Silesion.PL

serwis informacyjny

120 lat Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

Prezydent Katowic Marcin Krupa wspiera dzialalnosc Strazy Pozarnej w Katowicach fot. KAW

Prezydent Katowic Marcin Krupa wspiera dzialalnosc Strazy Pozarnej w Katowicach fot. KAW

W tym roku, w stolicy województwa śląskiego, Katowicach, obchodzimy jubileusz 120-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy, ich rodziny oraz mieszkańcy będą świętować ten wyjątkowy jubileusz 13 maja w Nikiszowcu. Warto przypomnieć, że Straż Pożarna działa w Katowicach od 1875 roku, a jednostka zawodowa została utworzona w 1903 roku. Ponadto, w mieście aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która stanowi wsparcie dla strażaków zawodowych, obejmując swoim działaniem pięć jednostek.

– Rok 2023 jest wyjątkowy, gdyż świętujemy 120-lecie powołania do życia Zawodowej Straży Pożarnej w Katowicach. Jest to przede wszystkim okazja do podziękowania i uhonorowania wszystkich strażaków, którzy przez minione dziesięciolecia z poświęceniem i ofiarnością dbali o nasze życie, zdrowie, dobytek i chronili nas przed różnymi niebezpieczeństwami. Słowa podziękowania kierujemy także do rodzin strażaków, które wspierają ich w codziennej służbie, są wyrozumiałe dla niełatwych wymogów tej służby, nieobecności ich bliskich. To także duże poświęcenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wszystkim strażakom życzę poczucia spełnienia z wypełnianej misji i bezpiecznych powrotów do domów, do Waszych rodzin – dodaje prezydent.

Z okazji 120-lecia Katowickiej Zawodowej Straży Pożarnej, w sobotę 13 maja br. na rynku (pl. Wyzwolenia) zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec odbędzie się uroczystość jubileuszowa. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 od mszy w pobliskim kościele pw. św. Anny. Na godz. 11.30 zaplanowany jest uroczysty apel, a na godz. 12.35 defilada, po której rozpocznie się festyn. Podczas festynu oprócz licznych atrakcji w szczególności skierowanych do najmłodszych, będzie można obejrzeć również pokazy strażackich specjalistycznych grup ratownictwa: wysokościowego, poszukiwawczego oraz chemiczno-ekologicznego.

Zawsze w gotowości

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, zatrudnione są 242 osoby, przy czym 238 to funkcjonariusze PSP, a pozostałe to pracownicy korpusu służby cywilnej i pracownicy cywilni. W ubiegłym roku PSP w Katowicach odnotowała łącznie 5762 zdarzenia, w tym między innymi 856 stanowiły pożary, a 4 168 to tzw. zagrożenia miejscowe, np. wypadki drogowe, efekty huraganów i silnych wiatrów czy gwałtowanych opadów atmosferycznych. Zdecydowanie najwięcej zdarzeń odnotowano w marcu, kiedy to było ich 614, a najmniej w listopadzie – 312. Komenda, na terenie Katowic zajmuje trzy obiekty: pierwszy znajduje się w centrum miasta przy ul. Wojewódzkiej 11 – gdzie mieści się siedziba KM PSP. Drugi obiekt znajduje się przy ul. Krakowskiej 130, a trzeci przy ul. Kościuszki 189 w Piotrowicach.

– W ciągu tych 120 lat obecności w Katowicach nasi strażacy brali udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. To m.in.: gaszenie największego pożaru w powojennej historii Polski – rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w czerwcu 1971 roku, akcja ratunkowa po zawaleniu się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 roku czy działania ratownicze w związku z wybuchami gazu w kamienicach przy ul. Chopina w 2014 r. oraz przy ul. Bednorza w styczniu 2023 – wymienia st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski, komendant miejski PSP w Katowicach. – Według danych opublikowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej to właśnie nasza jednostka w Katowicach-Szopienicach była w 2022 r. najbardziej zapracowaną jednostką na terenie Polski, biorąc udział łącznie w 2735 interwencjach – dodaje komendant.

Równie ważne co akcje ratowniczo-gaśnicze są działania prewencyjne, takie jak np. kontrole budynków użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, a nawet lasów. Katowiccy strażacy biorą udział w takich akcjach jak np. „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, „Stop pożarom traw”, „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” oraz „Bezpieczna Przystań”.

Siła strażaków ochotników

Jednym z kluczowych elementów ochrony przeciwpożarowej w Katowicach są działające w stolicy województwa śląskiego jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, funkcjonujące w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Są to: OSP Dąbrówka Mała, OSP Szopienice, OSP Podlesie, OSP Zarzecze, OSP Kostuchna. W strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Katowic zrzeszonych jest 318 druhów z czego 209 jest czynnymi ratownikami biorącymi bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

OSP swoimi siłami wspierają Państwową Straż Pożarną podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Dzięki wsparciu miasta Katowice oraz innych instytucji na bieżąco doposażane są w nowy, specjalistyczny sprzęt stosowany podczas akcji ratowniczych. Druhowie OSP ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają wiedzę uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach oraz ćwiczeniach co przekłada się na ich profesjonalne działanie podczas akcji ratowniczych. W 2022 roku Ochotnicze Straże Pożarne w Katowicach wyjeżdżały łącznie 877 razy do 828 zdarzeń w tym 12 razy poza rejon operacyjny miasta Katowice. Jednostki OSP samodzielnie podejmowały działania 454 razy. W latach 2015-2022 miasto Katowice dofinansowało działalność OSP łączną kwotą ponad 22 mln zł, dzięki tym środkom katowickie OSP mają nowe siedziby, dysponują nowoczesnym sprzęt ratowniczym, co wraz z posiadanymi wysokimi kwalifikacjami i uprawnieniami strażaków ochotników sprawia, że wszystkie OSP stanowią mocne wsparcie w działaniach Państwowej Straży Pożarnej.

Rys historyczny

Pierwsza straż pożarna w Katowicach (Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej) powstała w 1875 r., dziesięć lat po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich. W związku z szybkim rozwojem miasta możliwości straży ochotniczej a także obowiązkowej (utworzonej w 1884 r.) okazały się niewystarczające.

Dlatego w maju 1903 r. Rada Miejska Katowic zdecydowała o powołaniu straży zawodowej. Wyasygnowano pieniądze na zakup nieruchomości, nowych przyrządów do gaszenia ognia, automatycznego aparatu alarmowego oraz środków na utrzymanie zawodowych strażaków. Obsadę personalną zawodowej straży stanowiło początkowo 8 strażaków, drużynowy i sierżant, którzy dnia 1 października 1903 r. rozpoczęli służbę.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024