Silesion.PL

serwis informacyjny

W tym tygodniu w Katowicach rozpoczną się Hokejowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Polki stoczą bój o awans

W tym tygodniu w Katowicach rozpoczna sie Hokejowe Mistrzostwa Swiata Kobiet

W tym tygodniu w Katowicach rozpoczna sie Hokejowe Mistrzostwa Swiata Kobiet

Od 8 do 14 kwietnia na lodowisku Jantor w Katowicach będą rozgrywane Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet Dywizji IB. Biało-Czerwone są w gronie faworytek do awansu. Wstęp na mecze jest bezpłatny.

Reprezentacja Polski kobiet zmierzy się z Włochami, Kazachstanem, Słowenią, Chinami i Koreą Południową. W rankingu światowym najwyżej sklasyfikowane są Włoszki – 16. miejsce, Polki zajmują 20. pozycję. – Włoszki spadły z wyższej dywizji, ale to było trzy lata temu, więc sporo się zmieniło. Chinki dobrze grały w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i podobnie jak Kazachstan są wzmocnione zawodniczkami urodzonymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ale my mamy silną drużynę i stać nas na pokonanie każdego z tych zespołów. Gramy u siebie i to będzie nasz duży atut. W poprzednim roku w Bytomiu w Turnieju Prekwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich pokonałyśmy mocną Holandię. To był jeden z najważniejszych meczów reprezentacji Polski. Czekamy na kolejne – zaznacza Karolina Późniewska, liderka reprezentacji Polski.

Drużyna jest mocniejsza 

Przygotowując się do turnieju, Polki wygrywały mecze w EWHL (Europejska Liga Hokeja Kobiet), gdzie występowały pod szyldem Silesian Metropolis Katowice. Biało-Czerwone pokonały m.in. włoską drużyną EVB Eagles South Tyrol oraz austriacką KSV Neuberg Highlanders. – Rozgrywki EWHL stoją na wysokim poziomie. Poza dobrymi europejskimi zawodniczkami, grają w tych drużynach hokeistki z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Mecze są prowadzone w szybkim tempie, walka trwa do ostatniej sekundy i dzięki udziałowi w EWHL nasza drużyna jest mocniejsza – uważa Zbigniew Wróbel, selekcjoner reprezentacji Polski.

Wielkie święto kibiców 

Mistrzostwa odbędą się na lodowisku Jantor w Katowicach. – Hokej od zawsze był w Katowicach dyscypliną szczególnie ważną. GieKSa po spektakularnym sezonie stoi przed szansą zwycięstwa w mistrzostwach Polski. Jako miasto stawiamy na szkolenie, mając do dyspozycji dla zawodników aż trzy kryte lodowiska a ciągły wzrost poziomu sportowego wśród dzieci i młodzieży jest świetną prognozą na przyszłość dla katowickiego hokeja. Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że Katowice są miastem hokeja, a nadchodzące Mistrzostwa Świata Kobiet, które będziemy z dumą gościć na naszym Jantorze, to wspaniała okazja do promocji tej emocjonującej dyscypliny i wielkie święto wszystkich kibiców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Katowice to miasto, które zawsze wspierało hokej kobiecy, przez cały sezon korzystamy z tej współpracy podczas gry w lidze EWHL. Po pięciu latach przerwy drużyna ponownie będzie walczyć w Mistrzostwach Świata na lodowisku Jantor. Bardzo cieszy nas to, że zespół zagra przed własną publicznością, a hokej kobiecy w Polsce ma coraz więcej fanów – podkreśla Marta Zawadzka, wiceprezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, prezes Polskiej Hokej Ligi, członek zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. 

Wyzwanie dla środowiska 

W tym roku w Polsce odbędą się dwie ważne imprezy rangi mistrzowskiej. – Ten rok jest dla polskiego hokeja szczególny. Trwa bardzo ciekawy play-off Polskiej Hokej Ligi, a po turnieju kobiet, na Stadionie Zimowym w Tychach będziemy organizować Mistrzostwa Świata Mężczyzn. To też wyzwanie dla środowiska, bo obecnie trwa wojna na Ukrainie a w Tychach zagra reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów – zaznacza Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Wstęp na mecze Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet Dywizji IB jest bezpłatny. 

Partnerami Mistrzostw są Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Katowice.

Terminarz Turnieju Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB

Lodowisko Jantor, Katowice-Janów, ul. Nałkowskiej 11, 40-425 Katowice

Piątek, 8 kwietnia 

 • Słowenia – Włochy, godz. 13:00
 • Chiny – Korea Południowa, godz. 16:30
 • Kazachstan – Polska, godz. 20:00

Sobota, 9 kwietnia 

 • Korea Południowa – Kazachstan, godz. 13:00
 • Włochy – Chiny, godz. 16:30
 • Polska – Słowenia, godz. 20:00

Poniedziałek, 11 kwietnia 

 • Słowenia – Chiny, godz. 13:00
 • Włochy – Kazachstan, godz. 16:30
 • Korea Południowa – Polska, godz. 20:00

Wtorek, 12 kwietnia 

 • Chiny – Kazachstan, godz. 13:00
 • Korea Południowa – Słowenia, godz. 16:30
 • Polska – Włochy, godz. 20:00

Czwartek, 14 kwietnia 

 • Włochy – Korea Południowa, godz. 13:00
 • Kazachstan – Słowenia, godz. 16:30
 • Polska – Chiny, godz. 20:00

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author