Silesion.PL

serwis informacyjny

Województwo śląskie z nowymi Pracowniami Orange

Nowe Pracownie Orange w Polsce

Już jesienią w Cieszynie i Toszku powstaną w pełni wyposażone świetlice multimedialne – Pracownie Orange. Pracownie będą nie tylko miejscem dostępu do technologii, ale przestrzenią działań społecznych i edukacyjnych dla mieszkanek i mieszkańców. Fundacja Orange wyposaży świetlice i będzie wspierać jej liderki i liderów w prowadzeniu ciekawych i rozwojowych aktywności. Pomysły do programu Pracownie Orange mogły zgłaszać grupy inicjatywne z miast i wsi o populacji poniżej 40 tys. To do nich kierowany jest program.

Fundacja Orange wyposaży nowo otwarte Pracownie w darmowy, szybki Internet,
w sprzęty multimedialne takie jak komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów i w meble. Dodatkowo zapewni bezpłatny program wsparcia dla liderek i liderów koordynujących działania świetlic – wszystko po to, aby miejsca „tętniły życiem” i jak najlepiej służyły mieszkankom i mieszkańcom. Głównie do rozwoju ich kompetencji, wzmacniania lokalnych więzi i działania na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie.

Osoby koordynujące te działania w Pracowniach Fundacja Orange wspierać będzie w rozwoju umiejętności liderskich, cyfrowych i przeszkoli w zakresie animacji społecznej. Dołączą one do programu wsparcia, w którym jest już wiele liderek i liderów ponad 100 Pracowni założonych w poprzednich edycjach programu.

Wspólne cele i potrzeby

Łącznie do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z miast i wsi do 40 tys. mieszkańców. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym Pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania. Niezależna Komisja wybrała 20 miejscowości, które otrzymają wsparcie Fundacji w programie. Wśród zwycięskich koncepcji znalazł się między innymi cykl spotkań dla dzieci z programowania, a także kursy komputerowe dla seniorów, w tym zajęcia z użyciem drukarek 3D.

Cieszę się, że 20 kolejnych miejscowości z różnych stron Polski dołączy do społeczności Pracowni Orange. Mamy wspólny cel wspierania działań lokalnych, ale każda Pracownia jest inna, tak jak każda miejscowość. Ta różnorodność i energia ludzi jest siłą tego programu. Staramy się tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń między pracowniamimówi Małgorzata Jaglińska z Fundacji Orange.

Jedna Pracownia, wiele możliwości

W 20 pracowniach, które powstaną, liderki i liderzy planują między innymi zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kursy programowania dla dzieci, zajęcia plastyczne, szkolenia z zakresu wykorzystania technologii VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne czy projekty międzypokoleniowe.

Otwarcia nowych świetlic odbędą się już jesienią tego roku. Na liście miejscowości, w których powstaną Pracownie, znajdują się: Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).

Program Pracownie Orange to ogólnopolski program realizowany przez Fundację Orange, który działa od 2012 roku. W ramach programu Fundacja zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji
i stworzenie przestrzeni wspólnych działań.

W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

Nowe Pracownie Orange w Polsce

MiejscowośćPowiatWojewództwo
Boguszyceoleśnickidolnośląskie
Bożkówkłodzkidolnośląskie
Sycówoleśnickidolnośląskie
Dębowa Kłodaparczewskilubelskie
Kraśnikkraśnickilubelskie
Szprotaważagańskilubuskie
Wschowawschowskilubuskie
Biesnagorlickimałopolskie
Raciechowicemyślenickimałopolskie
Zakopanetatrzańskimałopolskie
Lesznowarszawski zachodnimazowieckie
Debrznoczłuchowskipomorskie
Żuławka Sztumskasztumskipomorskie
Cieszyncieszyńskiśląskie
Toszekgliwickiśląskie
Ćmielówostrowieckiświętokrzyskie
Morągostródzkiwarmińsko-mazurskie
Brodnicaśremskiwielkopolskie
Jaraczewojarocińskiwielkopolskie
Rusowokołobrzeskizachodniopomorskie

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024