Silesion.PL

serwis informacyjny

Wracają AMP w strzelectwie sportowym. Wielu świetnych zawodników w Ustce

fot AZS

Emocje dużego kalibru będą czekać na uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym, które w środę rozpoczną się w Ustce. Zawody wracają do kalendarza AMP po rocznej przerwie i wszyscy wierzą, że będzie to „strzał w dziesiątkę”.

O kolorze medalu często decydują tu milimetry. Swoją celność ponownie zaprezentują uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski, które tym razem rozgrywane będą w Ustce, a dokładniej na terenie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Dwudniowe zawody bęą prowadzone w jedenastu konkurencjach: karabinie dowolnym leżąc, karabinie dowolnym, karabinie pneumatycznym, pistolecie pneumatycznym, pistolecie sportowym oraz pistolecie szybkostrzelnym.

Chęć udziału w imprezie wyraziło blisko 100 osób reprezentujących 36 uczelni. W przeciwieństwie do wielu innych wydarzeń z kalendarzu AMP jak biegi przełajowe czy ergometr wioślarski, nie są to zawody, w których każdy może wziąć udział. Konieczne są ważne badania lekarskie oraz licencja Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

– Od pierwszych dni zgłoszeń widzieliśmy, że w środowisku strzeleckim jest zapotrzebowanie na tą imprezę. To dość specyficzne zawody, jednak mimo to na strzelnicy w Ustce zobaczymy zawodników o różnym poziomie zaawansowania: od osób, które posiadają łatwiej dostępne licencje na broń pneumatyczną, do reprezentantów kadry narodowej i przyszłych olimpijczyków – mówi Agnieszka Głowacka z AZS Politechniki Gdańskiej, który jest organizatorem wydarzenia.

W 2021 i 2022 roku złote medale w klasyfikacji generalnej uczelni zdobywał AWF Wrocław. W gronie faworytów do wygranej są m.in Sebastian Pokorowski (WSG Bydgoszcz), akademicki mistrz Polski z 2022 roku w strzelaniu z karabinu pneumatycznego 60 strzałów, Filip Wagner (UE Poznań), aktualny akademicki mistrz Polski w pistolecie pneumatycznym (60 strzałów), Wioletta Pawluczek (AWF Katowice), która będzie broniła złota w pistolecie sportowym 30-30 strzałów, czy Maja Jarosińska (UZ Zielona Góra), czyli akademicka mistrzyni Polski w pistolecie pneumatycznym (60 strzałów).

– AMP to wyjątkowa impreza. Zdecydowanie akcent całego jej przebiegu postawiony jest tu na budowaniu przyjaźni między uczelnianych. W 2022 roku zdobyłam złoto na AMP w pistolecie pneumatycznym kobiet i liczę na to, że w tym roku obronię tytuł. Będę również walczyła o medale w pistolecie sportowym – zapowiada Jarosińska.

O medale ubiegać będą się też: Maciej Kowalewicz (PG Gdańsk), posiadający kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu, Tomasz Królik (AMW Gdynia), wielokrotny mistrz Polski i wieloletni reprezentant kraju specjalizujący się w strzelaniach wojskowych, Agata Nowak (UJK Kielce), mistrzyni młodzieżowych igrzysk olimpijskich z 2014 roku i wielokrotna medalistka MP, czy Michał Chojnowski (PB Białystok), indywidualny wicemistrz świata i Europy, mający na koncie także złoto i srebro ME w drużynie.

AMP w strzelectwie sportowym w Ustce wystartują się w środę, 24 kwietnia. Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechnika Gdańska, a partnerem Politechnika Gdańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Lista uczelni biorących udział w AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie

Politechnika Białostocka

Politechnika Gdańska

Politechnika Krakowska

Politechnika Łódzka

Politechnika Poznańska

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Wrocławska

Pomorski Uniwersytet Morski w Szczecinie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Uniwersytet w Białymstoku

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wyższa Szkoła Gospodarski w Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Gospodarski w Bydgoszczy

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024