Silesion.PL

serwis informacyjny

Cieplej, taniej i bardziej ekologicznie – Katowickie Inwestycje kończą wielką termomodernizację

Budynek MOPS u przy ul. Oblatow Materialy prasowe Katowickich Inwestycji 2022

Budynek MOPS u przy ul. Oblatow Materialy prasowe Katowickich Inwestycji 2022

Realizowany od 2014 roku projekt dotyczący termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Katowicach dobiega końca. Dzięki inwestycji, która uzyskała niemal 60 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), ponad 40 obiektów zyska na efektywności energetycznej i zredukuje swój wpływ na środowisko.

Szkoła Podstawowa nr 27 w Katowicach
Szkoła Podstawowa nr 27 w Katowicach

Celem termomodernizacji jest poprawa efektywności energetycznej budynków i zredukowanie występujących w nich strat ciepła, co wiąże się z wieloma korzyściami. Lepszy komfort cieplny pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników i można uzyskać go zużywając przy tym mniej energii. To z kolei prowadzi do obniżenia rachunków i zniwelowania obciążenia dla budżetu. Obok ekonomicznego, istotny jest również zysk ekologiczny. Kompleksowa termomodernizacja to m.in. zredukowanie emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz śladu węglowego budynku, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej i walkę ze smogiem oraz zmianami klimatycznymi. Dla osiągnięcia tego celu w Katowicach realizowany jest m.in. projekt dotyczący termomodernizacji kilkudziesięciu budynków – szkół, miejskich ośrodków pomocy społecznej, miejskich żłobków i przedszkoli – który nadzoruje spółka Katowickie Inwestycje S.A. (dawniej Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna).

Żłobek Miejski przy ulicy Grzegorzka w Katowicach
Żłobek Miejski przy ulicy Grzegorzka w Katowicach

Kilkadziesiąt obiektów i prawie 60 mln zł dofinansowania

Inwestycja dotyczy aż 42 obiektów! Wszystkie z nich zostały objęte projektem „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice”. To inwestycja realizowana od 2014 roku, której całkowita wartość wynosi ponad 127 mln zł, z czego niemal 60 mln zł to środki unijne, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Są to jednak szacunkowe wartości. Mogą ulec jeszcze zmianie, gdyż w ostatnich obiektach wciąż trwają prace.

Termomodernizacja od A do Z

Realizowane termomodernizacje to nie tylko ocieplenie ścian. Prace – których celem jest zwiększenie efektywności ekologicznej budynków i uczynienie ich bardziej „eko” – obejmują wiele zadań. – To m.in. wymiana i zautomatyzowanie obsługi źródeł ciepła, wymiana stolarki okienno-drzwiowej, instalacja kolektorów słonecznych, a nawet modernizacja zewnętrznego i wewnętrznego oświetlenia. Dzięki tym działaniom budynki stają się nie tylko oszczędniejsze w użytkowaniu i bardziej ekologiczne – zyskują również na estetyce – mówi Jarosław Łuczyński, Zastępca Dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., nadzorującej w imieniu i na rzecz miasta realizację ww. projektów.

Szkoła Podstawowa nr 27 w Katowicach
Szkoła Podstawowa nr 27 w Katowicach

Większość z objętych projektem budynków została zmodernizowana. W trakcie prac znajduje się jeszcze siedem obiektów, ale jest to już ostatnia prosta tego wieloelementowego projektu. Realizacja ostatniego z zadań, wpisujących się w zakres inwestycji, potrwa do drugiego kwartału 2023 roku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author