Silesion.PL

serwis informacyjny

Cukier wciąż na wagę złota. Jest gorzej niż w PRL-u? Paragony nie kłamią

cukier na lyzce w cukierniczce

cukier na lyzce w cukierniczce

12 sierpnia 1976 roku w Polsce Ludowej wprowadzono kartki na cukier. Był to zamierzony ruch maskujący nieudaną wcześniejszą podwyżkę cen, którą chciały wprowadzić władze PRL-u, na ten cenny towar. O ironio, prawie 46 lat później, znów są problemy z cenami i dostępnością cukru w kraju. Polacy wykupują zapasy, a ceny produktu rosną w rekordowym tempie. PanParagon sprawdził to zjawisko i podsumował sytuację.

Skąd te podwyżki cen cukru?

Już w czerwcu media obiegła informacja o planowanych do końca roku podwyżkach cen cukru. Oficjalnym powodem tej sytuacji ma być wojna w Ukrainie oraz sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, oraz rosnące ceny nawozów. Embargo spowodowało wzrost cen, a to powoduje wzrost kosztów uprawy. Nie bez znaczenia pozostają również wysokie ceny paliw i gazu, które są niezbędne w procesie produkcji cukru z buraków.

Czy Polacy sami nakręcili cukrową aferę?

Do zbiorowej paniki cukrowej doszło bardzo szybko – wystarczyły dwa komunikaty – podwyżki cen i mniejsza produkcja. A jak wiadomo – Polacy lubią słodzić i potrzebują dużo cukru: do herbaty, kawy, ciast i wypieków, dań i zup, a nawet do alkoholi domowej produkcji. Naturalnym odruchem więc było zgromadzenie zapasów cukru, zanim ceny poszybują w górę, a w sklepach zabraknie towaru.

Cały czas trwa szaleństwo popytu na cukier. W niektórych sklepach stacjonarnych brakuje go już od kilku dni, a część placówek, które jeszcze posiadają towar, ograniczają jego sprzedaż. Nic dziwnego, rekordziści kupują jednorazowo nawet po kilkadziesiąt kilogramów cukru – komentuje Antonina Grzelak, PanParagon

PanParagon sprawdza cukrowe szaleństwo na polskich paragonach

Popularna aplikacja PanParagon, która pomaga Polakom kontrolować budżet domowy i archiwizować paragony, zweryfikowała obecną sytuację cukrową. Okazuje się, że wraz z wyższą ceną wzrosło również zainteresowanie zakupem cukru, co jest częściowo wynikiem społecznej paniki.

Jeszcze rok temu w lipcu średnia cena paczki cukru wynosiła 2,66 zł. W tym roku weszła już na poziom 3,96 zł. Choć teraz w sierpniu 1 kg można już kupić w Internecie nawet za 9 zł! W efekcie cukrowej paniki wzrosła również liczba paragonów zawierających ten produkt. Porównując lipiec 2021 roku do analogicznego okresu w roku 2022, liczba paragonów zawierających przynajmniej jedną paczkę cukru, wzrosła o ponad 93% – mówi Antonina Grzelak, PanParagon

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest również odnotowany przez ekspertów z PanParagon wzrost liczby paczek cukru na paragonach Polaków. Jeszcze w styczniu tego roku kupowaliśmy średnio 1,62 paczki cukru, w lipcu już 2,91 paczki.

Najwięcej cukrowych paragonów w tym roku specjaliści zarejestrowali w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Może to wynikać ze zwyczajów kulinarnych zachodniej ściany Polski. Najmniejsze zainteresowanie zakupem cukru PanParagon odnotował w województwie podkarpackim, pomorskim i łódzkim.

Za kilka dni będziemy obchodzić 46 rocznicę wprowadzenia kartek na cukier w Polsce Ludowej. Obecnie znów mamy problemy z cukrem, tym razem reglamentacją towaru, podwyżkami cen, topniejącymi zapasami w sklepach i zbiorową paniką. Deficyt cukru spowodowany jest w znacznym stopniu przez zachowania konsumentów, którzy powielają ten sam schemat, co w lutym tego roku, na stacjach paliw.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Cukier wciąż na wagę złota. Jest gorzej niż w PRL-u? Paragony nie kłamią

  1. W kolejce na “szał zakupowy” czekają:
    a. makarony
    b. olej
    c. masło

    Kto się ze mną założy? 😉

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024