Silesion.PL

serwis informacyjny

Czwarta tura ferii zimowych z PKP Intercity

PKP Intercity zima w sniegu

PKP Intercity zima w sniegu

Ostatnie dwa tygodnie lutego to czas ostatniej tury ferii zimowych. Począwszy od 14 lutego od zajęć edukacyjnych odpoczną dzieci i młodzież z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń przygotowana przez PKP Intercity.

Mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na systematyczny rozwój oferty. W ostatnich miesiącach zwiększono liczbę komfortowych połączeń kategorii InterCity (IC) z Przemyśla oraz Rzeszowa do różnych miast w całej Polsce, a podróże trwają coraz krócej. Mieszkańcy województwa podkarpackiego bez problemu dojadą do Krakowa, Lublina, Warszawy czy Wrocławia. Chętnych na zagraniczne eskapady z pewnością zainteresuje pociąg IC Wawel, którym dojechać można do Berlina lub wysiąść wcześniej w Krakowie, Katowicach, Opolu czy Wrocławiu. Na zimowy wyjazd nad morze podróżnych zabierze IC Przemyślanin. Mieszkańcy Krosna, Jasła i Sanoka zyskali w obowiązującym od grudnia 2021 r. rozkładzie jazdy możliwość weekendowych podróży do Katowic, Opola i Kotliny Kłodzkiej dzięki wydłużeniu w soboty
i niedziele relacji pociągu TLK Wetlina.

Mieszkańcy województwa łódzkiego mają do dyspozycji komfortowe połączenia z Katowicami, Trójmiastem czy Wrocławiem. Ważnym udogodnieniem jest też czasowy powrót pociągów na kolejową zakopiankę, co sprawi, że łodzianie dojadą do zimowej stolicy Polski bez przesiadki do zastępczej komunikacji autobusowej. Pasażerów na tatrzańskie stoki zabierze IC Witkacy, którym można dojechać też do Torunia, Bydgoszczy i Gdańska. Ferie zimowe to dobry czas na wycieczkę do stolicy. Między Łodzią i Warszawą kursuje codziennie kilkanaście pociągów, a przejazd na tej trasie zajmuje w większości z nich mniej niż 1,5 godziny.

Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą korzystać z szerokiej oferty połączeń z Warszawą. Na zimowe wakacje na Podkarpaciu podróżnych zabierze pociąg IC Górski. Dzięki ukończeniu elektryfikacji linii kolejowej nr 71, podróż z Lublina do Rzeszowa, zajmie nieco ponad dwie godziny. W obecnym rozkładzie jazdy podniósł się także komfort podróży, a to za sprawą zwiększenia liczby połączeń obsługiwanych pociągami z kategorii IC. Lublinianie mogą bezpośrednio dojechać do Krakowa, Łodzi, Wrocławia czy Zielonej Góry, a także czeskiego Bohumina.

Mieszkańcy województwa pomorskiego mogą liczyć na dogodną komunikację
z największymi miastami kraju. Podróż z Gdyni do Warszawy może trwać poniżej 3 godzin –
o ile zdecydujemy się na pociąg kategorii EIP. Ekonomiczne składy kategorii IC i TLK jadą niewiele dłużej, bo 3 lub 3,5 godziny. Gdańszczanie, którzy chcą ruszyć na ferie w Tatry, będą mieli do wyboru 3 bezpośrednie połączenia: nocny TLK Karpaty z możliwością podróży w wagonie sypialnym, poranny TLK Małopolska oraz skład IC Witkacy, który wyrusza z Trójmiasta przed południem. Do Wrocławia z Gdyni dojeżdżają skład IC Heweliusz oraz IC Mieszko. Oba składy zatrzymują się również w Poznaniu. Do stolicy Małopolski jeździ 15 pociągów dziennie, a wybierać można pomiędzy szybkimi składami EIP lub ekonomicznymi IC i TLK. Na mieszkańców Trójmiasta, czeka również atrakcyjna opcja podróży do Wiednia – teraz promocyjne bilety na pociąg IC Sobieski można zakupić na stronie przewoźnika. Między Gdynią i Berlinem kursuje IC Gedania.

Z Katowic możemy wyruszyć na zimowe wakacje w wielu różnych kierunkach – do Gdyni jedzie m.in. IC Doker, a IC Matejko, zabierze podróżnych do Szczecina lub Przemyśla, na Podkarpacie dociera też skład IC Przemyślanin. Katowice są też dobrze skomunikowane z stolicą Małopolski – podróżni mogą wybierać z kilkunastu połączeń w kategoriach IC oraz TLK. Do Wrocławia i Lublina można dojechać m.in. składem IC Hetman. W Katowicach zatrzymuje się IC Porta Moravica – skład, który zabierze podróżnych do stolicy Austrii oraz dalej do Grazu. Od kilku tygodni w internetowej sprzedaży dostępna jest oferta Super Promo International na połączenia na Słowację i Węgry. Pozwala na zagraniczne podróże pociągami PKP Intercity w atrakcyjnych cenach. Za najtańszy bilet z Katowic do Bratysławy pasażerowie zapłacą zaledwie 9,90 euro, a do Budapesztu – 14,90 euro.

Multiprzejazdy w środku tygodnia i większe obniżki na bilety promocyjne

W ferie zimowe można skorzystać z nowej oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Obowiązuje ona od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek i umożliwia dowolną liczbę przejazdów w tym czasie. Wybierając Multiprzejazd można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł. Podróżni mogą także skorzystać z biletów promocyjnych. Od połowy stycznia rabaty są jeszcze większe i wynoszą 15, 30 i 45%. Należy również pamiętać, że we wszystkich pociągach PKP Intercity osoby posiadające ulgi ustawowe korzystają ze swoich indywidualnych uprawnień, dzięki czemu za bilety zapłacą mniej niż wynosi ich cena bazowa. Na 51% ulgę mogą liczyć studenci do ukończenia 26. roku życia oraz doktoranci do ukończenia 35. roku życia. Natomiast uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych są objęci 37% ulgą na przejazdy pociągami PKP Intercity.

Bezpieczne zimowe podróże

PKP Intercity jest przygotowane do zapewnienia sprawnych i bezpiecznych podróży, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Przewoźnik przygotował i rozmieścił na najważniejszych stacjach rezerwowe lokomotywy i wagony. Dodatkowo wszystkie składy, które wyjeżdżają na tory, są po sezonowych przeglądach technicznych. Przygotowane do okresu zimowego są także stacje postojowe i obiekty obsługi technicznej taboru.

Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt
z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 roku do końca stycznia 2022 roku przewoźnik wykonał już ponad 640 tys. dezynfekcji i 38 tys. dezynfekcji metodą zamgławiania.

O zachowaniu zasad bezpieczeństwa należy pamiętać zarówno przed wejściem do pociągu, na jego pokładzie, jak i po jego opuszczeniu. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy także pasażerów przebywających m.in na dworcach i peronach oraz w przejściach podziemnych. Poza zasadami bezpieczeństwa przewoźnik dodatkowo przypomina o zasadach kulturalnego podróżowania w czasach epidemii. W ramach projektu „Strefa Kulturalnego Podróżowania” PKP Intercity prezentuje osobom wybierającym pociągi spółki podstawowe zasady podróżniczego savoir-vivrena miarę obecnej sytuacji. Można się z nimi zapoznać na ekranach informacyjnych w pociągach i przy kasach:

  1. Zasłaniajmy usta i nos w czasie całej podróży! Zdrowie i bezpieczeństwo nas samych, naszych rodzin i współpasażerów zależy od naszej postawy.
  2. Pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekcji rąk.
  3. Starajmy się zachowywać bezpieczny dystans od innych współpasażerów.
  4. Jeżeli kaszlemy lub kichamy, a mamy zdjętą maseczkę np. w czasie konsumpcji
    w wagonie gastronomicznym, korzystajmy z łokcia.
  5. Bądźmy odpowiedzialni. Jeżeli nie czujemy się dobrze, rezygnujmy z podróży transportem publicznym.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author