36 lat temu, wszedł na ekrany kin film “Piłkarski Poker”

31 marca 1988 roku na ekrany polskich kin wszedł Piłkarski Poker, film w reżyserii Janusza Zaorskiego, który na stałe zapisał się w historii polskiego kina. Dzieło to, oparte na scenariuszu Jana Purzyckiego, stało się nie tylko filmową satyrą na świat polskiej piłki nożnej lat 80., ale także proroczą analizą mechanizmów korupcyjnych, które wiele lat później wstrząsnęły krajowym futbolem.
Kino obnażające piłkarską rzeczywistość
W czasach, gdy polska piłka nożna zmagała się z wieloma patologiami, Piłkarski Poker był odważnym spojrzeniem na kulisy sportu, który wówczas był dla wielu Polaków świętością. Film pokazuje nie tylko pasję kibiców, ale także drugą stronę medalu: ustawiane mecze, przekupnych sędziów i działaczy, którzy traktują piłkę nożną jako własny biznes.
Głównym bohaterem filmu jest Jan Laguna, w którego wcielił się Janusz Gajos. To były piłkarz i uczciwy sędzia, który postanawia objąć funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) i spróbować oczyścić futbol ze wszechobecnej korupcji. Na swojej drodze spotyka jednak wielu przeciwników, którzy nie mają zamiaru rezygnować z dochodowych układów.
Obsada pełna gwiazd
Film zgromadził na ekranie plejadę znakomitych aktorów. Oprócz Janusza Gajosa, który wciela się w rolę Jana Laguny, w Piłkarskim Pokerze wystąpili również:
- Małgorzata Pieczyńska jako Irena,
- Marian Opania jako Bolo,
- Mariusz Dmochowski jako Kmita,
- Jan Englert jako prezes “Czarnych”,
- Edward Linde-Lubaszenko jako stary Grom,
- Olaf Lubaszenko jako Olek Grom,
- Mariusz Benoit jako Józef Grundol,
- Bronisław Pawlik jako Bronek,
- Henryk Bista jako sędzia Jaskóła,
- Andrzej Zaorski jako prezes klubu “Koks”,
- Grzegorz Warchoł jako prezes klubu “Oceania”,
- Zdzisław Wardejn jako prezes klubu “Mutra”,
- Marek Bargiełowski jako prezes klubu “Kokon”,
- Jerzy Januszewicz jako prezes klubu “Odlew”,
- Dariusz Dziekanowski
- Borys Marynowski,
- Dariusz Szpakowski,
- Adrianna Biedrzyńska,
- Kazimierz Górski.
Reżyseria Janusza Zaorskiego oraz świetny scenariusz sprawiły, że film, choć fikcyjny, do złudzenia przypominał rzeczywistość polskiej piłki tamtych lat. Atmosferę dodatkowo budowały autentyczne ujęcia z meczów oraz pełne napięcia dialogi.
Film, który przewidział przyszłość?
Choć Piłkarski Poker to dzieło fabularne, zaledwie kilkanaście lat po jego premierze wybuchł gigantyczny skandal korupcyjny w polskim futbolu. W latach 2000-2005 CBA i prokuratura ujawniły setki przypadków ustawiania meczów, przekupywania sędziów oraz powiązań działaczy piłkarskich ze światem przestępczym. To, co w 1988 roku mogło wydawać się przerysowaną wizją, okazało się ponurą rzeczywistością.
Kultowy status i kontynuacja
Z biegiem lat Piłkarski Poker stał się filmem kultowym, często przywoływanym zarówno przez kibiców, jak i ekspertów piłkarskich. Do dziś wiele cytatów z filmu pozostaje w użyciu, a jego przesłanie jest wciąż aktualne.
W 2024 roku ogłoszono prace nad kontynuacją filmu – Piłkarski Poker. Dogrywka. Szczegóły dotyczące fabuły owiane są tajemnicą, ale twórcy zapowiadają, że nowa odsłona będzie odnosić się do współczesnych realiów futbolowych. Czy uda się powtórzyć sukces oryginału? Czas pokaże.
Dziś, 36 lat po premierze Piłkarskiego Pokera, film ten wciąż budzi emocje. To nie tylko świetnie zrealizowana satyra na polski futbol, ale także obraz, który doskonale ukazał mechanizmy rządzące piłką nożną. Dla wielu widzów pozostaje klasyką, którą warto przypominać kolejnym pokoleniom, zwłaszcza w kontekście nieustannie powracających tematów korupcji w sporcie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).