Czytasz: Bytom: Nagrody kultury wręczone

Bytom: Nagrody kultury wręczone

Znamy tegorocznych laureatów Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury.

Podczas gali w Teatrze Rozbark nagrodzono: Krzysztofa Wydro, Annę Papierzańską, Henryka Fudalego, Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wrzosy Jesieni” oraz organizatorów Bytom Film Festival.

Była to już to już XXII edycja Muzy, którą przyznaje się w kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą, osobom lub instytucjom działającym na terenie miasta oraz związanym z Bytomiem profesjonalistom i amatorom. Od 1997 r. do 2017 r. przyznano 96 statuetek.

Nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury w kategorii osiągnięcia twórcze otrzymał artysta rzeźbiarz Henryk Fudali. Laureat jest absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednym z twórców popularnej skalnej doliny dinozaurów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Liczne prace Fudalego można spotkać przemierzając Bytom. Mowa tu m.in. o rzeźbie „Ptaka” w Stroszku, „Niedźwiedziach” w Miechowicach, „Żagla” na Placu Słowiańskim czy rzeźby „Tańcząca” w Szombierkach. Poza pomnikami w przestrzeni miejskiej tworzy także dzieła dla przestrzeni sakralnych. W wielu śląskich świątyniach znajdujemy jego prace, między innymi w kościele p.w. św. Anny, a także w kościołach w Zabrzu, Chorzowie i Rudzie Śląskiej. Jednym z ostatnich wykonanych jego dzieł jest płaskorzeźba Górnoślązaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, która jest częścią pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej w Miechowicach oraz pomnik Żołnierzy Górników na Rozbarku. Henryk Fudali jest twórcą wielu płaskorzeźb, tablic pamiątkowych, medali oraz rzeźb portretowych na terenie kraju i za granicą. Prace realizuje z różnorodnych materiałów m.in.: brązu, granitu, polimalu, betonu, drewna.

W kategorii upowszechniania kultury statuetkę odebrała Anna Papierzańska. Ponad 10 lat temu otworzyła ona Becek na dobre kino. Zamawia filmy z najwyższej półki artystycznej, organizuje klimatyczne przeglądy filmowe, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dzięki niej już po dwóch miesiącach od uruchomienia projekcji kina studyjnego BCKino wyróżniono prawem do przedpremierowego pokazu i przyjęto do Ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. 7-krotnie wyróżniana tytułem i statuetką „Tytan Pracy” na Forum Wokół Kina za realizację projektu „Kinoszkoła” . Pozyskała dla Bytomia ogólnokrajowe eventy Wiosna Filmów i Short Waves Festival. Jest autorką projektu „BCKino w Podróży”, które skupia się na prezentacji dokumentalnych filmów przyrodniczych i podróżniczych oraz na spotkaniu z twórcami - podróżnikami, pasjonatami przygody. Latem organizuje seanse komediowe w plenerach Bytomia. To dzięki niej BCK zawdzięcza wysoką pozycje i markę w sieci kin studyjnych w Polsce i regularną obecność w świecie dystrybucji filmowej. Dla Anny Papierzańskiej kino oraz film to entuzjazm, miłość i pasja.

W tej samej kategorii nagrodzeni zostali organizatorzy Bytom Film Festival, czyli grupa 10 serdecznych znajomych pod kierownictwem Michała Tyszkiewicza, czyli Kasia Panas, Jarek Ciołek-Żelechowski, Jędrzej Mikucki, Sabina Kupka, Dominik Stochmiałek, Magda Ostrowska, Michał Gliński, Rafał Kupka i Wojtek Adles. Prawie wszyscy pochodzą z Bytomia, są absolwentami Klas Aktywności Twórczych i w zeszłym miesiącu zrzeszyli się w Fundację Forum Nowych Możliwości. I Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Bytomiu został zapoczątkowany w 2014 roku i zorganizowany dzięki pomocy Towarzystwa Miłośników Bytomia. Po dwóch latach przekształcił się w Festiwal Popularyzatorów Filmowych. "Bytom Film Festival" łączy podziw dla wielkiego kina na światowym poziomie z miłością do twórców lokalnych i młodych – tych, którzy nie mieli jeszcze okazji pokazać się szerokiej publiczności. Inicjatorem „Bytom Film Festival” jest Michał Tyszkiewicz, ale nie powstałby on bez zespołu młodych, zdolnych ludzi, którzy wraz z nim tworzą oblicze wydarzenia oraz osoby dla nich szczególnej, która zajmuje się administrowaniem wydarzenia, czyli Janiny Michury z Towarzystwa Miłośników Bytomia. Realizatorzy przy okazji festiwalu promują wszystkie miejskie instytucje kultury, przestrzeń związaną z kinem, a także wykorzystują oryginalne lokalizacje przeznaczając je do projekcji filmów np.: Sąd rejonowy lub Dworzec PKP.

W kategorii upowszechnianie kultury i osiągnięcia twórcze uhonorowany został Krzysztof Wydro, harmonijkarz, gitarzysta i kompozytor, pomysłodawca i współorganizator Blues Bany - Bytomskiego Tramwaju Bluesowego, jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Współpracował z wieloma zespołami nurtu bluesowego i rockowego między innymi: Pin i Zielony, Incluz, Highway, Orkiestra Męska, Move Me Tato, z duetem Janusz Żywiec Starczynowski&Sławomir Woźniak, Harmonijkarz w duecie Kuś&Wydro. Jest współtwórcą formacji KSW 4 Blues. Krzysztof Wydro jest gościem klubów muzycznych całego kraju. Karierę sceniczną rozpoczynał na scenie Klubu Brama. Wykonywana przez niego muzyka rozbrzmiewa w audycjach takich jak: „Historie bluesem pisane” „Bluesowy garaż”, „Gramy swoje”, „Siła bluesa”. W rankingu TOP Blues ogólnopolskiego kwartalnika „Twójblues” zarówno bytomskie wydarzenie Blues Bana –jak i sam artysta nominowani zostali do wielu nagród w kategoriach: „harmonijkarz roku”, „osobowość roku”, „wydarzenie roku”. Wśród wielu nagród i wyróżnień zespół Krzysztofa Wydro jest także tegorocznym laureatem Rawa Blues Festival oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”.

Nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury otrzymał Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wrzosy Jesieni”. Zespół założony w 2009 r. obecnie liczy ponad 40 osób. Wykonuje popularne polskie pieśni ludowe, muzykę rozrywkową, operetkową, kolędy polskie i zagraniczne. Wielokrotnie uczestniczył w krajowych i zagranicznych przeglądach chórów i zespołów śpiewaczych. Z wielu konkursów przywozi wyróżnienia, m.in.: zdobył nagrody w konkursie chórów i zespołów wokalnych na Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów, Juwenaliach III Wieku w Warszawie, Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie, Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii. Z koncertami chórzyści seniorzy odwiedzili ponad 20 miejscowości w Polsce i uświetnili swoją obecnością wiele uroczystości. Od początku chórmistrzem i dyrygentką zespołu jest bytomianka, niegdyś inspektor i artystka chóru Opery Śląskiej - Monika Woleńska. Chór promuje kulturę i tradycje śpiewacze Śląska, a w 2019 r. obchodzić będzie 10-lecie istnienia. Zespół był już dwukrotnie nominowany do Nagrody Prezydenta Bytomia dziedzinie kultury MUZA.

W części artystycznej zaprezentowano spektakl „Rozkosz” w choreografii Jakuba Lewandowskiego.

Fot.: Hubert Klimek, UM Bytom