15 marca obchodzimy Dzień Piekarza i Cukiernika. Jak wygląda piekarnictwo na Śląsku?
W 2021 roku, według danych Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Katowicach, na terenie województwa działało 1783 firm produkujących pieczywo i świeże wyroby ciastkarskie. Ponadto, na rynku działają 77 firm specjalizujących się w produkcji sucharów, herbatników i innych ciastek.
Według badań, przeciętne miesięczne spożycie pieczywa wśród mieszkańców województwa wynosi 2,88 kg, a pozostałych wyrobów piekarskich – 1,13 kg. Ponadto, przeciętnie konsumujemy 0,54 kg mąki i 0,28 kg wyrobów cukierniczych na miesiąc.
W 2022 roku produkcja pieczywa na Śląsku wygląda następująco: 6413 ton pieczywa żytniego, 10219 ton pieczywa pszennego oraz 36871 ton pieczywa z mąki mieszanej.
Piekarnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu spożywczego na Śląsku. Zatrudnia ono tysiące osób i przyczynia się do gospodarki regionu. Produkty piekarnicze są bardzo ważne w naszej diecie, a ich produkcja wymaga dużego wysiłku i doświadczenia.
Dzień Piekarzy i Cukierników obchodzony jest co roku 15 marca. To czas, kiedy możemy docenić ciężką pracę tych ludzi i smakować ich pyszne wyroby. Warto zauważyć, że na Śląsku mamy wiele lokalnych piekarni i cukierni, które oferują wyroby na najwyższym poziomie.
Dzięki produkcji pieczywa i innych wyrobów piekarskich mamy dostęp do smacznych i pożywnych produktów, które są nieodłącznym elementem naszej codziennej diety.
Serdeczne życzenia dla wszystkich zawodowo zajmujących się wypiekami.
źródło: Urząd Statystyczny w Katowicach
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).