Silesion.PL

serwis informacyjny

Autobusy napędzane gazem będą przewozić pasażerów w Katowicach

PKM Katowice autobus na gaz

PKM Katowice autobus na gaz

W Katowicach wkrótce pojawi się osiem nowych autobusów, które będą zasilane gazem. PKM Katowice, operator miejskiego transportu, przeprowadził przetarg na wybór dostawcy ekologicznych i niskopodłogowych pojazdów, do którego przystąpiły dwie firmy. Ostatecznie wybór padł na ofertę przedstawioną przez MAN TRUCK & BUS POLSKA Sp. z o.o. Nowe autobusy będą wyposażone w najnowsze technologie, które pozwolą na redukcję emisji szkodliwych gazów oraz zwiększenie komfortu podróży pasażerów. Wprowadzenie tych pojazdów do służby przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Katowicach oraz przyniesie korzyści dla mieszkańców miasta i dla środowiska naturalnego.

– Cieszę się, że nie zwalniamy tempa i kupujemy kolejne nowoczesne autobusy. Tym razem chcemy uzupełnić nasz tabor o pojazdy zasilane gazem. Staramy się, aby flota katowickich autobusów była różnorodna pod względem napędu, natomiast – wszystkie nowe autobusy są komfortowe i ekologiczne – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku, na katowickich drogach pojawią się również pierwsze spośród zakupionych 22 autobusów hybrydowych – dodaje prezydent.

W ramach przetargu na dostawę 8 nowych autobusów do obsługi komunikacji miejskiej w Katowicach, dwie firmy złożyły swoje oferty – MAN TRUCK & BUS POLSKA Sp. z o.o oraz SOLARIS Bus & Coach Sp. z o.o. Oferty te, opiewające na kwoty odpowiednio 15,4 mln zł i 15,7 mln zł, przeszły pozytywną weryfikację formalno-prawną. Ostatecznie, PKM Katowice zdecydował się podpisać umowę z firmą MAN TRUCK & BUS POLSKA Sp. z o.o. Termin na dostawę pojazdów wynosi 10 miesięcy od momentu podpisania umowy, a gwarancja na autobusy wyniesie 36 miesięcy bez limitu przebiegu kilometrów. Autobusy będą musiały spełniać normę Euro 6 i mieć moc co najmniej 200 kW. Ciekawym udogodnieniem, które pojawi się po raz pierwszy w autobusach katowickiego przewoźnika, będzie system nawigacji po trasach komunikacyjnych, który ułatwi pracę kierowcom. System ten działa jak standardowa nawigacja, ale dodatkowo pokazuje trasę, po jakiej autobus ma się przemieszczać między przystankami.

Autobusy na trudne warunki i z kontrolą emisji zanieczyszczeń

Nowe pojazdy, które wkrótce pojawią się w PKM Katowice, będą zasilane gazem CNG. Jest to paliwo, które spala się bez emisji cząstek stałych, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w mieście. Ponadto, silniki autobusów będą posiadać możliwość spalania biometanu – czyli oczyszczonego biogazu, który został uzdatniony do jakości wysokometanowego gazu ziemnego. Dzięki temu, ekologiczne aspekty funkcjonowania transportu miejskiego zostaną jeszcze bardziej wzmocnione.

– Zbiornik na gaz znajdzie się na dachu autobusu. Dodatkowo pojazd będzie miał zabezpieczenie przed uruchomieniem w momencie, kiedy jest podłączony do dystrybutora. Określone zostały także maksymalne poziomy emisji wybranych gazów – m.in. tlenku węgla, węglowodorów niemetanowych, metanu, tlenku azotu, amoniaku, dwutlenku węgla. Pojazdy będą miały możliwość rozruchu i eksploatacji w temperaturze do -30°C, a instalacja będzie zabezpieczona przed zamarzaniem – mówi Mateusz Pol, kierownik Autoryzowanej Stacji Obsługi PKM Katowice.

Udogodnienia dla pasażerów

Nowe autobusy, które będą jeździć w PKM Katowice, będą wyposażone w minimum 29 miejsc siedzących, w tym 6 dostępnych z poziomu podłogi oraz minimum 4 miejsca wyróżnione inną barwą i przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach. Wejście do pojazdu będzie bezstopniowe, co ułatwi wsiadanie pasażerom z wózkami dziecięcymi oraz osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo, na wysokości środkowych drzwi zostanie wydzielone miejsce na zamocowanie pasami wózka inwalidzkiego, dziecięcego lub roweru.

Wnętrze autobusu będzie wyposażone w trzy ładowarki USB oraz bezprzewodowy Internet. Na monitorach zamontowanych we wnętrzu będą wyświetlane komunikaty, na przykład o kolejnym przystanku. Klimat w autobusie będzie monitorowany za pomocą czujników, a na podstawie ich odczytów automatycznie będzie włączana klimatyzacja lub ogrzewanie. Ogrzewanie będzie uruchamiane w temperaturze poniżej 18°C, a klimatyzacja – w przypadku przekroczenia 22°C. Wszystko to ma zapewnić pasażerom wygodę i komfort podczas podróży miejskiej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Autobusy, które będą wkrótce pojawiły się w PKM Katowice, będą wyposażone w 8 kamer. Trzy z nich będą obejmowały zasięgiem wnętrze pojazdu, jedna będzie skierowana na drogę przed autobusem, a jedna na stanowisko kierowcy. Pojazd będzie także wyposażony w kamerę cofania oraz dwie kamery zamontowane na zewnętrznych bokach.

W autobusach zostanie zainstalowany system kontroli trzeźwości kierowcy, który w przypadku wykrycia alkoholu w wydmuchiwanym powietrzu zablokuje możliwość uruchomienia pojazdu. Informacja o tym fakcie zostanie przekazana automatycznie do dyspozytora.

Katowice inwestują w nowoczesne i ekologiczne pojazdy, które nie tylko odświeżą flotę PKM Katowice, ale także będą przyjazne dla środowiska. Obecnie 127 pojazdów w PKM Katowice spełnia najwyższe standardy emisji zanieczyszczeń Euro 6, a 20 z nich jest napędzanych elektrycznie. Budowa kolejnej stacji ładowania na osiedlu Tysiąclecia zbliża się ku końcowi, co pozwoli na wysyłanie autobusów na dalsze trasy. W tym roku na ulicach Katowic pojawią się także pierwsze autobusy hybrydowe, które połączą zalety silników tradycyjnych z elektrycznymi. Koszt zakupu 22 pojazdów to 43 mln złotych. Łącznie oznacza to, że 177 autobusów będzie zasilanych przyjaznymi dla środowiska technologiami, dzięki czemu do atmosfery trafi coraz mniej zanieczyszczeń.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024