Silesion.PL

serwis informacyjny

16 grudnia o godzinie 11:00 zawyją syreny alarmowe w 43. rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek” w Katowicach

Kopalnia Wujek W Katowicach Krzyz

W poniedziałek 16 grudnia br. będziemy obchodzili 43. rocznicę pacyfikacji kopalni “Wujek” w Katowicach. W ramach uczczenia pamięci poległych górników w tym dniu o godzinie 11:00 na terenie Katowic przeprowadzony zostanie trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. 

W związku z tym przez trzy minuty będzie emitowany ciągły dźwięk oznaczający odwołanie alarmu.

Rocznica pacyfikacji kopalni “Wujek” – tragiczne wydarzenie z grudnia 1981 roku

16 grudnia 1981 roku, zaledwie trzy dni po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, doszło do tragicznej pacyfikacji kopalni “Wujek” w Katowicach. Wydarzenie to na stałe zapisało się w historii jako symbol oporu wobec reżimu komunistycznego i brutalności władzy. Tego dnia zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Pacyfikacja “Wujka” jest jednym z najbardziej wstrząsających epizodów stanu wojennego w Polsce.

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski, wówczas przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), wprowadził stan wojenny, który miał na celu stłumienie ruchu “Solidarność”. Władze komunistyczne uznały, że związek zawodowy, zrzeszający miliony Polaków, stanowi zagrożenie dla istniejącego porządku politycznego. Stan wojenny oznaczał internowanie działaczy opozycyjnych, cenzurę, ograniczenie swobód obywatelskich oraz brutalne represje wobec tych, którzy się sprzeciwiali.

Kopalnia “Wujek” była jednym z miejsc, gdzie górnicy postanowili wyrazić swój sprzeciw. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia załoga kopalni rozpoczęła strajk, domagając się m.in. uwolnienia internowanych liderów “Solidarności”. Strajk trwał trzy dni, a władze zdecydowały się go brutalnie stłumić.

Przebieg pacyfikacji

16 grudnia 1981 roku w godzinach porannych do kopalni “Wujek” wkroczyły oddziały ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej), wspierane przez wojsko i milicję. W akcji wzięło udział około 1500 funkcjonariuszy, uzbrojonych w broń palną, pojazdy opancerzone oraz armatki wodne. Górnicy, którzy stawiali opór, nie mieli szans w starciu z uzbrojonymi siłami.

Oddziały ZOMO użyły ostrej amunicji, co doprowadziło do tragicznego bilansu: dziewięciu górników zginęło na miejscu, a 23 zostało rannych. Zabici to: Józef Czekalski, Józef Giza, Andrzej Pełka, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk, Zenon Zając, Joachim Gnida i Jan Stawisiński. Ich śmierć była wstrząsem dla całego kraju.

Reakcje społeczne i polityczne

Pacyfikacja kopalni “Wujek” odbiła się szerokim echem w Polsce i na świecie. Była dowodem na brutalność władzy komunistycznej i determinację aparatu represji w tłumieniu oporu społecznego. Rodziny ofiar, społeczność górnicza oraz działacze opozycyjni przez lata domagali się sprawiedliwości.

Na Zachodzie wydarzenie to zostało potępione jako akt barbarzyństwa. W Polsce, mimo cenzury, informacje o masakrze rozchodziły się w podziemnej prasie i przekazie ustnym, wzmacniając opór wobec władzy.

“Śmierć jak kromka chleba” – poruszający obraz tragicznej pacyfikacji kopalni “Wujek” w reżyserii Kazimierza Kutza

Film “Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza to jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina, które dokumentuje dramatyczne wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku – pacyfikację kopalni “Wujek” w Katowicach. Produkcja powstała w 1994 roku i jest hołdem złożonym górnikom, którzy zginęli w walce o wolność i godność w czasach PRL. Film w emocjonalny sposób przedstawia tragedię, która stała się symbolem oporu wobec komunistycznego reżimu.

Upamiętnienie wydarzeń

Dziś pacyfikacja kopalni “Wujek” jest jednym z najważniejszych symboli walki o wolność i godność w czasach PRL. W miejscu tragedii powstało Muzeum Izba Pamięci Kopalni “Wujek”, gdzie można poznać historię tych dramatycznych wydarzeń. Każdego roku 16 grudnia odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary, w których uczestniczą rodziny zabitych, przedstawiciele władz, górnicy oraz mieszkańcy Katowic.

Pomnik-krzyż, który upamiętnia poległych górników, jest miejscem zadumy i modlitwy. To także przestrzeń edukacyjna, przypominająca o cenie, jaką przyszło zapłacić za wolność i demokrację.

Pacyfikacja kopalni “Wujek” pozostaje jednym z najbardziej tragicznych symboli stanu wojennego. To wydarzenie przypomina o tym, jak wielką cenę zapłacili Polacy za walkę o swoje prawa. Dziewięciu górników, którzy stracili życie, stało się bohaterami walki z opresyjnym systemem.

Rocznica tych wydarzeń skłania do refleksji nad historią, wartościami solidarności i godności człowieka. Jest również przestrogą przed powrotem autorytarnych metod władzy, które tłumią głos społeczeństwa.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025