Czytasz: Czego Polacy szukają na Marsie?

Czego Polacy szukają na Marsie?

To nie żart. 11 marca ruszy pierwsza polska misja na Marsa.

SWPS, Uniwersytet Humanistyczno-społeczny w Warszawie (jeden z oddziałów uczelni znajduje się m.in. w Katowicach) postanowił włączyć się w przygotowania do lotu człowieka na Marsa! Na czele zespołu naukowego stoi dr hab. Hanna Bednarek.

W ramach Misji EXO.17 przez ponad dwa tygodnie Polacy będą testować sprzęt i rozwiązania technologiczne z uwzględnieniem czynnika ludzkiego oraz przeprowadzą badania psychologiczne. 

polska misja na marsa
dr Natalia Zalewska. fot. Uniwersytet SWPS

 

Wiele się ostatnio na temat ewentualnych ekspedycji mówi: o rakietach, o prędkościach, o latach świetlnych. Za mało jednak uwagi w tych przygotowaniach poświęcanych jest samemu człowiekowi. Temu jak taka wyprawa może na niego wpłynąć oraz jak ludzi w ogóle do takich podróży przygotować. A przecież dla kogo innego, jak nie dla ludzi te wszystkie plany Postanowiliśmy więc włączyć się do prowadzonych na całym świecie przygotowań i wnieść do nich to, co mamy najlepszego - wiedzę i naukę - napisali administratorzy profilu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.

Misja EXO.17. To dopiero początek

A to dopiero początek wspólnych działań Uniwersytetu SWPS i Fundacji EXORiON, której współzałożycielem jest absolwent uczelni Jakub Falaciński, psycholog i wynalazca.

Misja EXO.17 jest jak dotąd pierwszą polską symulacją analogowych astronautów. Amerykański ośrodek badawczy Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah (USA) na czas jej prowadzenia zostanie oddany do dyspozycji interdyscyplinarnego zespołu z Warszawy.

fot. Uniwersyet SWPS

Misja analogowa. Co to znaczy?

Misja analogowa to symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa. Badacze będą więc używać analogicznego sprzętu, wykonywać dokładnie te same czynności i korzystać z jednakowych procedur. I co ważne, pracować w terenie, którego krajobraz do złudzenia przypomina marsjański, niewiele różniąc się także pod względem geologicznym. A wszystko po to, by w trakcie testów wykryć usterki w sprzęcie, błędy w rozwiązaniach technologicznych oraz procedurach i poprawić je przed właściwą misją.

zobacz także: 7 PLANET PODOBNYCH DO ZIEMI!

Warto podkreślić, że o ile większość misji analogowych skupia się wyłącznie na realizacji celów naukowych, o tyle w EXO.17 nacisk kładzie się także na zwiększenie użyteczności prototypów, aby potem mogły zaistnieć na rynku komercyjnym.

- To, co testowane w kosmosie, doskonale sprawdza się tu, na Ziemi, choćby w medycynie czy obronności - przekonują członkowie załogi EXO.17.

Działania załogi będą koordynowane przez Centrum Kontroli Misji EXO.17, mieszczące się w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Testy w marsjańskim habitacie. Kombinezon i prysznic mgłowy

– Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy we współpracy ze School of Form kierunku wzornictwo Uniwersytetu SWPS, rekonfigurowalny analog kombinezonu kosmonautycznego. Podczas pobytu w MDRS będziemy testować jego funkcjonalności pod kątem zadań wykonywanych przez członków załogi. W końcu geolog potrzebuje innych kieszeni niż operator łazika, musi więc rekonfigurować kombinezon w zależności od swoich aktualnych potrzeb – tłumaczy Falaciński.

Badacze przetestują nową wersję aparatu Holtera EKG, który ma analizować pracę serca podczas wykonywania rutynowych zadań oraz porannych ćwiczeń gimnastycznych. Sprawdzą również system filtrowania powietrza w habitacie – marsjański pył wnika głęboko w strukturę płuc, stąd takie środki ochrony są niezbędne. Wypróbują także nowe, wielofunkcyjne narzędzie geologiczne.

Zobacz także: DURCZOK: KOŻDEN MO SWÓJ KOSMOS!

Nie od dziś wiadomo, że brak higieny może fatalnie wpłynąć na morale załogi. Dlatego do MDSR badacze zabiorą także autorski wynalazek Jakuba Falacińskiego – prysznic mgłowy FOG. To sprytne urządzenie umożliwia kąpiel w dwóch szklankach wody, a jego konstrukcja zadziwia minimalizmem: niewielka skrzynka, w niej zamknięta przenośna „kabina prysznicowa”, czyli rurka, w której znajdują się atomizery rozpylające mgłę wodną.

W projekt zaangażowane są również:
NASA - National Aeronautics and Space Administration, Instytut Lotnictwa w Warszawie, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, Przemysłowy instytut Automatyki i Pomiarów, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Medicalgorithmics S.A., PROXiM, Łódzki Dystrykt Zbrojeniowy, Heimdall oraz Allegro.

W kolejnej odsłonie polskiej misji na Marsa przeczytacie o załodze oraz o „Psychologii na Marsie”.

Czytaj więcej