Silesion.PL

serwis informacyjny

Zawisła wiecha na budowie miejskiego kompleksu sportowego w Katowicach

Prace na budowie miejskeigo kompleksu sportowego idą pełną parą Fot. S. Rybok

Prace na budowie miejskeigo kompleksu sportowego idą pełną parą Fot. S. Rybok

Na budowie stadionu miejskiego w Katowicach osiągnięto kolejny ważny etap, o czym świadczy zawieszenie wiechy na konstrukcji dachu. Tradycyjnie wiecha jest umieszczana w momencie zamontowania najwyższego punktu konstrukcyjnego. Prace na obiekcie przebiegają z pełną intensywnością.

Konstrukcja hali sportowej została już w całości zamontowana, a obecnie trwają ostatnie prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym stalowej konstrukcji dachu oraz robotami murarskimi. Prace postępują także we wnętrzu obiektu, gdzie trwają wykonywanie ścian wewnętrznych i posadzek. Niedługo rozpocznie się montaż instalacji elektrycznych, niskoprądowych i sanitarnych.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreśla, że budowa miejskiego kompleksu sportowego jest ważnym etapem inwestycji. Pierwszy etap obejmujący budowę stadionu, hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych i infrastruktury drogowej zostanie zakończony w przyszłym roku. Kompleks ten będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb mieszkańców. Będzie on służył Mistrzyniom Polski w piłce nożnej, piłkarzom występującym w Fortuna 1 Liga oraz siatkarzom grającym w Plus Lidze. Inwestycja ta ma także na celu wspieranie rozwoju talentów sportowych wśród dzieci i młodzieży.

Na stadionie trwają intensywne prace związane z montażem konstrukcji. Układane są prefabrykowane słupy i belki zębate, które stanowią elementy trybun. Montaż konstrukcji stalowej dachu również rozpoczął się. Wokół obiektu pojawiają się budynki pomocnicze, w tym kasy biletowe. Teren wokół stadionu jest również zagospodarowywany, z widocznymi już parkingami i układem drogowym.

Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu Grupy NDI, podkreśla, że zawieszenie wiechy na budowie to istotny moment dla całego zespołu realizującego projekt. Dzięki temu można już zobaczyć, jak stadion będzie wyglądał w przyszłości, co budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców Katowic, szczególnie kibiców. Pełna mobilizacja i kontynuacja prac w dobrym tempie są niezwykle istotne, aby jak najszybciej otworzyć ten obiekt. Winiarek-Gajewska podkreśla także znaczenie współpracy z inwestorem, który wspiera proces realizacji i szybko rozwiązuje pojawiające się problemy. Odnosi się także do istotności podejmowania decyzji w kluczowych momentach budowy. Kolejne spotkanie związane z tym projektem odbędzie się już na zrealizowanym obiekcie, a celem zespołu jest zapewnienie, aby stadion jak najszybciej tętnił sportowymi emocjami.

W przyszłym roku zakończy się pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, ale także hali sportowej Fot. S. Rybok
W przyszłym roku zakończy się pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, ale także hali sportowej Fot. S. Rybok

Budowa wchodzi w decydującą fazę związaną z pracami instalacyjnymi, drogowymi i wykończeniowymi. 

– Budowa miejskiego kompleksu sportowego to kolejna duża inwestycja, którą przeprowadzamy w imieniu i na rzecz miasta Katowice. Realizowane prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Konstrukcja stalowa dachu hali sportowej została już zamontowana i kontynuowane są prace związane z jej zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Wykonano też fundamenty stadionu – wylicza Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickich Inwestycji S.A. – Patrząc na obecne zaawansowanie robót, oczami wyobraźni możemy zobaczyć już tysiące mieszkańców i kibiców siedzących na rosnących z dnia na dzień trybunach stadionu miejskiego w Katowicach. Niezmiernie cieszy nas obecne tempo prac, które jednoznacznie wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej ukończenia budowy nie tylko stadionu, ale całego kompleksu sportowego składającego się również z hali sportowej oraz boisk treningowych – dodaje.

Koszt pierwszego etapu prac to 268 mln zł. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu, do istniejących już wtedy obiektów, dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Finansowanie budowy kompleksu sportowego będzie pochodziło z budżetu miasta oraz obligacji. 

Kompleks sportowy w Katowicach 

Stadion będzie budowlą jednoprzestrzenną o charakterze jednokondygnacyjnym nadziemnym z obiektami kubaturowymi (kioskami) pod widownią, natomiast hala sportowa to obiekt o 3 kondygnacjach nadziemnych. Cały kompleks sportowy otoczony zostanie zadaszoną kolumnadą słupów, na której opiera się stalowa konstrukcja dachu.

Struktura funkcjonalna stadionu ukształtowana jest przez płytę boiska, widownię i zadaszenie. Tę drugą współtworzyć będą 4 nachylone trybuny połączone skośnymi narożnikami, pod którymi zlokalizowane zostały 4 bramy umożliwiające dostęp samochodowy na płytę boiska i zapewniające przewietrzanie murawy (wyposażonej w systemy odwodnienia, nawodnienia i podgrzewania).

Trybuny południowa, wschodnia i północna zbudowane będą docelowo z 21 wypiętrzonych rzędów, natomiast trybuna zachodnia – z 20 rzędów ze względu na powiązanie funkcjonalne z niektórymi pomieszczeniami na 2 piętrze budynku hali sportowej (między innymi loże VIP). Łączna liczba miejsc siedzących dla kibiców na widowni wyniesie 14 843 (w tym 14 807 krzesełek i 36 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Dodatkowo na stadionie dostępnych będzie 50 miejsc dla przedstawicieli mediów i obsługi multimedialnej. Dla gości przyjezdnych wyznaczono 773 miejsca w obszarze sektora 16. oraz częściowo sektorów 15. i 17. Istnieje możliwość powiększenia strefy kibiców gości o sektor 17 w obszarze trybuny północnej (o kolejne 417 miejsc). Z kolei 563 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowi tzw. strefę VIP. W części pn.-zach. stadionu 187 miejsc siedzących stanowić będzie strefę sektora rodzinnego. Stadion zostanie wyposażony w 2 telebimy o wymiarach ok. 4,9×6,9 m.

Hala sportowa. Reprezentacyjną strefę wejścia do budynku hali sportowej stanowią południowy dziedziniec wejściowy oraz dwukondygnacyjny hall wejściowy z ekspozycją na wewnętrzną halę sportową. Ta wyposażona zostanie w 2792 miejsc siedzących oraz szerokie obejście na poziomie ostatniego rzędu siedzisk. Po stronie zachodniej i wschodniej w/w strefy zlokalizowane zostały wszystkie pozostałe funkcje współtworzące program funkcjonalno-użytkowy kompleksu sportowego stadionu i hali, w tym przede wszystkim przez zaplecze sportowe, zespoły pomieszczeń VIP, zespoły pomieszczeń monitoringu, zespoły pomieszczeń obsługi medialnej imprez, zaplecze administracyjne, zaplecze gospodarcze oraz zaplecze techniczne. Pod dziedzińcem usytuowany został parking dla służb porządkowych i ratunkowych. 

Zagospodarowanie terenu. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie około 250 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (w tym 13 miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością) oraz 11 miejsc postojowych dla autokarów. Wybudowana zostanie również część układu komunikacyjnego w sąsiedztwie stadionu, wraz z chodnikami. Nasadzone zostaną też drzewa i krzewy oraz pojawi się mała architektura.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024