Silesion.PL

serwis informacyjny

50 tygodni w Mieści Nauki Katowice

Nowy rok w Katowicach to start obchodów przyznania naszemu miastu tytułu Miasta Nauki 2024. Już w pierwszych tygodniach przeżyjemy podróż przez różnorodne dziedziny nauki. 

Pierwsze dni nowego roku to prawdziwa uczta dla zainteresowanych nauką. W Tygodniu Zimna (1–7 stycznia) odkryjemy archiwa Jerzego Kukuczki i zgłębimy fizykę niskich temperatur. Będzie też dzień poświęcony filmowi w kinie Światowid z seansami z tematyką zimna. Odbędzie się spotkanie z drużyną hokeistek Kojotki Naprzód Janów oraz spacer po Lasach Murckowskich, który będzie fascynującą lekcją przyrody dla całych rodzin. Morsowanie w Dolinie Trzech Stawów, poprowadzone przez Łukasza Pomrenke i Katowicki Klub Morsów „Arktyka”, będzie stanowić niezapomnianą przygodę dla odważnych. Dodatkowo będzie można zobaczyć pokazy ratownictwa wodnego i lądowego oraz wykład o bezpiecznym morsowaniu z udziałem gościa specjalnego – Valerjana Romanovskiego. 

Od 8 do 14 stycznia entuzjaści nauki oraz wszyscy poszukiwacze wiedzy będą mieli niepowtarzalną okazję zgłębić tajemnice skarbów Ziemi i wszechświata w trakcie Tygodnia Skarbów. Zaplanowane wydarzenia obejmują warsztaty, wykłady oraz pokazy, które rzucą światło na różnorodne aspekty naszego świata. Rozpoczniemy ten fascynujący tydzień od Kato Science Corner, gdzie paleontolog Dawid Surmik zabierze uczestników w podróż przez setki milionów lat historii i opowie o poszukiwaniu skarbów. Nie zabraknie również wykładów na temat nieziemskich skarbów, takich jak meteoryty, a także skamieniałości. Giełda skarbów, która odbędzie się w ostatnie dwa dni Tygodnia Skarbów, będzie prawdziwym hitem. To tam będzie można podziwiać niezwykłe eksponaty, wymieniać się wiedzą z ekspertami, uczestniczyć w warsztatach.

15 stycznia to początek Tygodnia Rysunku, który zapowiada się jako prawdziwe święto dla miłośników sztuki. Będzie obfitować w różnorodne wydarzenia – od warsztatów dla dzieci po wykłady prowadzone przez cenionych artystów i teoretyków sztuki. Muzykodrom oraz warsztaty audiowizualne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Asi Minę w Kato Science Corner na Rynku obiecują fascynujące doświadczenia związane z połączeniem dźwięku, obrazu i kreatywności. Pałac Młodzieży stanie się areną dla warsztatów „Światło/Czułość” z Mateuszem Rafalskim, zaprojektowanych specjalnie dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Tydzień Żywności (22–28 stycznia) położy nacisk na edukację, praktyczne umiejętności oraz promowanie zdrowego stylu życia. Będą warsztaty zero waste dla szkół ponadpodstawowych, gdzie uczniowie będą mieć szansę nauczyć się kulinarnych sztuczek, minimalizując jednocześnie marnowanie żywności. Odbędą się też warsztaty dla przedszkolaków o domowych ogródkach warzywnych i ziołowych, a dla dorosłych np. konsultacje dietetyczne.

To tylko wstęp i część aktywności! Kolejne tygodnie będą obfitować w jeszcze więcej fascynujących wydarzeń, pozwalających na eksplorację różnych dziedzin nauki. Miasto Nauki obiecuje więcej wiedzy, emocji i odkryć. Jesteście gotowi na kolejne przygody?

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024