Silesion.PL

serwis informacyjny

Co kwartał nowa lista leków refundowanych? Pacjenci z cukrzycą w ciągłej niepewności.

Recepta
  • Średnio raz na kwartał wprowadzane są zmiany w refundacji leczenia cukrzycy. W tym roku były już 3, a w dwóch poprzednich latach łącznie 10.
  • Ministerstwo Zdrowia wprowadza na listę nowe leki, usuwa z niej stare, a ceny potrafią zmieniać się nawet o kilkadziesiąt złotych za opakowanie.
  • Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że 6,9% Polaków deklaruje, że choruje na cukrzycę, a 10,5% stosuje leki na nią.

Cukrzyca to zmora naszych czasów, o czym przypomina m.in. przypadający 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy. Zarówno statystyki zachorowań, jak i ciągłe zmiany na liście leków refundowanych pokazują, że problem wciąż narasta. W tym roku mieliśmy już 3 zmiany na liście, a w zeszłych dwóch latach było ich po 5 rocznie. Często są to dość istotne korekty, dotyczące wprowadzenia lub wycofania konkretnych leków z listy, a ceny produktów leczniczych potrafią zmienić się nawet o kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Chorych też wciąż przybywa. Ostatnie informacje GUS, Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2023 r., pokazują, że 6,9% Polaków deklaruje, że choruje na cukrzycę, a 10,5% stosuje leki na tę chorobę. Co więcej, problem będzie narastał. Na podstawie dotychczasowej dynamiki wzrostu liczby chorych, Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w 2030 roku będziemy mieli w Polsce ok. 4,2 mln pacjentów z cukrzycą.

Jak widać skala problemu jest duża. W końcu dotyczy 10% społeczeństwa. Co więcej, jak wskazują eksperci, oprócz ok. 3,1 mln chorych, którzy obecnie korzystają z pomocy medycznej, szacuje się, że kolejne 700 – 800 tysięcy osób, może być jeszcze niezdiagnozowana i w ogóle nieświadoma problemu. Cukrzyca sama w sobie jest już poważną chorobą i w zeszłym roku była bezpośrednią przyczyną prawie 10 tys. zgonów, według informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Nieleczona może prowadzić do różnych dodatkowych problemów, jak miażdżyca czy niewydolność nerek, zwiększa też ryzyko zawału i udaru mózgu. Dlatego nie można zapominać o profilaktyce i badaniach kontrolnych – mówi Beata Tylke, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych w SALTUS Ubezpieczenia.

Co powoduje cukrzycę?

Na rozwój choroby wpływ ma kilka różnych czynników, jak wiek czy geny, które są od nas niezależne. Jednak najważniejszymi przyczynami są złe nawyki żywieniowe, bierny/siedzący styl życia oraz nadwaga i otyłość. Wzrost masy ciała to pierwszy sygnał, by rozważyć dodatkowe badania i wizytę u diabetologa. Trzeba też podkreślić, że nawet na etapie stanu przedcukrzycowego wprowadzenie zmian w stylu życia – odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek – może skutecznie spowolnić, a nawet zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2. Odpowiednie podejście do żywienia i aktywności fizycznej zmniejsza też ryzyko powikłań.

Rosnącą skalę problemu dostrzega również rynek ubezpieczeń, stawiając na profilaktykę. Badania oraz konsultacje specjalistyczne w kierunku cukrzycy znajdują się zazwyczaj już w podstawowych wariantach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a pierwsze sygnały można sprawdzić wykorzystując proste badania diagnostyczne dostępne w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i pracowniczych, Szczególne, dedykowane programy profilaktyczne, w tym m.in. programy diabetologiczne, oferowane są też do umów ubezpieczeń grupowych. Specjalnie dobrane konsultacje i dodatkowe badania specjalistyczne pozwalają na skuteczną walkę z cukrzycą wśród pracowników – zauważa Beata Tylke z SALTUS Ubezpieczenia.

Do podstawowych świadczeń medycznych dla cukrzyków należą łatwy dostęp do konsultacji m.in. z: diabetologiem, internistą, kardiologiem i okulistą. A zakres diagnostyki powinien uwzględniać m.in.: badanie poziomu glukozy, białka, kreatyniny we krwi, a także umożliwiać przeprowadzenie badań obrazowych EKG.

Jak się badać na cukrzycę?

Podstawowym badaniem, które daje pierwszy sygnał o problemie jest sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Jest to standardowe badanie laboratoryjne, polegające na pobraniu krwi na czczo, więc wykonywane jest szybko. W momencie, kiedy poziom glukozy przekracza normę – ponad 100 mg/dL – zalecane jest przeprowadzenie doustnego testu obciążenia glukozą (pacjent wypija roztwór glukozy i ma pobieraną krew przed i po jego wypiciu). Na ich podstawie podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu leczenia. Oba badania są praktycznie nieinwazyjne, więc podstawowy test krwi powinniśmy robić mniej więcej raz w roku.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024