Co zrobić z niechcianym świątecznym prezentem?
Jak wynika z badania serwisu Polacy nie lubią otrzymywać prezentów zbyt drogich lub zbyt tanich, a także osobistych. Nietrafione prezenty najczęściej odkładamy do szafy lub sprzedajemy, podarujemy innej osobie lub biednym. Tylko 3% osób po prostu je wyrzuca.
Odnośnie umiejętności uczenia się kupowania prezentów zdania są podzielone. 31% osób uważa, że można nabyć taką umiejętność, jeśli tylko poznamy dobrze osobę, którą chcemy obdarować, a 30% osób, że trzeba to po prostu czuć. 29% ankietowanych twierdzi, że czasami po prostu prezent jest trafiony a czasami nie. Aby prezent był trafiony, 10% respondentów śledzi blogi prezentowe i filmiki instruktażowe – jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń.
Najbardziej nie lubimy otrzymywać prezentów nieprzemyślanych i zupełnie do nas nie pasujących (57%). Co ciekawe również tych zbyt drogich – 19% odpowiedzi. Nietaktem dla obdarowanego jest również, kiedy widzi, że prezent był kupiony na ostatnią chwilę (13%). Oryginalny prezent ma przede wszystkim uszczęśliwiać (34%) oraz być indywidualnie dopasowany (24%). Powinien także sprawiać radość (20%).
Nietrafione prezenty najczęściej odkładamy do szafy (38%) lub sprzedajemy (25%), podarujemy innej osobie (18%) lub biednym (16%). Tylko 3% osób po prostu je wyrzuca.
Podaj dalej
Przekazanie prezentu kolejnej osobie wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem, jednak czy tak wypada zdania są podzielone. Część socjologów twierdzi, że jest to niedopuszczalne, ponieważ każdy prezent został wręczony z sercem i mogłoby to sprawić obdarowującemu przykrość. Inni uważają, że lepiej aby ktoś inny cieszył się z podarunku niż leżał w szafie. Ostatecznie decyzja zależy jednak od naszych poglądów.
Wymiana
Nietrudno o pomyłkę, kiedy wręczamy komuś ubrania czy perfumy. Przy takich prezentach warto zachować paragon i poinformować o tym osobę, której wręczamy prezent. Daje to zwykle możliwość wymiany w określonym czasie oraz pewność, że prezent będzie udany. Dlatego właśnie istotne jest ostrożne otwieranie prezentów oraz zwyczajna szczerość, żeby uniknąć rozczarowań.
Regifting parties
Jest to amerykański zwyczaj, polegający na organizacji przyjęć, podczas których można wymieniać się nieudanymi prezentami. Zwykle po świętach organizowane są spotkania, na które zaproszeni goście przynoszą rzeczy, z których nie skorzystają i wymieniają się nimi z innymi. Warto jednak poświęcić chwilę uwagi liście gości, żeby nie znalazła się na niej osoba, od której dostaliśmy prezent, którego chcemy się pozbyć.
Pomoc potrzebującym
Zawsze znajdzie się ktoś potrzebujący, komu nasz nietrafiony prezent przyda się bardziej niż nam. Jest masa fundacji zajmujących się pomocą skierowaną do różnych grup odbiorców. Są portale, na których można zorganizować aukcję charytatywną, gdzie zostaną sprzedane niechciane prezenty. Jestem przekonana, że znajdzie się szerokie grono osób chętnych do wydania nawet większej kwoty za dany przedmiot, jeżeli dzięki temu komuś pomogą. Takie rozwiązanie nie tylko da prezentom nowe życie, ale też przyczyni się do większego dobra – mówi Aleksandra Badur z serwisu Prezentmarzeń.
Jakich prezentów nie należy uwzględniać w wyżej wymienionych rozwiązaniach? Nie wypada pozbywać się prezentów wykonanych ręcznie i ze szczególnym zaangażowaniem. Gdy ktoś postanawia nam samodzielnie wyrzeźbić figurkę albo wydziergać szalik to lepiej go zachować, niezależnie od tego czy nam się podoba. Nie ma potrzeby ekspozycji takich prezentów w widocznym miejscu, ale przez szacunek do danej osoby i jej pracy, należy takie rzeczy zatrzymać . Przypadkowe znalezienie takiej rzeczy nawet po latach podczas sprzątania szafy wywoła uśmiech i przywoła miłe wspomnienia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Nie pamiętam kiedy dostałam prezent z którego nie byłabym zadowolona. Z roomby, którą dostałam na święta korzystam praktycznie każdego dnia. Pomocnik jak się patrzy.