Silesion.PL

serwis informacyjny

40 nowych kierowców autobusów dzięki akcji „Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice”

Dziewczyny Za Kierownice W PKM Katowice Nowi Kierowcy

W 2024 r. PKM Katowice zatrudnił 40 nowych kierowców, w tym 13 kobiet, które rozpoczęły swoją przygodę z autobusami, choć często wcześniej nie pomyślałyby o takiej zmianie. Te liczby to efekt kampanii pokazującej, że praca kierowcy autobusu jest dla każdego. Ich historie udowadniają, że to zajęcie daje wiele radości i satysfakcji.

W PKM Katowice pracuje obecnie 518 kierowców, z czego 49 to kobiety. Od momentu startu kampanii zatrudniliśmy 13 pań. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ jest to zawód dla każdego i kobiety również świetnie odnajdują się za kierownicą autobusu. Dzięki naszej akcji obaliliśmy wiele mitów – nie tylko o tym, że jest to typowo męskie zajęcie – tłumaczy Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice. – Praca na tym stanowisku pozwala pogodzić życie zawodowe z prywatnymi obowiązkami, co dla wielu kobiet było istotnym czynnikiem przy decydowaniu o zatrudnieniu u nas. Ponadto nowoczesny tabor oraz serwis są gwarancją tego, że kierowca nie musi zajmować się niczym innym poza prowadzeniem pojazdu, co pozytywnie zaskoczyło kobiety chcące zatrudnić się w PKM Katowice. Sukces tej kampanii skłonił nas do przypomnienia naszego hasła i całej akcji, aby kolejne osoby mogły się dowiedzieć o możliwości pracy u nas – dodaje prezes Urbańczyk.

Mity o pracy kierowcy zostały obalone

Wiele osób cały czas kojarzy pracę kierowcy z czymś, w czym mogą się odnaleźć wyłącznie mężczyźni. Tymczasem w PKM Katowice jest wiele ułatwień, dzięki którym ta praca będzie również odpowiednia dla kobiet. Przede wszystkim elastyczny grafik pozwala godzić pracę z np. zajmowaniem się dziećmi, ponieważ można dopasować go do własnych potrzeb. Nowoczesny i łatwy w obsłudze tabor sprawia, że prowadzenie autobusu jest bardzo proste. Wszystkie pojazdy są wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, wspomaganie kierownicy, a także m.in. pneumatyczne zawieszenie w siedzeniu kierowcy, podgrzewany fotel czy miejsce na przechowywanie prywatnych rzeczy, które również wpływają na komfort pracy. Co więcej, wszystkie prace serwisowe związane z obsługą autobusu przejmuje personel techniczny, który sprawdza pojazdy po przyjeździe do bazy, a także sprząta, dokonuje napraw, przeglądów czy wymiany opon. Kierowca otrzymuje pojazd idealnie przygotowany do jazdy – gotowy do odpalenia i wyruszenia w trasę.

Kobiety w PKM Katowice

Obecnie w PKM Katowice pracuje łącznie 105 kobiet, a prawie połowa na stanowisku kierowcy autobusu. Ich historie pokazują, że w każdym wieku można zmienić dotychczasową ścieżkę kariery. Wiele pań zdecydowało się na zrobienie prawa jazdy kat. D już po 40. urodzinach. Szczególnie entuzjazm widać wśród kobiet, które wcześniej nie miały do czynienia z tak dużymi pojazdami nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielką radość będzie im sprawiało prowadzenie autobusu. Wszystkie podkreślają, że to jest praca dla każdego.

Stanęłam w swoim życiu w takim momencie, w którym musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie „co dalej?”. Albo zostanę w domu i będę narzekać na cały świat, albo coś dla siebie zrobię. Był to dla mnie „skok na głęboką wodę”, ale jednocześnie pewne „wypłynięcie” – rozpoczyna swoją historię pani Dorota, która dzięki akcji „Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice” została kierowcą autobusu. – Każda kobieta może sobie z tym poradzić. W każdym wieku! – dodaje pani Teresa.

Doświadczenia nowych kierowczyń z pracy w PKM Katowice również są bardzo pozytywne. – To są takie drobne, ale bardzo przyjemne gesty, że ktoś to docenia, że kierowca poczeka chwilę, jest uprzejmy. Mam też stałych pasażerów – np. niewidomego pana, który zawsze przychodzi zamienić ze mną choćby dwa, trzy słowa. To jest budujące i wiem, że robię to po coś – mówi pani Katarzyna.

PKM ułatwia zdobicie uprawnień

Kampania „Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice” ma na celu nie tylko pokazać, że praca kierowcy może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Wiele osób, które chciałyby pracować za kierownicą autobusu nie posiada odpowiednich kwalifikacji. W ich zdobyciu pomaga właśnie katowicki przewoźnik. Kurs na prawo jazdy kat. D jest współfinansowany przez pracodawcę. Z kolei jeżeli ktoś już posiada odpowiednie kwalifikacje, to wtedy organizowany jest przyspieszony kurs kwalifikacji zawodowej. Ważne jest przy tym to, że zdobyte uprawnienia zostają na całe życie, a nie tylko na czas pracy.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Głównym miejscem, gdzie można zdobyć informacje dotyczące pracy kierowcy, jest strona internetowa dziewczynyzakierownice.pl, która powstała na potrzeby kampanii. Oprócz wielu ciekawostek, przydatnych informacji czy filmów opisujących pracę kierowczyń znajduje się tam dokładny opis drogi rekrutacji – od wysłania zgłoszenia, poprzez kurs, aż po rozpoczęcie pracy. Za pośrednictwem strony można również wysłać CV, nawet jeśli nie przygotowało się wcześniej samodzielnie dokumentu. Wbudowany generator umożliwia wpisanie w odpowiednie pola wszystkich niezbędnych informacji, które trafią potem do działu kadr. Kolejny krok należy już do PKM Katowice – czyli analiza zgłoszenia i umówienie rozmowy kwalifikacyjnej.

Warto jeszcze raz podkreślić, że praca w PKM Katowice jest dla każdego – kobiet, mężczyzn, osób na początku drogi zawodowej, jak i takich, które chcą zmienić swoje dotychczasowe zajęcie i poszukują bardziej elastycznej pracy. Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice!

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025