Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na spłatę rat kredytowych? Alternatywne metody radzenia sobie z długami
Jeśli rosnące raty kredytów i pożyczek pogrążyły Twój budżet, nie załamuj rąk. Co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację finansową? Sprawdźmy.
Na skutek ogromnych podwyżek stóp procentowych raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym zdrożały nawet o 80 – 90%. W przypadku niewielkich kwot kredytów nawet tak wysokie podwyżki nie zawsze będą odczuwalne dla portfela. Gorzej, gdy kredytobiorca spłaca nie jeden, ale kilka kredytów, w dodatku na duże kwoty.
Jak radzić sobie z długami?
Co możesz zrobić, jeśli wysokie raty kredytów i pożyczek pogrążają Twój budżet, powodując zadłużenie i utratę płynności finansowej?
- Przeanalizuj wydatki
Analiza domowego budżetu powinna być podstawą wszystkich późniejszych finansowych „ruchów”. Zanim przystąpisz do kolejnych kroków, sprawdź, jakie wydatki pochłaniają największą część Twojego budżetu, czy jesteś w stanie z niektórych zrezygnować, a może ograniczyć. Czasem zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak duże kwoty wydajemy na przysłowiową kawę na mieście, codzienne przekąski czy lunche w firmowej stołówce. Zastanów się także, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę rat kredytów i pożyczek. - Rozważ sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną
Pożyczka konsolidacyjna, np. Pożyczka Konsolidacyjna FIT (RRSO: 11,52%) przez Kasę Stefczyka, jest pożyczką na spłatę innych zobowiązań względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a nawet pozabankowych instytucji finansowych. Jeśli spłacasz kilka kredytów i pożyczek, pożyczka konsolidacyjna pozwoli Ci zamienić kilka rat na jedną, która może być niższa niż ich suma. W ten sposób – w zależności od kwoty spłacanych zobowiązań – zaoszczędzisz kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Możliwość obniżenia kwoty miesięcznej raty odbywa się z reguły kosztem wydłużenia okresu spłaty, a w niektórych przypadkach także obniżenia oprocentowania. Może (choć wcale nie musi) się jednak okazać, że w całym okresie spłaty koszt kredytu konsolidacyjnego będzie nieco wyższy niż koszty aktualnie spłacanych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że warto zrezygnować z konsolidacji zobowiązań finansowych. Takie rozwiązanie pozwoli bowiem poprawić Twoją sytuację finansową tu i teraz, zminimalizować stres oraz ryzyko zadłużenia – nie tylko względem instytucji finansowych, ale także dostawców mediów, administratora osiedla czy operatora sieci kablowej. Kiedy Twoja sytuacja finansowa nieco się poprawi, będziesz mógł spłacić pożyczkę konsolidacyjną wcześniej (często bez prowizji) lub nadpłacać raty. W ten sposób skutecznie obniżysz odsetki, a co za tym idzie – także całkowity koszt kredytu. Przedmiotem konsolidacji mogą być nie tylko kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, ale także zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych oraz – w niektórych instytucjach finansowych – szybkie pożyczki pozabankowe – chwilówki.
Co ważne, konsolidacja długów powinna nastąpić jeszcze w momencie, w którym z trudem, ale wciąż spłacasz swoje zobowiązania finansowe na czas. Dlaczego to ważne? Opóźnienia w spłacie rat (zwłaszcza te trwające ponad 30 dni) znacząco pogarszają historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. A historia kredytowa to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na decyzję kredytową. W przypadku opóźnień Twoje szanse na kredyt konsolidacyjny znacząco spadają.
Negocjuj z wierzycielem
Jeśli nie masz wystarczającej do wzięcia kredytu konsolidacyjnego zdolności kredytowej lub nie możesz sięgnąć po konsolidację z innych przyczyn, zwróć się do instytucji finansowych z wnioskiem o ustanowienie nowego planu spłat, któremu będziesz w stanie podołać. Przed rozmową z wierzycielem przygotuj nie tylko konkretną propozycję spłat, ale również argumenty przemawiająca na korzyść zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania. Nieprzyjemna dla pożyczkobiorcy procedura windykacyjna jest także kosztowna dla wierzyciela. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że stworzony „z głową” plan spłat otrzyma akceptację.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).