Silesion.PL

serwis informacyjny

Alpakoterapia. Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?

Alpakoterapia. Jakie korzysci daje kontakt z alpakami

Alpakoterapia. Jakie korzysci daje kontakt z alpakami

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Z roku na rok cieszy się ona w Polsce coraz większą popularnością. Co takiego mają w sobie te zwierzęta, że podbijają ludzkie serca i jakie korzyści dla zdrowia niesie kontakt z alpakami?

Mówi się o nich „żywe maskotki”, lubią towarzystwo i wszędzie gdzie się pojawią wzbudzają zainteresowanie. Kontakt z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, który poprzez wydzielanie endorfin uspokaja i rozluźnia. Te szczególne zwierzęta potrafią pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu, delikatne i zupełnie pozbawione agresji. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Dzięki dużej inteligencji, szybko uczą się nowych rzeczy, takich jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.

Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu goście dostają porcję karmy, aby w trakcie spotkania mogli karmić alpaki z ręki i w ten sposób przełamać pierwsze lody. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać, a także robić wspólne zdjęcia. – komentuje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Kluczową rolę odgrywa dotyk ze zwierzętami, mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapii pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U dzieci kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie. Alpakoterapia jest szczególnie polecana u osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa. Kierowana jest również do wszystkich osób, którzy są chętni kontaktu ze zwięrzatami.

Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale też ludzi starszych, osób narażonych na długotrwały stres, przechodzących załamania nerwowe czy chorych na depresję. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie. Bardzo ważną rolę w alpakoterapii odgrywa dotyk. Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. – dodaje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Wyglądem alpaki przypominają lamy lub owce z długimi szyjami. Ze względu na grubą, miłą w dotyku wełnę ich głaskanie to prawdziwa przyjemność. Przesympatyczny wygląd alpak już sam w sobie wzbudza sympatię i uśmiech zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Alpaki to roślinożerne ssaki, które do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m., głównie w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Należą do rodziny wielbłądowatych i często są mylone z lamami. Ich przysmakiem jest marchewka, spożywają również paszę, siano i trawę.

Alpakoterapia to nie tylko skuteczny sposób wspomagania rehabilitacji, ale też ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu i oryginalny pomysł na prezent. Spotkanie z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzakami rozładuje stres, poprawi samopoczucie i przyniesie mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024