Silesion.PL

serwis informacyjny

8-10.11.2024 w MCK odbędą Targi Książki w Katowicach.

W Miedzynarodowym Centrum Kongresowym W Dniach 8 10 Listopada 2024 R. Odbedzie Sie Coroczne Jesienne Wydarzenie Promujace Czytelnictwo I Literature – Targi Ksiazki W Katowicach 1

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w dniach 8-10 listopada 2024 r. odbędzie się coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę – Targi Książki w Katowicach.

Fundacja Historia i Kultura podjęła się we współpracy z Miastem Katowice organizacji Targów promujących czytelnictwo w całej aglomeracji śląskiej, atrakcyjnych również dla miłośników literatury w całej Polsce. Targi Książki w Katowicach, dzięki wsparciu patronackiemu znaczących instytucji, są ważnym wydarzeniem, co znajduje wydźwięk w świecie wydawniczym oraz w mediach.

W bogatym programie znajdą się (znane z ubiegłorocznej edycji) Spotkania z Nauką – sektor wystawienniczy z ofertą wydawców akademickich i naukowych i programem spotkań oraz projekt Mosty Literackie 2024, czyli Salony: Wydawców Ukraińskich i Niezależnych Wydawców Białoruskich i spotkania wokół literatury ukraińskiej i białoruskiej. Nowością tegorocznej edycji będzie Salon Muzeów i Książki Muzealnej – prezentacja oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów ze Śląska.

W piątek zapraszamy na program dziecięcy i młodzieżowy utworzony specjalnie z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych. Wśród spotkań m. in. premiera „Kociej szajki” w języku śląskim, spotkanie z Robbem Maciągiem wokół „Książki o górach”, spotkanie z Maciejem Mishokiem, Społecznym Opiekunem Zabytków w Kopicach, spotkanie z Marcinem Kruszewskim „Prawo Marcina”, a także warsztaty oraz konkurs poetycki organizowane przez Fundację Wolne Lektury.

W Miedzynarodowym Centrum Kongresowym W Dniach 8 10 Listopada 2024 R. Odbedzie Sie Coroczne Jesienne Wydarzenie Promujace Czytelnictwo I Literature – Targi Ksiazki W Katowicach

W ramach programu śląskiego zapraszamy na wspomniane już wyżej spotkanie z Agatą Romaniuk wokół premiery książki „Kocia szajka i czarne złoto” po śląsku w tłumaczeniu Barbary Szmatloch. Na targach odbędzie się także premiera fotoalbumu Jana Czypionki „Życie podejrzane”, czyli czułe spojrzenie na zapomniane dzielnice górnośląskich miast oraz spotkanie z Marcinem Melonem, który po 7 latach powrócił z nowym komisarzem Hanusikiem. W sobotę spotkanie na Scenie Głównej z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim wokół książki „Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”. W programie śląskim również spotkania zorganizowane przez Bibliotekę Śląską z Henrykiem Wańkiem oraz Moniką Glosowitz, a także spotkanie zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach – panel dyskusyjny z czwórką autorów z regionu śląskiego – Żanetą Pawlik, Aleksandrą Rak, Marzeną Hryniszak i Łukaszem Szusterem.

W ramach Targów Książki w Katowicach odbędzie się również Y&NA Festival, którego wiosenna edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodych czytelników i czytelniczek. W specjalnie wydzielonej Strefie Autografów będzie można spotkać m. in. Joannę Balicką, Ulę Borczuch, Jarka Gibasa, Emilię Jachimczyk, Aleksandrę Kondraciuk, Marię Krasowską, Julię Kubicką, Martę Łabęcką, Agatę Moore, Aleksandrę Muraszkę, Izabellę Nowaczyk, Kornelię Pierz, Weronikę Plotę, Agatę Polte, Julię Popiel, Ludkę Skrzydlewską, Katarzynę Wiśniewską, Annę Wolf i Zuzannę Wólczyńską. A w sobotę na Scenie Głównej odbędzie się spotkanie z autorkami z Wydawnictwa Jaguar, które opowiedzą nam czym autorki literatury young adult pozyskują serca czytelniczek.

Targi Ksiazki W Katowicach 2024

W stoiskach wydawców można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich i zdobyć autografy wielu ulubionych autorek i autorów, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły. Wśród wystawców znajdą się również stoiska z komiksami i grami – zarówno dla najmłodszych, jak i starszych miłośników tej formy rozrywki.

Swoją obecność w Katowicach potwierdzili m. in.: Agora, Agora dla dzieci, Akapit Press, Claroscuro, Dom Wydawniczy Rebis, Egmont, Grupa Wydawnicza Filia, Grupa Wydawnicza Relacja, Helion, BeYA, Insignis, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Wydawniczy Znak, Jaguar, Kwiaty Orientu, Media Rodzina, Must Read, Muza, Oficyna Naukowa, Preston School& Publishing, Publicat, Oficyna Wydawnicza Silver, Sonia Draga, Tajfuny, timof comics, Wielka Litera, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Magiczne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo NieZwykłe, Wydawnictwo Nocą, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Śląsk, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Żwakowskie, a także antykwariaty, wydawnictwa komiksowe oraz Komitywa Niszowych Wydawców. Obecni będą także wydawcy z Ukrainy i niezależne wydawnictwa białoruskie.

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na czterech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty. W tym roku udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedziało wielu znanych i lubianych autorów, a wśród nich: Katarzyna Bonda, Dorota Borodaj, Agnieszka Burton, Andrej Chadanowicz, Joanna Chmura, Sylwia Chutnik, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof Domaradzki, Tomasz Duszyński, Marta Fox, Ałbena Grabowska, Magdalena Grzebałkowska, Aneta Jadowska, Izabela Janiszewska, Mariusz Kędzierski, Magdalena Kordel, Barbara Kosmowska, Melka Kowal, Marek Krajewski, Marcin Kruszewski, Swiatłana Kurs, Roma Ligocka, Robb Maciąg, Aleksandra Maciejowska, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Weronika Mathia, Katarzyna Berenika Miszczuk, Wojciech Orliński, Anna Podsiadło, Martyna Raduchowska, Agata Romaniuk, Maciej Siembieda, Martyna Skibińska, Leonie Swann, Marek Sygacz, Mariusz Szczygieł, Jarosław Szczyżowski, Hałyna Tkaczuk, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, Ewa Winnicka, Jurij Wynnyczuk, Marek Zgajewski, Przemysław Żarski.

„Mosty Literackie 2024” to projekt, dzięki któremu uczestnicy Targów Książki w Katowicach będą mogli wziąć udział w spotkaniach z autorami i poznać ofertę oficyn ukraińskich i niezależnych wydawców białoruskich.

W ramach Salonu Wydawców Ukraińskich, na zbiorczym stoisku, zaprezentuje się aż 11 wydawców, odbędą się też spotkania autorskie. Wystąpienia organizują: Ukraiński Instytut Książki, Ambasada Ukrainy w Polsce i Fundacja Historia i Kultura. Zapraszamy na spotkanie z Hałyną Tkaczuk, która opowie o ukraińskiej literaturze dla dzieci i młodzieży oraz na spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem wokół książek „Klucze Maryi” i „Legendy Lwowa” i o ich tłumaczeniu na język polski.

Zainteresowanym polecamy także przegląd współczesnej niezależnej literatury białoruskiej czy wydarzenia z udziałem autorów w ramach Salonu Niezależnych Wydawców Białoruskich. Salon współorganizują Instytut Książki Białoruskiej i Fundacja Historia i Kultura. W ramach projektu odbędą się dwa spotkania: z Andrejem Chadanowiczem „Białoruś i widma dzikiego polowania” oraz ze Swiatłaną Kurs wokół polskiego wydania białoruskiego bestsellera „Dokąd zmierzasz, wilku?”.

Tegoroczne Targi Książki odbędą się w rozszerzonej formule. Odbędą się tu także spotkania i dyskusje popularyzujące naukę z różnych dziedzin w formie przystępnej dla szerokiej publiczności uzupełnione częścią wystawienniczą – stoiskami targowymi z bogatą ofertą wydawnictw akademickich i naukowych z całej Polski, oferowanych w bezpośredniej sprzedaży, w atrakcyjnych cenach. Blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką z ofertą wydawców akademickich i bogatym programem odbywać się będzie pod patronatem i z wydatnym zaangażowaniem merytorycznym Radia Katowice, Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej.

Na katowickich Spotkaniach z Nauką, znanych już publiczności z ubiegłorocznych Targów, zaprezentują się wydawcy akademiccy, w stoiskach można będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki, przygotowanym w sąsiedztwie sektora wydawców, przez trzy dni odbywać się będą spotkania popularyzujące różne dziedziny wiedzy. Wezmą w nich udział wybitni eksperci i pasjonaci m. in. z dziedziny historii, fizyki, geologii czy dendrologii. W programie Spotkań z Nauką pokaźny blok stanowią spotkania przygotowane we współpracy z Katowicką Rozgłośnią Polskiego Radia, a wśród nich już w piątek rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem o porządkach w bibliotece, a w sobotę i w niedzielę rozmowy o tym jak czytać skały, o przemycie na międzywojennym Śląsku, o drzewach o i tym czy mogę one uratować człowieka, o tym jak odpoczywać, a także jak działa antymateria i o czym milczy historia. Muzeum Śląskie zaprasza na spotkania z Maciejem Mischokiem, który przybliży niezwykłą historię Pałacu w Kopicach oraz z prof. Irmą Koziną o najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych przykładach architektury Górnego Śląska. W ramach projektu Spotkania z Nauką zapraszamy również na cykl spotkań zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Nowością tegorocznej edycji będzie Salon Muzeów i Książki Muzealnej, strefa poświęcona ofercie i dorobkowi polskich muzeów, ze szczególnym uwzględnieniem muzeów z regionu Śląska. W zbiorczym stoisku wystawienniczym będzie można nabyć publikacje muzeów z regionu śląskiego. Swój udział w projekcie zgłosili: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Saturn w Czeladzi, Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum w Bielsku Białej, Muzeum Miasta Jaworzna, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Ponadto, w programie przewidziane są lekcje muzealne dla młodzieży oraz dyskusje panelowe muzealników w ramach branżowej wymiany doświadczeń. Aby dotrzeć do szerszej publiczności, nie tylko do publiczności targowej, lekcje i wykłady dla młodzieży będą rejestrowane a następnie udostępnione bezpłatnie na popularnym kanale YouTube Fundacji, jako trwały efekt projektu. Partnerem Salonu Muzeów i Książki Muzealnej jest Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział Katowice oraz Narodowy Instytut Muzeów.

Targi Książki w Katowicach

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Plac Slawika i Antalla 1

Godziny otwarcia:

  • piątek, 8 listopada – 11:00-19:00
  • sobota, 9 listopada – 10:00-19:00
  • niedziela, 10 listopada – 10:00-17:00

Wstęp na Targi jest biletowany.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025