Aktualizacje aplikacji płatniczych – dlaczego powinno się o nie zadbać?

Regularne aktualizowanie oprogramowania systemowego i aplikacji na smartfonach czy tabletach to nie tylko kwestia dostępu do nowych funkcji. To przede wszystkim podstawa dbałości o niezawodnoś
urządzenia i bezpieczeństwo wielu wrażliwych informacji, które w nim przechowujemy. Regularne aktualizacje oprogramowania pozwalają lepiej chronić dane, zwiększać wydajność i poprawiać funkcjonalność aplikacji, z których korzystamy na co dzień. Zaniedbanie aktualizacji może sprawić, że niektóre funkcje i aplikacje przestaną działać, ale nie to powinno być największym zmartwieniem. Brak aktualnego oprogramowania ułatwia „pracę” cyberprzestępcom, którzy chcą przejąć kontrolę nad naszymi urządzeniami i zgromadzonymi w nich informacjami.
Co zyskujemy dzięki aktualizacjom?
Aktualizacje nie tylko wprowadzają nowości w funkcjach urządzenia oraz usprawnienia zapewniające bardziej stabilne działanie, ale przede wszystkim zawierają istotne poprawki bezpieczeństwa. Nowe wersje aplikacji zawierają „łatki”, które naprawiają wykryte luki w oprogramowaniu, zmniejszając ryzyko ataków hakerskich czy podatności na złośliwe oprogramowanie. Dzięki aktualizacjom aplikacje działają też szybciej, co jest kluczowe, gdy korzystamy z nich w codziennych zadaniach.
Bezpieczeństwo aplikacji – dlaczego to ważne?
Aplikacje przetwarzające wrażliwe dane – na przykład aplikacje płatnicze, bankowe czy elektroniczne odpowiedniki dokumentów tożsamości – z oczywistych względów zawsze wymagają szczególnej uwagi. Jednak trzeba dbać również o bezpieczeństwo i aktualność innych aplikacji zainstalowanych na naszych urządzeniach. Mogą one stać się bowiem „furtką”, przez którą dostęp do wrażliwych danych uzyskają cyberprzestępcy, dlatego aktualizować należy wszystkie posiadane aplikacje, a te, których od dłuższego czasu nie używamy, najlepiej odinstalować.
Warto także mieć na telefonie aplikację służącą do regularnego skanowania antywirusowego i kontroli bezpieczeństwa naszego urządzenia i jego zawartości, w tym pobieranych plików. Ich wybór jest duży i w wielu przypadkach można korzystać z nich bezpłatnie – przynajmniej w podstawowym zakresie.
Nowe technologie i usprawnienia w aplikacjach
Producenci aplikacji stale dbają nie tylko o bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale także rozwój oprogramowania. Sprawia to, że choć aplikacja działa poprawnie i jest w pełni bezpieczna, pojawia się konieczność jej aktualizacji, która na pozór niczego nie zmienia, bo wygląd i sposób jej działania pozostają bez zmian. Po co więc ją instalować?
Jako odpowiedź może posłużyć przykład aplikacji eService tom, służącej do przyjmowania płatności zbliżeniowych kartą przy użyciu smartfona lub tabletu z systemem Android. Jej dostawca zdecydował się na istotne zmiany, które dotyczą wyłącznie warstwy technologicznej oprogramowania. Choć są one zupełnie niezauważalne z punktu widzenia użytkownika, wnoszą wiele usprawnień otwierających możliwość wprowadzenia innowacji, jakie pojawią się w kolejnych wersjach aplikacji, jak np. przyjmowanie płatności kodem BLIK. Choć nowa wersja została udostępniona w styczniu bieżącego roku, jeszcze nie wszyscy użytkownicy dokonali jej aktualizacji.
Aplikacja z terminem ważności?
Często spotykamy się z sytuacją, w której dostawca oprogramowania czy systemu operacyjnego ogłasza zakończenie wsparcia dla starszej wersji swojego produktu. To praktyka, która wbrew pozorom nie zawsze wynika z chęci sprzedania nowej wersji oprogramowania, bo często jest ona dostępna bezpłatnie. Powodem jest najczęściej odejście od starszych technologii, które nie zapewniają już wystarczającej wydajności czy bezpieczeństwa, albo chęć zwiększenia możliwości rozwojowych – tak, jak w przypadku eService tom:
Warto pamiętać, że starsze wersje naszej aplikacji przestaną działać 31 marca 2025 r. Po tym terminie przyjmowanie płatności będzie możliwe jedynie za pomocą urządzeń z zainstalowaną najnowszą wersją eService tom. Aktualizacja jest więc niezbędna, by nie stracić możliwości obsługi transakcji za pomocą smartfona, dlatego bardzo mocno rekomendujemy jej jak najszybsze przeprowadzenie – mówi Marek Trąbiński, Dyrektor Biura Rozwoju Produktu eService.
Jak zaktualizować aplikację?
Aktualizacja eService tom jest bardzo prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy:
- Wejść do sklepu Google Play.
- Wyszukać aplikację eService tom.
- Kliknąć „Aktualizuj”, by zainstalować jej najnowszą wersję.
Należy przy tym pamiętać, by wszystkie aplikacje i ich aktualizacje pobierać tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak Google Play czy – w przypadku urządzeń z systemem iOS – App Store. Dzięki temu mamy znacznie większą pewność, że pobierane aplikacje są bezpieczne i wolne od zagrożeń.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).