Czytasz: Bronisław Komorowski w Silesion.pl

Bronisław Komorowski w Silesion.pl

Czy Platforma zawiodła Ślązaków? Metropolia to szansa czy zagrożenie? Czy Ślązacy zasłużyli na autonomię? Bronisław Komorowski gościem "Ostatniego piętra" redakcji Silesion.pl

„MUSI TO NA RUSI, ALE... TAKŻE I W PISIE”

Dla Bronisława Komorowskiego ustawa metropolitalna podpisana we wtorek przez Andrzeja Dudę jest nieudaną kopią projektu Platformy Obywatelskiej i PSL. Rządowemu projektowi zarzuca metropolizację w drodze przymusu i nadania rządowego; zamiast dobrowolności i zachęty.

- Możecie nas nazwać nieudacznikami, jeżeli w przeciągu stu dni nie uchwalimy tej ustawy - Kamil Durczok przypomina słowa liderów śląskiej PO.
- Ustawa metropolitalna, to symbol nieudolności i niedotrzymania obietnicy przez Platformę Obywatelską - dodaje.

- Śląsk zasłużył na ustawę metropolitalną. Ona jest Śląskowi potrzebna. Opieszałość w tworzeniu prawa jest zawsze błędem. Tu nie było niechęci do metropolityzacji - mówi Bronisław Komorowski.

 

Działań samej Platformy komentować nie chce. Uważa się za człowieka poza partiami. 

- Wiem jedno, że idea metropolitalna i kształt który nadaje to jest idea, którą wyhodowała PO - dodaje b.prezydent.

MARSZ PO WŁADZĘ

Najpierw bezwzględne powiększenie Opola. Później próba przejęcia kontroli nad Warszawą poprzez zgłoszenie projektu opartego na przymusie włączenia podwarszawskich gmin do stolicy. Te działania mają być standardem w marszu PiS po jeszcze większą władzę. Najpierw w wyborach samorządowych, potem parlamentarnych. Żeby zwiększyć szanse na zwycięstwo, PiS ma się uciekać do manipulowania granicami okręgów wyborczych.

- Myślę, że będzie regułą, a nie przypadkiem, zmiana okręgów wyborczych pod kątem bieżącego interesu politycznego jednej konkretnej partii rządzącej - mówi Bronisław Komorowski.

Jednocześnie były prezydent wierzy, że obywatele nie pozwolą na bezkarne działania władzy oparte nie na przekonywaniu do siebie wyborców, a utrącaniu konkurencji.

- Do tej pory jak ktoś zmieniał reguły gry przed samymi wyborami, (…) na ogół takiego cwaniaka politycznego karali - ocenia Komorowski.

„NIE JESTEM ZWOLENNIKIEM AUTONOMII ŚLĄSKA”

- Po to wymyślono i zastosowano samorządność, regionalizację, budowę lokalnych mechanizmów zarządzania małymi ojczyznami, aby rozwiązać różne problemy, które mogą się kryć za słowem „autonomia”. Jeżeli samorządność, to po co autonomia? Chyba, że nie traktujemy serio samorządności? Ja traktuję bardzo serio - mówi Bronisław Komorowski

Niezależność finansowa regionów może być zachętą do tworzenia autonomicznych regionów także tam, gdzie brak uzasadnienia historycznego czy kulturowego.

- Każdy kto chciałby, żeby płacić mniej do wspólnego urzędu może ogłosić ideę autonomii, nawet Pruszkowa pod Warszawą - mówi były Prezydent

SZCZERE WYZNANIE

Dążenie do centralizacji uważa za zagrożenie dla samorządności. Jednocześnie były prezydent przyznaje, że zazdrości Ślązakom ich przywiązania do regionu i kultury.

- Wyrastałem w poczuciu braku ścisłego związku z małą Ojczyzną. Proszę to przyjąć jako rzadkie wyznanie - zawsze zazdrościłem Ślązakom tego poczucia siły związku z lokalnością, małą ojczyzną. Ja małej ojczyzny nie miałem. Była nią cała Polska od razu - mówi Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej