Silesion.PL

serwis informacyjny

Zmniejszenie środków na naukę j. niemieckiego – Akcja #niemaMowy #sprachlos

Akcja niemaMowy sprachlos

Akcja niemaMowy sprachlos

Infomacja prasowa: Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP z wielkim zaniepokojeniem przyjął informację o zmniejszeniu części oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonej na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego. Na znak protestu młodzież Mniejszości Niemieckiej w Polsce zainicjowała internetową akcję #niemaMowy #sprachlos.

17 grudnia 2021 roku Sejm RP, głosami 225 posłów Zjednoczonej Prawicy, 3 posłów Kukiz’15 oraz 2 posłów niezrzeszonych przyjął ustawę budżetową, zawierającą poprawkę zmniejszającą o prawie 40 mln złotych środki w części oświatowej subwencji ogólnej, przeznaczone na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Politycy Zjednoczonej Prawicy argumentują swoją decyzję rzekomym “działaniem na rzecz symetrii w traktowaniu Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech”. Należy mieć jednak na uwadze, że według danych Ambasady Niemiec w Warszawie w samym 2020 roku języka polskiego w niemieckich szkołach średnich uczyło się 14 246 uczniów. Niemcy przeznaczyli na ten cel 202,3 mln euro, co stanowi równowartość 937 mln złotych. W porównaniu, w Polsce na naukę wszystkich języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w roku 2020 przeznaczono ponad 236,7 mln złotych.

W wyniku przyjętej poprawki do ustawy budżetowej nie ucierpi wyłącznie mniejszość niemiecka czy jej liderzy, lecz wszystkie mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Polskę oraz społeczność posługująca się językiem regionalnym. Przez polityczne decyzje władz ucierpią w największym stopniu dzieci i młodzież, które uczą się w szkołach języka mniejszości. Dzięki nauce języka, zajęciom historii i kultury mniejszości, młodzi ludzie nabywają nie tylko kompetencje komunikacyjne, ale również kulturowe, dzięki którym otwierają się na różnorodność i wielokulturowość miejsca, w którym żyją. Zmniejszając drastycznie subwencję na naukę języka mniejszości zabiera im się jednocześnie możliwość pielęgnowania własnej tożsamości, zagwarantowaną prawem swobodę nauki „języka serca” oraz wszechstronnego rozwoju. Jednym z wielu poważnych skutków decyzji Sejmu RP może być również zamknięcie małych szkół, które często tylko dzięki tej subwencji miały możliwość dalszego funkcjonowania.

Akcją #niemaMowy #sprachlos Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP chce wyrazić swój sprzeciw i zachęcić młodzież oraz wszystkich tych, którzy nie zgadzają się z decyzją polskich władz do udziału w internetowym proteście, polegającym na udostępnieniu w mediach społecznościowych swojego czarno-białego zdjęcia, z ustami zakrytymi dłonią. Jednocześnie ZMMN w RP zwraca się z prośbą o podpisanie petycji pt. „Rodzice przeciwko decyzji parlamentu RP o zmniejszeniu wydatków na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w budżecie na rok 2022” (dostęp pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/rodzice_przeciwko_decyzji_parlamentu…).

Do akcji #niemaMowy #sprachlos dołączyli m.in. poseł do Bundestagu Dietmar Nietan (SPD), Wicemarszałkini Województwa Opolskiego Zuzanna Donath- Kasiura, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, rzeczniczka prasowa TSKN Joanna Hassa, dr hab. prof. SWPS Tomasz Grzyb. Przewodniczący ZMMN w RP, w imieniu młodzieży mniejszości niemieckiej w Polsce, zwraca się z apelem do Ministra Edukacji Narodowej i Nauki, całej Rady Ministrów RP, Senatu i Sejmu RP oraz wszystkich politycznych decydentów o ponowne przeanalizowanie skutków ograniczenia środków na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego oraz wsparcie stanowiska wyrażonego przez środowiska mniejszościowe.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023