Silesion.PL

serwis informacyjny

W żółwim tempie z uśmiechem…, czyli bieg w rytmie Niko Niko na Asnyka w Katowicach

W zolwim tempie z usmiechem… czyli bieg w rytmie Niko Niko

W zolwim tempie z usmiechem… czyli bieg w rytmie Niko Niko

Na Asnyka wystartowały zajęcia slow joggingu. Dołączyć może każdy niezależnie od wieku i umiejętności. Mieszkańcy ćwiczą we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00.

Bieg w żółwim tempie nie jest dla nich powodem do wstydu. Wprost przeciwnie. Uśmiechają się od ucha do ucha, bo nie chodzi o bicie rekordów. Truchtają dla przyjemności i zdrowia we wtorki i czwartki na Asnyka. Mieszkańcy Katowic ćwiczą slow jogging, robiąc do 180 kroków na minutę. I… w ogóle się nie męczą! Nie doznają kontuzji, bólów mięśni, zakwasów i zadyszki. W czym tkwi sekret japońskiej metody truchtania i dlaczego każdy powinien jej spróbować?

Na zajęcia zabieramy jedno – uśmiech. Chodzi nie tylko o kondycję, ale o zwolnienie tempa życia, poprawę samopoczucia. Pamiętajmy, że ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Z zajęć może skorzystać każdy – seniorzy, dorośli, mamy z dziećmi – powiedział Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Sport dla wszystkich

Niko Niko to z japońskiego „uśmiechać się”. Dlatego podczas ćwiczeń uśmiech jest obowiązkowy. Ale, jak zapewnia instruktorka Aleksandra Jonczy, nie wyrzuciła nikogo z zajęć za chwilę powagi. Twórca metody to prof. Hiroaki Tanaka. Rzucił karierę atlety, kiedy dowiedział się o wrodzonej wadzie serca i opracował technikę bezpieczną dla zdrowia.

Dlaczego trucht uważa się za bezpieczniejszy niż klasyczny bieg? Truchtając lądujemy na śródstopiu, co daje amortyzację. W zwykłym biegu – na pięcie, więc ryzykujemy kontuzjami, urazami stawów, kręgosłupa i bioder. Brak zakwasów to efekt niskiego stężenia mleczanu we krwi. Dzieje się tak przy niewielkim wysiłku.

Slow jogging jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, nadwagą, chorobami układu krążenia. Nie obciąża serca. To sposób na jesienną chandrę i spędzenie czasu ze znajomymi. Przyjść może każdy, wystarczą chęci. Warto założyć buty na płaskiej
i miękkiej podeszwie i ubrać się na cebulkę
– powiedziała Aleksandra Jonczy, instruktorka slow joggingu.

MOSiR nie zamierza zwalniać tempa

Zajęcia slow joggingu będą się odbywać do połowy grudnia, a w razie opadów śniegu tor zostanie odśnieżony. Po zimowej przerwie MOSiR planuje wznowić slow jogging z początkiem marca. Zajęcia na nowo otwartym obiekcie przy ul. Asnyka odbywają się od 7 listopada we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00. Nie trzeba się zapisywać. Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku i stronie internetowej MOSiR-u.

Nowoczesny kompleks sportowy przy ul. Asnyka 27 otwarto 28 października. Składa się ze stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, boiska do baseballu, boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki, dwóch boisk do siatkówki plażowej i placu treningowego street workout.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024