Aktualne ceny cytrusów w Polsce. Jest drożej niż w poprzednich latach?
Pomarańcze, mandarynki czy cytryny to owoce, które królują na naszych stołach w sezonie zimowym i przypominają nam o świątecznej atmosferze. Tylko czy ich tegoroczne ceny również wprawiają w radosny nastrój? Eksperci z aplikacji PanParagon przygotowali raport, w którym porównują aktualny cennik cytrusów z 2022 i 2023r. Czy jest drożej niż w poprzednich latach? Które owoce cytrusowe kupujemy najczęściej?
– Badanie powstało na podstawie paragonów dodanych do popularnej aplikacji PanParagon, która służy do wyszukiwania promocji oraz przechowywania dowodów zakupu. Każdego miesiąca do naszego systemu trafia ok. 1,5 mln paragonów, co stanowi wiarygodne źródło informacji na temat zmian cenowych, realnej inflacji czy aktualnych trendów konsumenckich – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W najnowszej analizie, spośród paragonów z kategorii “jedzenie” wyodrębniliśmy te z datą zakupu od 1 do 18 listopada 2022, 2023 i 2024 r. Następnie obliczyliśmy medianę cen z poszczególnych okresów dla takich produktów jak: pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty, kiwi czy limonki. Sprawdziliśmy też, które z tych owoców były w tym roku najczęściej kupowane – dodaje.
Jakie są wyniki tej analizy?
Najczęściej wybierane cytrusy w Polsce (listopad 2024 r.)
Jak się okazuje, spośród cytrusów największą popularnością w listopadzie tego roku cieszyły się cytryny. Te kwaśne owoce znalazły się na 34 proc. paragonów z cytrusami. Na drugim miejscu uplasowały się słodkie mandarynki (29 proc. tego rodzaju paragonów). W Polsce lubiane są także pomarańcze i kiwi, które były widoczne na 16 proc. paragonów z cytrusami, co dało im ex aequo trzecie miejsce na podium. Znacznie rzadziej kupowane były natomiast limonki (3 proc. paragonów) i grejpfruty (2 proc. paragonów).
Skoro wiadomo, jakie cytrusy są najpopularniejsze wśród polskich konsumentów, to warto dowiedzieć się jak zmienił się ich cennik od 2022 r.
Mandarynki na szczycie drożyzny
Porównując ceny z 2024 roku do tych sprzed dwóch lat, można zauważyć, że wzrost kosztów dotknął większość analizowanych przez ekspertów produktów. W tym czasie najbardziej podrożały mandarynki. Ich mediana cen wzrosła aż o ok. 35 proc., z 6,65 zł/kg w 2022 r. do 8,99 zł/kg w 2024 r. W tym roku płaciliśmy również więcej za grejpfruty (+ 16 proc.), kiwi i limonki (+ 11 proc.). Cytryny natomiast nie zmieniły swojej ceny w stosunku do 2022 r.
– Jedynymi cytrusami, których cennik w ciągu ostatnich dwóch lat odnotował spadki były pomarańcze. W 2024 r. ich mediana cen wynosiła 6,49 zł/kg, natomiast w 2022 r. płaciliśmy za nie ok. 6,99 zł/kg. Oznacza to tegoroczną oszczędność na poziomie o ok. 7 proc. – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Warto jednak zaznaczyć, że sumarycznie za cały koszyk zakupowy z ujętym w badaniu owocami zapłaciliśmy w tym roku ok. 10 proc. więcej niż w 2022 r. – dodaje.
Porównując ceny z poprzednim rokiem warto zwrócić uwagę na dwa szczegóły. Mianowicie, cytryny w 2023 r. kosztowały znacznie mniej, bo aż o ok. 33 proc., niż w tym sezonie. Z kolei kiwi w ubiegłym roku było droższe. Za 1 sztukę tego owocu płaciliśmy ok. 2,29 zł, natomiast w 2024 r. jego cena spadała do ok. 1,99 zł.
Co sprawia, że ceny cytrusów są tak zmienne?
– Pogoda w krajach, które eksportują cytrusy odgrywa kluczową rolę w ich cenach. Warunki atmosferyczne wpływają na wielkość zbiorów, co z kolei przekłada się na dostępność produktów i ich ostateczną cenę w sklepach. Wpływ na ostateczny cennik mają również koszty transportu, sytuacja geopolityczna czy globalna inflacja – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).