Silesion.PL

serwis informacyjny

Akcja „Smog”. W Katowicach sprawdzano samochody.

Akcja Smog w Katowicach Slaska Policja

Akcja Smog w Katowicach Slaska Policja

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy badali pojazdy, wobec których istniało uzasadnione przypuszczenie, że naruszają normy ochrony środowiska na przykład poprzez nadmierne zadymienie lub wycieki płynów eksploatacyjnych z jednostki napędowej. Akcja miała na celu informowanie kierujących, jaki wpływ ma niewłaściwy stan techniczny pojazdów na środowisko.

Dzieki działaniom wyeliminowano z ruchu pojazdy, które swym stanem technicznym zagrażają środowisku. Działania „Smog” miały również charakter edukacyjno-informacyjny. Transport, zwłaszcza na obszarze dużych miast i metropolii przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Funkcjonariusze przypomnieli uczestnikom ruchu, że jedną z przyczyn występowania smogu są niesprawne technicznie pojazdy, które emitują spaliny o nadmiernym zadymieniu.

Policjant jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant, zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy prawo o ruchu drogowym, ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Jak podaje katowicka policja, w trakcie działań policjanci katowickiej drogówki skontrolowali 229 samochodów osobowych i 39 ciężarowych. Zatrzymali 2 prawa jazdy i 19 dowodów rejestracyjnych, w tym 11 za zły stan techniczny pojazdu, a 9 za brak badan technicznych. Policjanci zatrzymali również trzech kierujących prowadzących samochody pod wpływem alkoholu. Jeden z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a dwóch za jazdę po spożyciu alkoholu.

źrodło: Śląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024