Silesion.PL

serwis informacyjny

16 lat więzienia dla kierowcy autobusu z Katowic który przejechał 19-latkę

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok w sprawie tragicznego wypadku, który miał miejsce w Katowicach. Kierowca autobusu, Łukasz T., został oskarżony o śmierć 19-letniej Barbary i usiłowanie zabójstwa trzech innych osób. Do zdarzenia doszło 31 lipca 2021 r. obok przystanku na ul. Mickiewicza w Katowicach. Łukasz T. został skazany na karę więzienia wynoszącą 16 lat. Wyrok ten nie jest jednak prawomocny.

Łukasz T. usłyszał wyrok w środę za swoje działania związane z tragicznym wypadkiem, który miał miejsce w Katowicach, gdzie przejechał autobusem 19-letnią Barbarę. Sąd postawił przed nim trzy poważne zarzuty: zabójstwo Barbary (15 lat więzienia), usiłowanie zabójstwa innej kobiety (osiem lat więzienia) oraz prowadzenie pojazdu pod wpływem opioidów (rok więzienia).

Ostatecznie Łukasz T. został skazany na łączną karę wynoszącą 16 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo nałożono na niego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 15 lat. Czas spędzony przez niego w areszcie został zaliczony na poczet wymierzonej mu kary.

Sąd zobowiązał także Łukasza T. do zapłacenia zadośćuczynienia rodzinie zmarłej Barbary, wynoszącego 80 tysięcy złotych dla jej partnera oraz po 70 tysięcy złotych dla dwójki dzieci. Koszty związane z postępowaniem sądowym zostaną natomiast obciążone Skarbem Państwa.

Wyrok ogłosiła sędzia Justyna Magner-Szweda, która w ustnym uzasadnieniu stwierdziła, że oskarżony cierpi na zaburzenia osobowości z tendencją do agresji, poddawał się leczeniu psychiatrycznemu, a także miał próby samobójcze. Sąd nie zaakceptował jego wyjaśnień i okazywanej skruchy.

Według sądu, wina Łukasza T. nie budzi wątpliwości, a jego czyny zasługują na szczególne potępienie, a także stanowią najwyższy stopień szkodliwości społecznej. Sąd wyraził przekonanie, że życie ludzi nie było dla oskarżonego wartością nadrzędną, a jego działania nie dały się w sposób racjonalny wyjaśnić ani usprawiedliwić.

Jest to jednak wyrok nieprawomocny. Sprawa Łukasza T. będzie musiała przejść jeszcze przez kolejne instancje, zanim zostanie ostatecznie rozstrzygnięta.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023