Silesion.PL

serwis informacyjny

Co warto wiedzieć o łuszczycy?

Co warto wiedziec o luszczycy

Co warto wiedziec o luszczycy

Łuszczyca w najprostszym możliwym ujęciu jest ogólnoustrojową, przewlekłą chorobą, której najbardziej charakterystycznym objawem są różnego rodzaju zmiany dermatologiczne. Godny uwagi jest fakt, że ma podłoże autoimmunologiczne i dotyka od 1 do 3% społeczeństwa. Co dokładnie warto wiedzieć o wspomnianej chorobie?

Czym jest łuszczyca? Jakie są jej objawy i przyczyny? 

Należy mieć świadomość, że praktycznie każda osoba może zachorować na łuszczycę. Do dzisiaj nie poznano bowiem wszystkich przyczyn jej występowania. Wiadomo jednak, że ma podłoże immunologiczne i genetyczne. Z kolei za jej występowanie odpowiedzialne są: ekspresja antygenu B17, pomocnicze limfocyty T, komórki Langerhansa, a także polimorfizm genu HLA-Cw6. Ogromne znaczenie będzie miało także dziedziczenie genetyczne. W przypadku, gdy jeden z rodziców chorował na łuszczycę, istnieje prawdopodobieństwo od 10 do 20% na to, że u dziecka również ona wystąpi. Z kolei w sytuacji, gdy oboje rodziców zmaga się ze schorzeniem, to prawdopodobieństwo zachorowania wzrośnie aż do 50%. 

Jakie możemy wyróżnić typy łuszczycy?

Wyróżniamy dwa typy łuszczycy. Pierwszy jest związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym. Znacznie częściej występuje w rodzinie. Ponadto łuszczyca może mieć ciężki przebieg. Warto zaznaczyć, że około 80% przypadków można zaobserwować obecność antygenu HLA Cw6. Z kolei typ drugi omawianej łuszczycy ujawnia się dopiero po 40 roku życia. W najprostszym możliwym ujęciu cechuje zdecydowanie łagodniejszym przebiegiem w porównaniu do pierwszego typu. Należy dodać, że stosunkowo rzadko występuje w rodzinie. Zastanawiasz się, czy łuszczyca jest zaraźliwa? Odpowiedź brzmi, nie!  Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. 

Jak leczyć i zapobiec łuszczycy?

Łuszczyca ma przede wszystkim ogromne oddziaływanie na stan zdrowia osoby chorej, zwłaszcza psychiczny. Rekomendowane jest zatem podjęcie efektywnego leczenia, które będzie obejmowało farmakoterapię, a także różnego rodzaju działania zapobiegawcze. Doskonałym przykładem może być zmiana diety. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wymagane jest leczenie dermatologiczne. Z kolei w przypadku niektórych chorych zalecana jest psychoterapia. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ tak jak zostało wspomniane wcześniej, choroba wpływa na obniżenie samooceny. 

W zwykłej postaci w zupełności powinno wystarczyć miejscowe leczenie łuszczycy renomowanymi preparatami przeciwłuszczycowymi. Mogą to być preparaty dziegciowe, cygnolina czy preparaty keratoliczne. Należy mieć świadomość, że za niezwykle skuteczną metodę uznawana jest fototerapia, czyli naświetlanie zmian promieniowaniem UVB oraz UVA.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024