Motoryzacja

Bezpieczne tankowanie LPG krok po kroku

Autogaz zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność w Europie, co potwierdzają wyniki rejestracji publikowane w poszczególnych krajach. Kierowcy dostrzegają wiele zalet LPG w odniesieniu do zasilania swoich pojazdów. Z uwagi na rosnącą liczbę użytkowników tego paliwa także w Polsce, warto przypomnieć kilka podstawowych zasad prawidłowego tankowania autogazu przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Autogaz jest powszechnie dostępnym, alternatywnym paliwem. Samochody zasilane LPG są dopuszczone do ruchu w strefach czystego transportu, tworzonych coraz częściej w centrach wielu europejskich miast. Gaz płynny jest także najtańszym z powszechnie dostępnych paliw w Europie. Te wszystkie cechy przemawiają za jego rosnącą popularnością. Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców obecnie w Polsce aż 2,5 mln samochodów zasilanych jest gazem LPG.

Tankowanie gazu nie jest bardziej skomplikowane czy ryzykowne niż tankowanie zwykłego paliwa. W obu przypadkach konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na stacjach nie wolno palić papierosów, niezalecane jest także korzystanie z telefonów komórkowych. Istnieje jednak czynnik, który może powodować potencjalne ryzyko podczas tankowania LPG – gaz ze względu na swoją niską temperaturę parowania (około -40 stopni) może spowodować uraz skóry, a nawet jej odmrożenie. Dlatego nie warto poddawać się rutynie i za każdym razem należy mieć na względzie środki ostrożności.

Ze względu na rosnącą w ostatnim czasie liczbę użytkowników LPG, zależy nam na edukowaniu ludzi w temacie tego paliwa, które stanowi bardzo dobrą alternatywę dla benzyny. Ważne jest przede wszystkim to, że tankowanie gazu jest w pełni bezpieczne i nie generuje żadnego ryzyka, jeśli robimy to prawidłowo – mówi Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej Shell Polska.

Bezpieczne tankowanie w kilku krokach:

  • Po zaparkowaniu pod dystrybutorem wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny.
  • Pamiętaj o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej – załóż atestowane rękawice i okulary, które uchronią Cię przed potencjalnym wyciekiem gazu, a w konsekwencji odmrożeniem skóry. Rękawice i okulary ochronne dostępne są na każdej stacji Shell – poproś o nie pracownika stacji.
  • Upewnij się, aby zawór wlewowy w pojeździe nie miał zanieczyszczeń, które uniemożliwią bezpieczne zatankowanie gazu. W razie konieczności usuń zanieczyszczenia, zanim podłączysz pistolet nalewowy w pojeździe.
  • Wprowadź pistolet nalewowy do zaworu wlewowego w aucie. Pamiętaj, by dokładnie zapiąć pistolet przy pomocy specjalnej dźwigni. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, poproś o pomoc pracownika stacji. Zawory tankowania LPG mogą znajdować się w różnych miejscach, np. pod zderzakiem, dlatego dostęp do nich może być czasem utrudniony. Jeśli jest to konieczne dopasuj odpowiednią końcówkę adaptacyjną do zaworu wlewowego w aucie.
  • Rozpocznij tankowanie – naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze.
  • Dopilnuj, aby podczas tankowania, nie były otwierane drzwi i okna w pojeździe od strony wlewu, a osoby postronne przebywały poza strefa zagrożenia – 1,5 m od wlewu. Kierowca może wsiąść do pojazdu dopiero po zakończeniu tankowania, odłączeniu węża i uiszczeniu opłaty za gaz.
  • Po skończonym tankowaniu zwolnij blokadę i odłóż pistolet na miejsce – zaczep w dystrybutorze LPG. Odłącz końcówkę adaptacyjną jeżeli była wcześniej założona.

Zdarzają się sytuacje, kiedy tankowanie LPG nie jest możliwe. Zaliczamy do nich burze z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz posiadanie niesprawnej instalacji w swoim aucie. Instalacje gazowe podlegają corocznym badaniom na stacji kontroli pojazdów. Przegląd instalacji zalecany jest co 10 tys. lub 15 tys. km, co dodatkowo gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Stale podnosimy poziom obsługi na naszych stacjach i inwestujemy w szkolenia naszych pracowników, by byli przygotowani także na sytuacje kryzysowe i potrafili reagować we właściwy sposób. Mam tutaj na myśli m.in. odpowiednie przeszkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, kiedy dochodzi do jakiegokolwiek wypadku – podkreśla Paweł Pilaciński, Retail HSSE Manager Contractor Safety w Shell Polska.

Należy pamiętać, że wyciek skroplonego gazu może spowodować odmrożenie skóry, a w konsekwencji martwicę i uszkodzenie zakończeń nerwowych. W przypadku nagłej emisji gazu i doznanych obrażeń, konieczne jest natychmiastowe udanie się na stację po pierwszą pomoc, która obejmuje przede wszystkim ogrzanie uszkodzonej skóry pod bieżącą, letnią wodą przez ok. 10minut, a następnie nałożenie opatrunku. Osoba z odmrożeniami powinna ostatecznie trafić pod opiekę lekarza.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Opublikowany przez
Jacek Bulenda

Najnowsze posty

“Największa Lekcja Ekologii” – PreZero Polska ustanowi Rekord Polski w edukacji ekologicznej

Już 23 kwietnia 2025 roku, w Hali PreZero Arena Gliwice, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie –…

27 minut temu

36 lat temu, wszedł na ekrany kin film “Piłkarski Poker”

31 marca 1988 roku na ekrany polskich kin wszedł Piłkarski Poker, film w reżyserii Janusza…

2 godziny temu

Piłkarskie święto w Katowicach! Nowy stadion pękał w szwach, ale chętnych było więcej niż miejsc!

Nowy stadion GKS Katowice otwarty! Pierwszy mecz na nowoczesnym obiekcie "Nowej Bukowej" przyciągnął tłumy kibiców.…

2 godziny temu

Śląski Klasyk na Nowej Bukowej: GKS Katowice triumfuje w 101. minucie

30 marca 2025 roku to data, która na zawsze zapisze się w historii GKS Katowice.…

3 godziny temu

Powrót legendy! 180 stron „Bukowej” dla kibiców GieKSy przed meczem z Górnikiem Zabrze

Stadion, Bukowa, inauguracja, otwarcie – te słowa w ostatnich tygodniach odmieniane są na wszystkie sposoby…

1 dzień temu

GKS Katowice – Górnik Zabrze na Nowej Bukowej: jak dojechać, gdzie zaparkować i co warto wiedzieć?

Dziś o godzinie 17:30 odbędzie się historyczny mecz pomiędzy GKS-em Katowice a Górnikiem Zabrze. To…

1 dzień temu