Silesion.PL

serwis informacyjny

Ustawa hazardowa dzieli rząd Beaty Szydło

Przygotujemy nową ustawę hazardową, która zliberalizuje zakłady bukmacherskie oraz grę w pokera – powiedział 12 grudnia w Sygnałach Dnia wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin, podważając zapisy przedstawione przez rząd, które 8 grudnia uzyskały notyfikacje Komisji Europejskiej.

Przyjęty przez Komisję projekt zmienia zapisy dotychczasowej ustawy, uchwalonej jeszcze w pierwszej kadencji rządów koalicji PO-PSL w cieniu afery hazardowej. Nowelizacja wprowadzała monopol państwa na tzw. jednorękich bandytów i grach przez Internet. Projekt według harmonogramu ma zostać przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Nowe przepisy zgłoszone przez Ministerstwo Finansów, jeszcze za urzędowania Pawła Szałamachy, mają na celu ograniczenia szarej strefy w grach hazardowych. Ustawa zaostrzają przepisy funkcjonowania automatów do gier, które zostaną objęte państwowym monopolem. Zostanie również wprowadzony limit ilości automatów w każdym powiecie, w proporcji jeden automat na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców.

Jarosław Gowin

Projekt zakłada utworzenie odrębnego rejestru domen, oferujących gry hazardowe niezgodnie z procedowaną ustawą. Rejestr będzie prowadzony przez Ministerstwo Finansów, a przedsiębiorcy telekomunikacyjni zostaną zobowiązani do blokowania wskazanych przez rząd stron i domen internetowych.

 

Wątpliwości budzi szeroka definicja gier losowych udostępnianych przez sieć zawarta w ustawie, w myśl której: „grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku”. Projekt zakłada objęcie monopolem państwa hazardu dostępnego przez sieć Internet. Możliwość prowadzenia działalności będą miały tylko podmioty, na które rząd sceduje swoje prerogatywy w zakresie monopolu na hazard w sieci.

 

Tak szerokie zakreślenie definicji hazardu w sieci wzbudziło niepokój posłów opozycji, którzy podkreślali w czasie prac nad ustawą, że pod nadzór ministerstwa modą dostać się strony nie prowadzące działalności hazardowej, ale również na przykład platform z grami komputerowymi rozgrywanymi w trybie on-line.

 

Czytaj więcej na RadioWnet.pl

 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author