22.09.24 odbyły się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca w Katowicach
Grono wybitnych lekarzy oraz ekspertów a także popularni artyści, influencerzy, przybylo w niedzielę 22 września 2024 roku br. do Katowic. To tutaj, na katowickim Rynku odbyły się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objęli nad nim: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda oraz Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym roku Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki (EMN 2024).
Wydarzenie poprowadzili znany wszystkim duet prowadzących: Dorota Gardias i Krzysztof Skórzyński. Muzyczną oprawę zapewni najstarsza didżejka w Polsce, DJ Wika.
Rozpoczęliśmy panelem o zdrowej diecie i otyłości, o cukrzycy i znaczeniu badań laboratoryjnych, gościem specjalnym była Małgorzata Rozenek- Majdan. Niedługo potem dołącza do nas Daria Ładocha, z którą porozmawialiśmy m.in. o tym, na czym polega zdrowa, nieskomplikowana dieta. Przez cały dzień na scenie pojawiali się kolejni goście, m.in. Radosław Majdan opowiadał o wpływie sportu na serce, Rafał Brzozowski i inni. Pojawił się Mistrz Polski Freestyle Football 2023 roku, Michał Nowacki, który zaprezentował pokaz futbolowy. Akrobacje rowerowe wykonywał Waldek Kukurowski wielokrotny zwycięzca MTB Stunt Grand Prix,
Dla publiczności było wiele konkursów. M.in. ten wzorowany na uwielbianym teleturnieju, „Jak to melodia”, który poprowadził Rafał Brzozowski. Był też czas na poważniejsze tematy; jak o objawach zawału: kiedy wzywać pogotowie, jak rozpoznać „ten” rodzaj bólu? Poza tym w studio przy scenie odbyły się rozmowy z najwybitniejszymi ekspertami, profesorami i kardiochirurgami w Polsce. Finałowy, energetyczny koncert (niebiletowany) zagrała Patrycja Markowska ze swoim zespołem.
Wokół głównej sceny były interesujące strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Katowic i okolic, a także wszyscy przybyli goście, już od godz. 11 będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi.
Międzynarodowy Dzień Serca w Katowicach ma formę wielkiego artystycznego pikniku edukacyjno- zdrowotnego, przeznaczonego dla kilku pokoleń. To pozwala nam w przystępny i przyjazny sposób dotrzeć z niezbędną wiedzą do wszystkich, którym zależy na zdrowiu. W ten sposób prowadzimy profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowego stylu życia.
Okazuje się, że tego typu wydarzenie jest niezwykle potrzebne. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a według Światowej Federacji Serca (WHF – World Heart Federation) na świecie umiera z ich przyczyny ponad 20,5 miliona osób rocznie. W Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za aż 37 proc. zgonów.
Staraliśmy się przekonać Państwa, że dokonując choćby niewielkich zmian w stylu życia, możemy zapobiec aż 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych!
Dlatego tak ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń, co wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jakimi są profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń. Istotna jest też promocja i ochrona zdrowia w zakresie kardiologii oraz związanych z nią dziedzin medycyny z nią związanych. Poza tym promocja zdrowia publicznego wśród społeczeństwa.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).