci. Oprogramowanie tworzy prywatne połączenie pomiędzy użytkownikiem a siecią i szyfruje wszystkie przesyłane dane. Dzięki temu dostawca Internetu nie ma dostępu do informacji dotyczących danego użytkownika. VPN zapewnia również bardzo dobrą ochronę przed atakami hakerskimi.
Do czego służy VPN? Przede wszystkim jest to sposób na zachowanie prywatności. Jeśli nie masz ochoty, by ktokolwiek wiedział, jakie strony odwiedzasz w internecie, z jakich aplikacji internetowych korzystasz i ile czasu im poświęcasz lub też jakie dane pobierasz i wysyłasz, VPN zdecydowanie jest dla Ciebie. To również niezastąpione narzędzie podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi stanowiących istne łowisko dla hakerów. Wiele osób korzysta też z VPN do omijania regionalnych restrykcji dotyczących niektórych stron lub aplikacji, ponieważ pozwala na wirtualną zmianę swojej lokalizacji.
VPN – płatny czy darmowy?
Obecnie programów typu VPN jest na rynku naprawdę sporo. Wszystkie wyglądają podobnie i obiecują zbliżone rezultaty, ale tak naprawdę nie są sobie równe. Przede wszystkim serwisy VPN można podzielić na darmowe i płatne. Te pierwsze są dostępne dla każdego i pozwalają zapoznać się z tym, jak wygląda korzystanie z VPN. Ich praktyczne zalety jednak w zasadzie na tym się kończą. Często darmowy VPN może być powolny i niestabilny, przez co utrudnia korzystanie z usług internetowych. Niejednokrotnie wcale nie zapewniają one również obiecywanego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ korzystają z niewystarczającej infrastruktury. Nie należy też zapominać, że tak naprawdę nigdy nie ma nic za darmo. Oznacza to, że darmowy VPN, który nie pobiera opłat od użytkowników, musi zarabiać w inny sposób – najczęściej poprzez reklamy lub sprzedawanie danych. Dlatego trudno nazwać takich dostawców godnymi zaufania.
To właśnie dlatego wybór odpowiedniego dostawcy VPN jest tak ważny. Za dobre usługi niestety trzeba zapłacić – choć warto podkreślić, że wcale nie musi to być wysoki koszt (już od kilkunastu złotych miesięcznie). Sprawdzona, rzetelna ochrona w sieci z całą pewnością jest tego warta. Darmowy VPN nie zaoferuje optymalnego poziomu zabezpieczeń, a niekiedy może narazić użytkownika na dodatkowe zagrożenia.
Darmowy VPN – czy warto?
Podsumowując, całkowicie darmowy VPN zwykle nie jest dobrym wyborem w celu ochrony swojej tożsamości i aktywności w sieci. Często nie sprawdza się również, jeśli chodzi o obchodzenie ograniczeń lokalnych i różnego rodzaju zabezpieczeń. Zdecydowanie lepiej jest wybrać płatną, sprawdzoną ochronę – serwis, który odznacza się długą działalnością na rynku, dużą liczbą użytkowników i doskonałą opinią. Co ważne, w przypadku chęci skorzystania z rzetelnego serwisu VPN, nie musisz kupować przysłowiowego kota w worku. Zwykle dostępne plany umożliwiają zarówno rozliczenie miesięczne, jak i dłuższe zobowiązanie. Co ważne, nowi użytkownicy zwykle mogą skorzystać albo z darmowego okresu próbnego, albo z możliwości uzyskania zwrotu pieniędzy w razie braku satysfakcji ze świadczonych usług. Dzięki temu bez żalu porzucisz darmowy VPN i zagrożenia, jakie wiążą się z jego użytkowaniem.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).