14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Seniora – dbajmy o zdrowie i komfort życia najstarszych
Wyzwania demograficzne, jakie niesie za sobą wydłużająca się średnia długość życia oraz niski przyrost naturalny, powodują, że coraz większy odsetek osób starszych wymaga dostosowania systemu opieki zdrowotnej oraz wdrażania działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu i samotności. Przypomina o tym Światowy Dzień Seniora, a także Szpital Murcki, który nie tylko świadczy usługi medyczne, lecz także stawia na budowanie relacji i holistyczne podejście do pacjenta.
– Znaczny odsetek pacjentów tutejszego Szpitala stanowią seniorzy W trosce o ich potrzeby nasza placówka oferuje kompleksową pomoc: opiekę, leczenie i rehabilitację zarówno w ramach oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych jak i opieki długoterminowej. Nasz doświadczony personel medyczny z wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności, aby z pełnym zaangażowaniem dba
o poprawę ich kondycji i jakości życia – mówi Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala Murcki Sp. z o.o.
To przestrzeń, w której seniorzy otoczeni są troską, ciepłem i wsparciem, a każdy dzień daje szansę na poprawę zdrowia oraz samopoczucia. Podopieczni, którzy trafiają do Szpitala Murcki, zmagają się nie tylko z problemami fizycznymi, ale także emocjonalnymi. Często potrzebują rozmowy, wsparcia psychologicznego i empatii. Personel z pełnym zrozumieniem podchodzi do tych potrzeb, oferując profesjonalną pomoc, wsparcie oraz zwykłą ludzką życzliwość. Zdaje sobie również sprawę, że dobre samopoczucie psychiczne jest kluczowe dla poprawy ogólnego stanu zdrowia seniorów.
Światowy Dzień Seniora to okazja, by przypomnieć o znaczeniu wsparcia i troski, jakiej potrzebują osoby starsze na co dzień. To czas, aby docenić ich wkład w nasze społeczności oraz podkreślić rolę profilaktyki zdrowotnej, rehabilitacji i budowania więzi międzyludzkich, które mają kluczowy wpływ na ich dobre samopoczucie i jakość życia.
Dostosowanie szpitala do potrzeb starzejącego się społeczeństwa
Szpital Murcki w Katowicach to miejsce, które nie tylko troszczy się o zdrowie pacjentów, ale również kładzie nacisk na ich dobrostan psychiczny i poczucie przynależności. Seniorzy korzystający z jego usług mogą liczyć zarówno na pełne wsparcie medyczne, jak i na budowanie więzi społecznych – co jest szczególnie ważne w walce z izolacją i samotnością, które często dotykają osoby starsze.
Aby sprostać temu wyzwaniu i zapewnić odpowiednie warunki, szpital złożył wniosek o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Planowana inwestycja obejmie kompleksową modernizację całego budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, dostosowując infrastrukturę i wyposażenie do nowoczesnych standardów medycznych i rehabilitacyjnych. Projekt realizowany jest w ramach programu „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”. Obejmuje on m.in. gruntowną modernizację budynków, zakup nowoczesnego sprzętu oraz stworzenie przestrzeni przystosowanej do potrzeb pacjentów wymagających długoterminowej opieki i opieki geriatrycznej.
– Wniosek złożyliśmy 6 listopada, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 mln zł. Wychodząc naprzeciw zwiększającemu się zapotrzebowaniu na długoterminową opiekę medyczną, planujemy zwiększyć liczbę miejsc w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym z 35 do 60. Inwestycja ta przyczyni się do znaczącego podniesienia dostępności do tych świadczeń, jak również jakości opieki, którą możemy oferować, a także pozwoli lepiej dostosować placówkę do potrzeb starzejącego się społeczeństwa – dodaje prezes Zaczek.
Dzięki tym inwestycjom seniorzy będą mogli korzystać z wszechstronnych usług medycznych i rehabilitacyjnych, które nie tylko poprawią jakość ich życia, ale również umożliwią im zachowanie jak największej sprawności i samodzielności, w tym powrót do środowiska domowego. Szpital, mając na uwadze szczególne potrzeby osób starszych, pragnie stać się miejscem, gdzie troska o zdrowie fizyczne łączy się z dbałością o komfort psychiczny pacjentów, dając im możliwość godnego życia i aktywnego udziału w wspierającej ich społeczności.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).