Silesion.PL

serwis informacyjny

Czy czeka nas fala freelancerów z Chin?

Freelancer 3

W związku z coraz większym wzrostem bezrobocia wśród chińskich absolwentów oraz osób w wieku 16-24 lat – Agencja Reuters podała, że mimo licznych manipulacji danymi przez chiński rząd w zeszłym roku, w lipcu tego roku bezrobocie osiągnęło pułap 17,1% – Chińczycy w poszukiwaniu alternatywnego źródła utrzymania sięgają po freelancing rejestrując się na międzynarodowych platformach dla wolnych strzelców. Czy w związku z tym czeka nas zalew freelancerów z Chin w Polsce? Pytamy ekspertów z międzynarodowej platformy działającej w Polsce Freelancehunt. 

Jak przypomina Agencja Reutera – w lipcu zeszłego roku bezrobocie wśród Chińczyków w wieku 16-24 lat, a jest ich ponad 100 milionów, wyniosło 21,3%, po czym rząd przestał udostępniać dane. W kolejnych miesiącach zmieniono metodykę obliczania wartości bezrobocia między innymi wyłączając z tej grupy wszystkich studentów. Zabiegi te jednak nie na wiele się zdały, gdyż w połowie bieżącego roku liczba bezrobotnych osiągnęła pułap 17,1%. 

Dlaczego Chiny mają tak wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi? 

Przyczyn makroekonomicznych jest wiele. W ostatnim czasie dochodziło do powszechnych zwolnień w sektorach umysłowych, w tym finansach, a Tesla, IBM i ByteDance. Nawet sektor publiczny, który uchodził dotąd za bezpiecznego pracodawcę, dającego gwarancję dożywotniego zatrudnienia tzw. “żelazna miska ryżu”, dokonał zwolnień w wielu instytucjach. 

Na ostatnie wzrosty bezrobocia wśród młodych Chińczyków wpływ miały obostrzenia, a właściwie likwidacja rynku prywatnych korepetycji. W tej chwili co roku na rynek pracy trafia prawie 12 milionów absolwentów studiów wyższych w Chinach. 

Ze względu na nacisk rządu na nowoczesne gałęzie przemysłu takie jak: sztuczna inteligencja, produkcja procesorów, samochody elektryczne, czy zielona energia – spada liczba dostępnych miejsc pracy w nowych inwestycjach. Jak wiadomo te szybko rozwijające się gałęzie biznesu nie generują zbyt wielu miejsc pracy. 

Czy studenci z Chin mogą próbować freelancingu?

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Chin, narodowych agencji statystycznych, raportów uniwersyteckich oraz międzynarodowych organizacji edukacyjnych takich jak UNESCO oraz OECD, możemy w przybliżeniu określić strukturę kierunków na chińskich uczelniach. 

Kierunki IT

Technologie informacyjne (IT) są jednym z najpopularniejszych kierunków studiów ze względu na szybki rozwój sektora technologicznego w Chinach. Około 30-40% absolwentów specjalizuje się w IT oraz dziedzinach pokrewnych takich jak nauka, technologia, inżynieria, matematyka.

Kierunki Marketing

Marketing zazwyczaj jest częścią kierunków biznesowych. Około 10-15% absolwentów specjalizuje się w marketingu lub powiązanych dziedzinach biznesowych.

Kierunki Design

Design obejmuje różne kierunki tzw. kreatywne, takie jak grafika, wzornictwo przemysłowe, moda i inne. Około 5-10% absolwentów specjalizuje się w designie.

Szacunkowo 45-65% ogólnej liczby absolwentów wybiera kierunki IT, marketing i design. Pozostałe 35-55% obejmuje inne specjalizacje, takie jak medycyna, edukacja, nauki społeczne, rolnictwo itp.

Chińczycy szukają wyjścia z sytuacji – są już w Polsce online

Jak potwierdzają eksperci międzynarodowej platformy dla freelancerów w Polsce – Freelancehunt – “Freelancerzy z Chin rejestrują się już na międzynarodowych platformach również na Freelancehunt”. 

“Na razie jednak zainteresowanie zleceniodawców freelancerami z Chin jest niewielkie”, mówi OlegTopchiy, założyciel platformy Freelancehunt. 

“Do pokonania jest nie tylko bariera językowa, którą dosyć łatwo można przejść przy pomocy automatycznych tłumaczeń AI działających na naszej platformie, ale także bariera zrozumienia kultury biznesowej, gustów graficznych, a nawet logiki prezentowania danych”, dodaje ekspert. 

“Wyjątek mogą stanowić usługi wykonywane przez freelancerów z Chin w ich kraju – np. pośrednictwa w kontaktach biznesowych, doradztwie, zakupie produktów i usług”. 

Co na to chińskie prawo? 

Co ciekawe chińskie prawo nie tworzy barier dla pracy chińskich freelancerów dla firm za granicą. Zgodnie z chińskimi przepisami fiskalnymi muszą jednak odprowadzać podatek od dochodów w wysokości 20%. 

Ilu freelancerów na świecie? 

Najwięcej freelancerów jest w USA – około 76 milionów, na drugim miejscu są Indie z 15 milionami freelancerów. Czy Chiny mają szansę dołączyć do tego grona wkrótce?

“Wydaje się, że Chińczycy mają sporą przepaść kulturową do pokonania zanim staną się światową potęgą freelancingu”, tłumaczy Oleg Topchiy.

“Niemniej jednak z liczbą studentów na poziomie 50 milionów oraz bezrobociem dotykającym co piątego absolwenta bez wątpienia będziemy świadkami dołączenia Chin do międzynarodowej konkurencji we freelancingu. Kiedy? Na to potrzeba jednak czasu”, dodaje ekspert Freelancehunt. 

źródła: 

https://www.reuters.com/world/china/new-unproductive-forces-chinese-youth-owning-their-unemployment-2024-09-01

https://www.dw.com/en/chinas-technology-drive-leaves-young-people-jobless/a-70187883

mogą pracować jako freelancerzy dla zagranicznych firm: https://www.asiabridgelaw.com/2015/04/is-it-legal-safe-to-hire-a-freelancer-in-china/

https://explodingtopics.com/blog/freelance-stats

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025