Silesion.PL

serwis informacyjny

Czy chodzenie boso jest zdrowe?

Czy Chodzenie Boso Jest Zdrow

Idealna stopa u człowieka nie istnieje. Jednak nieodpowiednie jej ułożenie i niewłaściwa biomechanika chodu mają wpływ również na pozostałe narządy w organizmie. Optymalne ułożenie stopy pozwala na właściwe jej funkcjonowanie. Kiedy występują nieprawidłowości organizm musi sobie je jakoś zrekompensować. Czy chodzenie boso jest zdrowe podpowiada fizjoterapeuta.

Stopa ma 3 punkty podparcia. Jeden znajduje się na pięcie, a dwa kolejne po bokach przodostopia. Biomechanika chodu dzieli się na kilka faz, zaczyna się i kończy, gdy obie stopy znajdują się w kontakcie z podłożem. Pełen cykl rozpoczyna się od początkowego momentu kontaktu stopy z podłożem (początek fazy podparcia) i kończy przy jej ponownym kontakcie z podłożem (koniec fazy przenoszenia).

Chodzenie boso zarówno przez osobę dorosłą jak i dziecko przynosi wiele korzyści. To doskonały trening dla stóp ponieważ angażuje większą liczbę mięśni. Wzmacnia mięśnie, ścięgna oraz więzadła. Regularne chodzenie boso pomaga poprawić równowagę, kontrolę postawy i stabilność ciała, nasze ciało naturalnie się prostuje. Kiedy stopy muszą dostosować się do różnorodnej powierzchni usprawnia się również zdolność utrzymania równowagi. Bezpośredni kontakt stopy z podłożem pozwala na lepsze odczuwanie jej struktury co  pobudza receptory i zdolność do kontrolowania ruchu i pozycji w przestrzeni. Właściwa technika chodu przyzwyczaja do absorbowania wstrząsów co może ochronić stopy przed ewentualnymi kontuzjami w przyszłości. Nieprawidłowe chodzenie może przeciążyć głównie stopę, staw skokowy, podudzie i staw kolanowy. W następstwie czego mogą pojawić się dyskomfort i ból.

Chodzenie boso rekomendowane jest przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (American Academy of Pediatrics). Dzięki niemu dziecko może lepiej wykształcić równowagę i orientację przestrzenną. Brak butów u dzieci korzystnie wpływa na postawę ciała i kręgosłup ponieważ nic nie obciąża i nie ogranicza naturalnych ruchów stóp, bioder, kolan oraz pleców.

Aby sprawdzić czy nasze stopy funkcjonują prawidłowo fizjoterapeuta weryfikuje prawidłową pozycję stojacą, dokonuje analizy ustawienia kończyny dolnej oraz zakresu ruchomości stawów. Każda z badanych osób posiada swoją własną charakterystykę strukturalną i układ mechaniczny, dlatego osiągnięcie idealnej postawy u nikogo nie jest praktycznie możliwe. W czasie badania weryfikowane jest ustawienie stawów kończyny dolnej w optymalnej strukturze dla danej osoby. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz z Kliniki Fizjoterapii 

Chodzenie boso ma szereg korzyści i jest również sposobem na zrelaksowanie organizmu. Odprężająco działa piasek czy małe kamyki, należy jednak pamiętać, aby wybierać powierzchnię, która jest bezpieczna. Chodzenie długo boso po betonie, czyli nienaturalnej twardej powierzchni może spowodować, że stopy zaczną nas boleć. Zagrożeniem może być także gorący piasek czy ostre kamienie. W takich sytuacjach powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i komfort używając obuwia.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025