Silesion.PL

serwis informacyjny

AMŚ w sportach plażowych startują w Rio de Janeiro

fot. Marcin Klimczak

Zazwyczaj wraz z końcem wakacji pustoszeją plaże, ale nie dotyczy to piasków w Rio de Janeiro. Brazylia będzie gospodarzem ruszających we wtorek pierwszych Akademickich Mistrzostwa Świata w sportach plażowych. Nie zabraknie tam polskich studentów i studentek.

Maracana, Pomnik Jezusa, długie piaszczyste plaże Copacabana oraz Botafogo, na których wychowują się piłkarskie i siatkarskie diamenty, to tylko kilka z wizytówek Rio de Janeiro, gospodarza letnich igrzysk olimpijskich sprzed ośmiu lat. Teraz w rytmie samby rozgrywane będą tam Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach plażowych.

W programie zawodów znalazły się aż cztery dyscypliny. Obok rozgrywanej od 2002 roku siatkówki plażowej, po raz pierwszy studenckie zmagania rozegrają specjalistki i specjaliści od plażowej piłki ręcznej, beach soccera i… plażowych zapasów. Spodziewany jest udział około 3000 osób z 34 krajów. Akademicka Reprezentacja Polski wystartuje w siatkówce i piłce ręcznej plażowej.

W plażowej odmianie piłki ręcznej nie dojdzie do Copa America. We wszystko wmieszały się Polki, które są jedyną ekipą z Europy grającą w turnieju. W grupie czekają na nie Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Chile. W ostatnim momencie wycofał się jeszcze Paragwaj. Za faworytki uchodzą Brazylijki i Argentynki, ale biało-czerwone, które przez kilka ostatnich dni trenowały na obiektach warszawskiej AWF, wybrały się w długą podróż, żeby powalczyć o medal.

To jest kolejna szansa, żeby promować tę dyscyplinę i jej widowiskowość. Cały czas walczymy o to, żeby pojawić się w programie igrzysk olimpijskich. Tak się złożyło, że grono drużyn na AMŚ to ekipy z Ameryki Południowej. Ja w roli faworytek widzę Argentynki. Przez lata to Brazylia była topową reprezentacją, ale one już przekraczają próg wieku 25 lat. Nie znamy jeszcze składów rywalek, więc jedziemy tam, opierając się tylko na wiedzy, w jakim stylu te drużyny grają – mówiła Karolina Peda, trenerka Akademickiej Reprezentacji Polski.

W 10-osobowym składzie powołanym na AMŚ jest m.in Aleksandra Głuszko (AWF Warszawa), która w czerwcu zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej halowej.

W takim składzie ta reprezentacja jeszcze nie grała. Dziewczyny spotkały się parę dni temu i pracowałyśmy nad nowymi wariantami ustawienia w ataku. Wydaje mi się, że możemy zaskoczyć, bo mamy przygotowane jedno z nietypowych ustawień, czyli grę z dwoma leworęcznymi zawodniczkami. Mało drużyn gra w takim stylu. Dodatkowo dziewczyny grają też na hali i treningi na piasku łączą z zajęciami na siłowni oraz biegowymi. One są już w okresie przygotowawczym do sezonu zasadniczego. To duże wyzwanie, ale też przygoda życia. Będziemy chciały jak najwięcej z tego wyjazdu wyciągnąć – dodała trenerka.

O ile piłka ręczna plażowa jest nowością w programie Akademickich Mistrzostw Świata, tak w siatkówce plażowej graliśmy już dawno, zdobywając trzy medale. Jedyne złoto w 2016 roku w Estonii wywalczyli Michał Bryl i Kacper Kujawiak. Dwa lata temu w brazylijskim Meceio para Florczyk / Miszczuk zajęła 5. miejsce, a wśród kobiet duet Jundziłł / Ceynowa zakończyły rozgrywki na 13. pozycji.

Tym razem do Brazylii wybierają się dwie pary damskie (Marcinowska / Ciężkowska i Kielak / Kruczek) oraz dwie męskie (Lejawa / Beta i Florczyk / Kruk). Miłosz Kruk jest aktualnym akademickim mistrzem Polski w siatkówce plażowej.

Bardzo się ucieszyłem, gdy dostałem możliwość zagrania w AMŚ. To dało mi dodatkowego kopa. To będzie pierwszy taki start i to w takim ikonicznym miejscu. Granie na plaży w Rio to będzie sama przyjemność. Trenerzy zestawili mnie z Mateuszem, który jest zawodnikiem reprezentacji Polski. Znamy się bardzo dobrze jeszcze z czasów, gdy byliśmy w SMS Spała i parę lat graliśmy w narodowej reprezentacji siatkówki plażowej. Do Brazylii przylecieliśmy kilka dni przed pierwszym meczem i to jest kwestia dwóch – trzech treningów, żeby się zgrać co do wysokości rozegrania i takich technicznych rzeczy. Nie będzie tu problemu – mówi Kruk, student Politechniki Łódzkiej.

Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach plażowych odbędą się w dniach 2-8 września. Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w sportach plażowych

siatkówka plażowa:

  • Małgorzata Ciężkowska (uczelnia: Uniwersytet Łódzki / klub: Siatkarz Beskid Skoczów)
  • Maja Kruczek (Uniwersytet Warszawski / MUKS Poprad Stary Sącz)
  • Julia Kielak (Uniwersytet Warszawski / UKS Beta Błonie)
  • Melania Marcinowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach / Volley Wrocław)
  • Szymon Beta (Uniwersytet Warszawski / MOS Wola Warszawa)
  • Mateusz Florczyk (Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław / Kaman Volley Kędzierzyn-Koźle)
  • Miłosz Kruk (Politechnika Łódzka / Resursa Łódź)
  • Filip Lejawa (AWF Katowice / Jastrzębski Węgiel)

piłka ręczna plażowa:

  • Martyna Agata (Politechnika Łódzka / CHKS Łódź)
  • Zuzanna Barańska (Uniwersytet Radomski / MKS Ochota Warszawa)
  • Marta Celka (Politechnika Poznańska / Pyrki Poznań)
  • Aleksandra Głuszko (AWF Warszawa / MKS Ochota Warszawa)
  • Weronika Jakóbowska (Uniwersytet Szczeciński / Pogoń Szczecin)
  • Adrianna Kaczmarek (WSEiT Poznań / Pyrki Poznań)
  • Kornelia Kłosowska (AWFiS Gdańsk / Sambor Tczew)
  • Aleksandra Puckowska (UWSB Merito / Sambor Tczew)
  • Natalia Rogalska (Politechnika Poznańska / Pyrki Poznań)
  • Natalia Skibrowska (Gdański Uniwersytet Medyczny / Sambor Tczew)

Strona imprezy: https://beachsports2024.fisu-events.com/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024