Blisko 40% polskich singli stresuje się Walentynkami
- 38,3% polskich singli odczuwa presję związaną z Walentynkami
- 35,7% szuka kogoś na randkę na ten dzień
- 35,2% singli korzystało w przeszłości z aplikacji randkowych, by znaleźć kogoś na Walentynki
- 38,5% polskich singli lubi to święto
Psycholog Magdalena Chorzewska komentuje:„14 lutego nie jest dniem wyczekiwanym przez wszystkich. To moment, w którym samotne osoby czują się samotne jak w żaden inny dzień w ciągu roku (no może poza świętami). W jaki sposób mogą radzić sobie z samotnością? Przede wszystkim poprzez akceptowanie wszystkich emocji, które się pojawiają.”
Warszawa, 10 lutego 2022: Święto zakochanych już za moment, ale jeszcze nie wszyscy mają plany ten dzień. Nie wszyscy mają też z kim go spędzić. Niektórzy z tego powodu odczuwają presję i aplikacja randkowa Badoo postanowiła sprawdzić, jak duży jest to problem w naszym kraju. Okazuje się, że całkiem spory – aż 38,3% polskich singli odczuwa stres z powodu 14 lutego, czując m.in., że powinni mieć z kim ten dzień świętować.
Badanie przeprowadzone w ostatnim tygodniu stycznia pokazuje, że 38,5% polskich singli lubi Walentynki, a tylko 21,1% za nimi nie przepada. Co ciekawe, wśród miłośników tego święta nie ma znaczącej różnicy ze względu na płeć (40,2% kobiet vs 36,6% mężczyzn), co przeczy obiegowej opinii, że tylko kobiety są fankami tego dnia. Jeśli zaś chodzi o wiek, to największa grupa zwolenników Walentynek kryje się w grupie 60+. To aż 45%!
Niestety, niektórzy single czują presję w związku z tym świętem i jest to coś, co obie płcie podzielają niemal w równym stopniu. Wśród respondentów było wiele wypowiedzi, takich jak: „to święto, które wyklucza osoby niebędące w związkach” czy „Walentynki są fajne tylko wtedy, gdy ma się je z kim spędzać”.
„14 lutego nie jest dniem wyczekiwanym przez wszystkich. To moment, w którym samotne osoby czują się samotne jak w żaden inny dzień w ciągu roku (no może poza świętami) – mówi psycholog Magdalena Chorzewska.W jaki sposób mogą radzić sobie z samotnością? Przede wszystkim poprzez akceptowanie wszystkich emocji, które się pojawiają. Może to być lęk, że zawsze będą sami, smutek, zazdrość, że innym się udało. Mogą czuć się gorsi, mniej atrakcyjni. To zupełnie normalne emocje, które mamy prawo odczuwać, choć są trudne.”
W wielu przypadkach stres odczuwany w Walentynki wynika z wszechobecnych czerwonych serc oraz zdjęć z idealnych randek publikowanych w serwisach społecznościowych. Jest jednak wiele sposobów, aby przezwyciężyć to uczucie i Badoo – jedna z wiodących na świecie aplikacji randkowych – chce, aby każdy cieszył się tą okazją, niezależnie od tego, czy jest singlem czy nie. Można korzystać z tej aplikacji nie tylko wtedy, gdy chce się umówić na randkę czy nawiązać trwałą relację, ale także po to, by poznawać nowych ludzi i po prostu rozmawiać.
Według badania, w momencie przeprowadzania ankiety, tylko 8,8% polskich singli wiedziało, z kim umówi się na tegoroczne Walentynki, a aż 35,7% nie miało randki i wciąż jej szukało. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, Badoo oferuje wiele rozwiązań, które sprawiają, że znajdowanie partnerów i partnerek jest po prostu przyjemne. Oprócz opcji wyszukiwania osób z takimi samymi intencjami jak Twoje, możesz również znaleźć ludzi w pobliżu, zobaczyć w jakim są nastroju, a także bezpośrednio skontaktować się z tymi, którzy są otwarci na rozmowę. Możesz również wyszukiwać profile według zainteresowań, dzięki czemu na randce na pewno będzie o czym pogadać.
„Aplikacje randkowe są na pewno dobrym pomysłem na znajdowanie partnera czy partnerki, bo używają ich inne poszukujące osoby. W naszym kraju jest 7 mln singli, a 42,4% przebadanych przez Badoo korzysta z tego typu rozwiązań co najmniej sporadycznie. Co więcej, 35,2% respondentów odpowiedziało, że w przeszłości korzystało z aplikacji randkowych, aby znaleźć kogoś właśnie na Walentynki.” – dodaje Chorzewska.
Jednak nawet jeśli nie szukasz randki lub nie uda ci się jej znaleźć na 14 lutego, to Magdalena Chorzewska ma kilka przydatnych rad:
- Nie wchodź tego dnia na media społecznościowe. Zrób sobie cyfrowy detoks.
- Zaplanuj sobie ten dzień, rób przyjemne rzeczy. Ugotuj swoje ulubione danie, weź przyjemną kąpiel, przeczytaj dobrą książkę itp.
- Zarezerwuj kolację z innymi przyjaciółmi singlami i może nawet wymieńcie się prezentami w stylu walentynkowym. Żebyście wszyscy poczuli się wyjątkowo.
- Zrób coś aktywnego! Sport i ćwiczenia odciągają myśli od kłopotów, a endorfiny poprawiają nastrój.
- Zrób coś, co od dawna odkładałaś/odkładałeś: może Twoja szafa wymaga uporządkowania? A może garaż?
- Skorzystaj z Badoo, aby rozpocząć rozmowy z nowymi ludźmi i ciesz się tym. Ludzie uwielbiają nawiązywać relacje.
Tak czy inaczej, pamiętajmy żeby się niepotrzebnie w związku z 14 lutego nie stresować. Z Walentynkami jest jak z sylwestrem. Znam zarówno osoby, które przesypiają nowy rok, jak i te odchudzające się na tę okazję już od lipca.” – dodaje Chorzewska.
Więcej randkowych porad i trendów znajdziesz na właśnie uruchomionym polskim blogu Badoo: https://badoo.com/pl/the-truth
Badanie zrealizowano w dniach 25-31.01.2022 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1000 ankiet z singlami wyznaczonymi z reprezentatywnej próby Polaków korzystających z internetu (18+).
Magdalena Chorzewska: psycholog, psychoterapeutka CBT, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa Jacka Santorskiego, trenerka umiejętności psychologicznych. Od wielu lat ekspertka regularnie wypowiadająca się w mediach, na stałe związana z programem Ślub Od Pierwszego Wejrzenia. Z potrzeby pomagania i edukowania młodych ludzi stworzyła Instaporadnię, czyli profile na Instagramie i TikToku, na których aktywnie odpowiada na pytania obserwatorów oraz angażuje się w wiele kampanii społecznych i komercyjnych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).